Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Historia Black Friday. Od krachu na giełdzie do promocji w Ceneo.pl

Dodano: 19 listopada 2021; Nie ma lepszego momentu na zakupy niż Czarny Piątek. O tym dniu słyszał już chyba każdy, ale właściwie, jaka jest historia Black Friday? Czarny Piątek wywodzi się z Ameryki. To wielkie święto zakupów i promocji, które przypada na pierwszy piątek po Dniu Dziękczynienia. Jednocześnie jest to rozpoczęcie sezonu na pierwsze bożonarodzeniowe zakupy. Black Friday szybko przyjął się w innych krajach na świecie m.in. w Polsce. Jaka jest historia Black Friday? Skąd się wzięło zakupowe szaleństwo i na czym polega? Zapraszamy do krótkiego artykułu, w którym wszystko wyjaśniamy.

Czarny piątek – historia. Początki

Początki Black Friday sięgają połowy XIX wieku. Nie od razu był on jednak kojarzony z czymś pozytywnym. Jedna z teorii na temat historii Czarnego Piątku głosi, że termin ten został pierwszy raz użyty na określenie kryzysu finansowego, który miał miejsce w piątek 24 września 1869 roku. Finansiści z Wall Street chcieli wówczas zbić fortunę na złocie. Ich plan polegał na tym, aby wykupić jego ogromne ilości, a później sprzedać za mocno zawyżone kwoty. Spisek został jednak zdemaskowany i plan się nie powiódł. W efekcie nastąpił mocny spadek na giełdzie. Ten dzień na długo zapamiętali szczególnie biznesmeni i rolnicy, ponieważ wielu z nich było zmuszonych do ogłoszenia bankructwa.

To jednak nie jedyna teoria. Według niektórych nazwa Black Friday została po raz pierwszy użyta nieco później, czyli w latach 60. XX wieku. W Filadelfii, dzień po święcie dziękczynienia, sklepy ogłosiły tak duże promocje, że na ulicach pojawiły się tłumy i musiała interweniować lokalna policja.

Warto dodać, że w Polsce Czarny Piątek obchodzony jest dopiero od 2015 roku.


 

Black Friday – skąd się wzięło? Jak obecnie wygląda Czarny Piątek?

Do popularności Black Friday poza Ameryką przyczyniły się oczywiście sklepy, które – widząc ogromny popyt na tak duże promocje – chciały w ten sposób zwiększyć swoje zyski. Jak wygląda Black Friday w Ameryce? Trwa on jeden dzień i obejmuje przede wszystkim sklepy stacjonarne. W Czarny Piątek Amerykanie często ustawiają się w ogromnych kolejkach i czekają w nich nawet po kilka godzin, aby zrobić zaplanowane zakupy. Kontynuacją Czarnego Piątku jest Cyber Monday przypadający 2 dni po Black Friday. Warto dodać, że w Ameryce Black Friday jest dniem wolnym od pracy.

Jak Czarny Piątek wygląda w Polsce? Przede wszystkim jest to bardziej czarny tydzień, ponieważ promocje zaczynają się od poniedziałku i swój punkt kulminacyjny osiągają właśnie w piątek. Dodatkowo polski Black Friday obejmuje w dużej mierze sklepy internetowe. Sytuacja ta pogłębi się jeszcze bardziej w 2021 roku – ze względu na obecnie panującą pandemię o wiele więcej osób korzysta z zakupów online.

 

Black Friday – szaleństwo zakupów, którego nie możesz przegapić

W 2021 roku Black Friday przypada na piątek 26 listopada. Promocji polecamy jednak wypatrywać już od poniedziałku 23 listopada. W Czarnym Piątku biorą udział zarówno sklepy sprzedające elektronikę i sprzęty AGD, jak i te oferujące ubrania, kosmetyki, zabawki czy meble i dodatki do wnętrz. Czarny Piątek to zatem idealna okazja do zrobienia pierwszych świątecznych zakupów czy bożonarodzeniowych prezentów. Podczas trwających promocji szczególnie wypatrujcie produktów marek drogich i luksusowych, na które w regularnej cenie nie możecie sobie pozwolić.

Koniecznie sprawdźcie promocje dostępne na Ceneo.pl – jak co roku zbieramy dla was najlepsze okazje z popularnych sklepów internetowych. Nie udało wam się dopaść upragnionych prezentów? Odwiedźcie Ceneo.pl także podczas Cyber Monday. Czekają na was promocje na tysiące produktów w setkach sklepów.