Góra Kalwaria – nieodkryta perła europejskiej architektury i sztuki
Dodano: 19 lutego 2019; Zapraszamy do lektury artykułu kończącego pierwszy cykl felietonów Jana Rokity, przewodniczącego Rady Miejskiej.Góra Kalwaria – w opinii wielu niewielkie, niczym nie wyróżniające się miasteczko około 34 kilometrów na południe od Warszawy. Niezwykłe walory przyrodnicze w postaci pozostałości po starorzeczu wiślanym, czy też cenne zabytki – perły europejskiej architektury i sztuki to nasza prawdziwa wizytówka.
Z własnego doświadczenia wiem, iż niemal każdy turysta przyjeżdzający do naszego miasta z ogromnym zdziwieniem odkrywa, iż lista ciekawych miejsc na terenie gminy Góra Kalwaria nie zaczyna się i kończy na zamku w Czersku. Skarby takie jak niderlandzka pieta z XVI wieku (w kościele parafialnym) czy też włoskie i francuskie obrazy z XVII wieku (w kościołach „na górce” oraz parafialnym) zaskakują nie tylko krajowych miłośników podróży, lecz również turystów z zagranicy w tym m.in. Francji, Niemiec czy Włoch.
Należy, więc zadać pytanie: czy promowanie historii i atrakcji turystycznych naszej Góry Kalwarii może przełożyć się na konkretne zyski dla miasta? Ależ oczywiście, że tak! Fakt, iż nasze miasto w odróżnieniu do pobliskiej Warki czy nieco bardziej odległych Kozienic w dużej mierze ominęły zniszczenia ostatniej wojny, niezwykłe jak na południowo-mazowieckie miasteczko tak duże nagromadzenie tak cennych zabytków w jednym miejscu. Ponadto zaś atrakcyjne trasy rowerowe np. wzdłuż wału wiślanego od Czerska w stronę Warszawy czy też powiększająca się stale baza agroturystyczna i hotelowa.
Wszystko to powoduje, iż nasze miasto prezentuje się, jako niezwykle atrakcyjna propozycja weekendowego (1-2 dniowego) wypadu np. dla naszych sąsiadów z Unii Europejskiej odwiedzających Warszawę, ostatnio w naprawdę nie małej liczbie. Jest to niewątpliwie cel, który powinien stać się priorytetem każdej władzy, niezależnie od tego, jakie poglądy polityczne reprezentuje. To również cel szczególnie bliski mnie.
Paradoks polega na tym, iż czynniki takie jak niski poziom industrializacji, które przez lata przedkładały na wysokie bezrobocie w mieście dziś w XXI wieku umożliwiły zachowanie dawnego małomiasteczkowego charakteru Góry Kalwarii oraz przyczyniły się do zachowania spuścizny przyrodniczej. Dlatego więc niezwykle ważne jest budowanie pomyślności miasta i jego mieszkańców w oparciu o jego turystyczny potencjał.
Szanowni Czytelnicy,
Niniejszy artykuł niestety zamyka na pewien czas cykl felietonów poświęconych współczesnym problemom Góry Kalwarii i mojej wizji ich naprawy. W najbliższą sobotę ukaże się na łamach gorakalwaria.net pierwszy artykuł z zupełnie nowego cyklu pt. Moja Góra Kalwaria – Historia. Ciekawostki z życia mieszkańców Nowej Jerozolimy w XVII i XVIII wieku. Do lektury nowych artykułów tym razem poświęconych dziejom naszego wspaniałego miasta serdecznie zapraszam.
Jan Rokita – Przewodniczący Rady Miejskiej Góry Kalwarii
Fot. Wikimedia Commons
Dodaj swój komentarz
Najnowsze artykuły
- Europejskie Dni Dziedzictwa 2024 w Czersku
- Dlaczego Warto Zainwestować w Neony LED z Punktu Widzenia Biznesowego?
- Deska sedesowa od burmistrza wywołała emocje
- ADHD – Zrozumienie, Diagnoza i Terapia
- Pierwszy Turniej Piłki Błotnej w gminie Góra Kalwaria
- Jak zredukować zmarszczki na czole? Wybieramy najlepsze preparaty
- Odsłonięcie nowego miejsca pamięci w Górze Kalwarii
- Akumulatory Bosch ProCORE 18V
- Ręczniki fryzjerskie - jakie wybrać do salonu piękności?
- Szkolenie BHP online – nowoczesne podejście do bezpieczeństwa w pracy
Ostatnio na forum
nowy: historia jest ważna i trzeba ją pielęgnować, żeby nie popełnić tych...
Deska sedesowa od burmistrza wywołała emocjedo rejsbareja: Bareja nie wyreżyserował rejsu
Deska sedesowa od burmistrza wywołała emocjewyborca: Żeby tak nisko upaść....ludzie kogo wybraliśmy..radna szczęśliwa że...
Deska sedesowa od burmistrza wywołała emocjemieszkaniec 0505: Poziom Pani Radnej i jej Pryncypała "Pana z Teczką" sięgnął...
Deska sedesowa od burmistrza wywołała emocje?: Poziom dna i 7 metrów mułu.....
Komentarze (12)
Michal
gk
Ech ten przewodnik
No proszę, z PiS-u, a do kościoła nie chodzi, bo by wiedział i głupot nie pisał....
Gaja
Zbychu
Marcins
SKY
pytek
Niniejszy artykuł niestety zamyka.... dlaczego niestety?!
...Do lektury nowych artykułów .. a jednak, niestety.
Marcins
Tylko że Mokotów jest częścią Warszawy, a Czersk wchodzi w skład gminy Góra Kalwaria a nie miasta i też ma swoją bogatą historię jako miasto a nie wieś. Ufam, że Czersk w przyszłości ponownie będzie miejscowością na prawach miasta.
Zbychu
były G.K.
m