Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Góra Kalwaria ma 350 lat!

Dodano: 26 lutego 2020; Mija 350 lat, jak król Michał Korybut Wiśniowiecki, na wniosek biskupa Stefana Wierzbowskiego, nadał prawa miejskie wsi Góra.

Z okazji jubileuszu powstania miasta, burmistrz Arkadiusz Strzyżewski częstuje dziś mieszkańców krówkami (będzie go można spotkać jeszcze m.in. na ul. Dominikańskiej). W prezencie można również otrzymać ekologiczną torbę na zakupy przypominającą o rocznicy.

Z okazji 350. urodzin miasta w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Piasecznie przygotowano okolicznościową wystawę.

O godz. 17.00, nastąpi odsłonięcie przy ratuszu pamiątkowej tablicy upamiętniającej biskupa Stefana Wierzbowskiego (który spoczywa po drugiej stronie rynku, w kościele Na Górce).

Następnie, o godz. 18.00, zorganizowana zostanie w Ośrodku Kultury uroczysta sesja Rady Miejskiej. Radni zagłosują nad dwoma projektami uchwał: o nadaniu rynkowi imienia bp. Wierzbowskiego i o uhonorowaniu tytułem Zasłużony dla Góry Kalwarii błogosławionego księdza Zygmunta Sajny, proboszcza tutejszej parafii w latach 1938–1940 (za swoją patriotyczną aktywność został rozstrzelany przez niemieckiego okupanta). Będzie mieć też miejsca wykład o założycielu Góry Kalwarii, który wygłosi Jan Rokita, przewodniczący Rady Miejskiej.

W programie posiedzenia również występ wybitnego akordeonisty Dariusza Świnogi, zatytułowany „Od Bacha do Musorgskiego”, a także… wizyta króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego.

Na koniec, o godz. 19.30, rozegrany zostanie honorowy II Bieg Stefana na dystansie 5 km (start obok hali sportowej przy ul. por. Białka). Wszyscy uczestnicy otrzymają koszulki i pamiątkowe medale. Zapisy pod nr. tel. 22 727 48 61 do 24 lutego.

(mat)


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (14)

mieszkaniec

Data: 26 lutego 2020, 15:57 Wstyd po stokroć wstyd jak to miasto ,a właściwie ulice wylądają !

Gaja

Data: 26 lutego 2020, 17:52 Panie burmistrzu lans wychodzi Panu najlepiej.

Ferdek

Data: 26 lutego 2020, 18:18 A to nie żydzi założyli to miasto???

Mieszkaniec Gory

Data: 26 lutego 2020, 19:35 350 lat piękna uroczystość. Na taką uroczystość gospodarz szykuje swoje gospodarstwo na przejazd gości. A jak wygląda Góra Kalwaria brud brud brud brud. Lepiej rozdawać cukierki. Facet weź się wreszcie do roboty.


GALIZIEN

Data: 26 lutego 2020, 22:13 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Ekiis

Data: 26 lutego 2020, 22:25 Dawno nie było takiej uroczystości jak dziś. Popis prezencji Pana przewodniczącego poprtu zapiera dech w piersi... Co on na nich wszystkich ma, że nadal pełni tą funkcje?

GALIZIEN

Data: 27 lutego 2020, 11:18 NAPISAŁEM CO MYŚLAŁEM DEDUKUJAC CO MIAŁ NA MYŚLI BISKUP WIERZBOWSKI ZABRANIAJĄ OSADNICTWA PLEMIENIA ZMIJOWEGO.

Maria

Data: 27 lutego 2020, 12:40 Moja rodzina zamieszkała w Górze Kalwarii w 1907r więc znam ludzi mieszkających w naszym mieście. Zastanawiam się dlaczego od pewnego czasu gdy są różnego rodzaju uroczystości zawsze jest gloryfikowana pani Prays, która jak wiemy niczym się nie zasłużyła dla miasta. Dzisiaj z okazji 349 rocznicy uzyskania przez Górę praw miejskich , też tą panią fetowano. Przecież mamy obywateli takich jak rodzina Marka Bąka, którego ojciec został odznaczony virtuti militari za udział w powstaniu warszawskim. Rodzina Zwolińskich, Proszewskich, Adamowiczów, Białków z Czerska i inni. Przede wszystkim te osoby powinny być honorowane na uroczystościach w naszym mieście. Dlaczego burmistrz nie podkreśla zasług takich osób i nie zaprasza ich na tak ważne uroczystości.

GALIZIEN

Data: 27 lutego 2020, 13:04 NAPISAŁEM CO MYŚLAŁEM DEDUKUJAC CO MIAŁ NA MYŚLI BISKUP WIERZBOWSKI ZABRANIAJĄ OSADNICTWA PLEMIENIA ZMIJOWEGO.

wyborca

Data: 27 lutego 2020, 13:40 Pan przewodniczacy i reszta do wymiany,a dlaczego w niedziele zbierano po mszy podpisy pod listami Dudy, czy przewodniczacy cos wie na ten temat ,a kosciol powinien odprawiac msze ,a nie zajmowac sie polityka.

Nick

Data: 27 lutego 2020, 17:38 @wyborca a kto zbierał, ministranci czy księża?

Obserwator sesji

Data: 27 lutego 2020, 20:33 Chyba jednak urząd słabo zaplanował te uroczystości.
Trochę to dziwne, że jednak nie było mszy, np. w Kościele na Górce, który mocno jest związany z historią i osobą biskupa Wierzbowskiego. Przy każdych uroczystościach, np. 3 Maja jest msza, tu świętujemy założenie Kalwarii Mazowsza i mszy nie ma... Dlaczego?
Było bardzo mało osób, na odsłonięciu tablicy poświęconej założycielowi miasta, praktycznie nikogo było, nawet połowy radnych... Gdzie jest promocja? Wstydzono się tego wydarzenia?
A sama uroczysta sesja to pasmo jakiś niezręczności. Dlaczego nie przygotowano listy gości i prowadzący witał wiceburmistrza Karczewa, którego nie znał nazwiska....
No, ale w na liście imprez, można już 350 lecie odhaczyć i o to chyba chodziło.
Czy komuś z urzędu w ogóle zależało na zorganizowaniu profesjonalnie wydarzenia na rangę 350 lat miasta?
Na szczęście biegacze spisali się na medal, pomimo trudnych warunków pogodowych. Dla nich brawa.

świstak i sreberka

Data: 1 marca 2020, 07:14 Skwer za milion bez fety bez gości z \"marszu\" dostał nazwę i niech tak zostanie !
Mam tylko nadzieję że ludzie zmądrzeją i nigdy więcej Walenego i WO ZENONA !
Żeby nawet złotem płacili ,ludzie obudźcie się ,przecież kasę można wziąć a zagłosować inaczej.

zły

Data: 3 marca 2020, 12:00 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.