Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Historia szczoteczek elektrycznych do zębów

Dodano: 29 lipca 2020; Szczoteczki elektryczne to wciąż relatywnie nowe wynalazki. Wprawdzie w Stanach Zjednoczonych zyskały popularność już w drugiej połowie XX wieku, jednak nad Wisłę tak naprawdę zawitały dopiero kilkanaście lat temu. Nic więc dziwnego, że nadal większość naszych rodaków ma nikłe pojęcie, na czym polega działanie szczoteczek elektrycznych. W poniższym tekście postaramy się wyjaśnić, czym są szczoteczki elektryczne, w jaki sposób działają i jak doszło do ich powstania.

Szczoteczki elektryczne to zasilane akumulatorowo bądź bateryjnie urządzenia służące do codziennego usuwania z jamy ustnej bakterii. Obecnie wyróżniamy ich trzy rodzaje: szczoteczki rotacyjne (obrotowe), soniczne, oraz ultradźwiękowe. Szczoteczki rotacyjne posiadają okrągłe główki czyszczące i wykonują ruchy rotacyjno-oscylacyjne bądź rotacyjno-oscylacyjne połączone z pulsacjami. Urządzenia soniczne i ultradźwiękowe charakteryzują podłużne głowice, a także emitowanie w trakcie mycia odpowiednio fal dźwiękowych i ultradźwiękowych.

Czym jest i jak działa szczoteczka elektryczna?

Warto zwrócić uwagę na różnice w sposobie działania pomiędzy poszczególnymi szczoteczkami elektrycznymi. Szczoteczki rotacyjne usuwają bakterie z powierzchni szkliwa w sposób mechaniczny, przy pomocy wspomnianych wyżej ruchów rotacyjno-oscylacyjnych bądź rotacyjno-oscylacyjnych połączonych z pulsacjami. Szczoteczki soniczne i ultradźwiękowe pracują nieco inaczej, bowiem wykorzystują do mycia fale dźwiękowe bądź ultradźwiękowe, które wprawiają główki czyszczące szczoteczek w charakterystyczne drgania. Za ich sprawą, ślina i pasta do zębów zaczynają się ze sobą mieszać, w wyniku czego powstają malutkie bąbelki, które uderzają w szkliwo, eliminując z niego bakterie. Warto poczytać na ten temat więcej na fachowych stronach, gdzie znajdziemy recenzje szczoteczek elektrycznych i sonicznych.

Technologia pracy zastosowana w szczoteczkach sonicznych i ultradźwiękowych jest obecnie uważana przez stomatologów za najskuteczniejszą i najbardziej bezpieczną.

Kiedy doszło do powstania pierwszej szczoteczki elektrycznej?

Współczesne szczoteczki elektryczne oferują nam mnóstwo funkcji oraz udogodnień, między innymi różne tryby czyszczące, przez co właściwie każdy może dostosować ich pracę do własnych potrzeb. Nie zawsze jednak tak było. Pierwsza szczoteczka elektryczna została skonstruowana w 1939 roku przez szwajcarskiego naukowca Philippe-Guy Wooga, i zakres jej możliwości był mocno ograniczony. Urządzenie było dedykowane przede wszystkim użytkownikom z ograniczoną sprawnością a także znajdującym się w trakcie leczenia ortodontycznego.

Szybko się jednak okazało, że skonstruowana przez Wooga szczoteczka może być doskonałym rozwiązaniem także dla osób, które poszukują skutecznego zamiennika szczoteczki manualnej. Z czasem zaczęto ją kupować coraz chętniej, co sprawiło, że produkcję pierwszych szczoteczek elektrycznych przeniesiono z ojczystej Szwajcarii do Francji. W 1959 roku po raz pierwszy pojawiły się zaś one na rynku amerykańskim.

Ewolucja szczoteczek elektrycznych

Szczoteczki elektryczne z biegiem czasu niesamowicie szybko zyskiwały popularność. Oczywiście, nie uszło to uwadze producentów, którzy wypuszczali na rynek coraz bardziej zaawansowane tego typu urządzenia, które miały uczynić codzienną pielęgnację zębów i dziąseł jeszcze bardziej skuteczną i komfortową.

W 1961 roku dzięki firmie General Electric szczoteczki elektryczne zyskały bezprzewodową ładowarkę, co umożliwiało użytkownikom zabranie ze sobą urządzenia w podróż. Prawdziwy przełom nastąpił jednak w 1987 roku, kiedy to na rynku pojawiła się pierwsza szczoteczka elektryczna z obrotową końcówką. Urządzenie nazywało się Rotadent i było dziełem firmy Interplak. Była to pierwsza szczoteczka elektryczna o formie podobnej do tej, którą posiadają współczesne urządzenia pracujące z ruchami rotacyjnymi.

Najnowsza generacja urządzeń

W wyniku ewolucji szczoteczek elektrycznych, w 1990 toku na rynku po raz pierwszy pojawiły się szczoteczki soniczne. Ich sposób pracy był absolutnie innowacyjny, wykorzystywanie do mycia fal dźwiękowych nie było dotąd nikomu znane. Pierwsze urządzenie soniczne zaprojektował amerykański naukowiec Robert Bock, i to jego uważa się za ojca tego typu szczoteczek. Niedługo po debiucie szczoteczki sonicznej, na rynku pojawiła się także szczoteczka ultradźwiękowa, czyli zamiast fal dźwiękowych emitująca ultradźwięki.

Do dziś wiodącym producentem szczoteczek ultradźwiękowych jest firma Megasonex. Jeśli chodzi o szczoteczki soniczne, najpopularniejsi producenci tego typu urządzeń to marki Philips Sonicare, Panasonic oraz Smilesonic. W produkcji szczoteczek rotacyjnych z okrągłymi głowicami specjalizuje się zaś głównie marka Oral-B.