Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Idealna klamka do drzwi. 3 wskazówki, jak ją wybrać

Dodano: 16 września 2021; Żadne drzwi nie mogą się obejść bez klamki, gałki lub innego uchwytu, który pozwoli je otworzyć. To nie tylko kwestia praktyczności, ale również estetyki, szczególnie w przypadku drzwi zewnętrznych, które stanowią wizytówkę domu. Sprawdź, jak wybrać idealne klamki do drzwi.

To, co wiele osób popularnie nazywa klamką, to tak naprawdę cały zestaw, składający się z klamki, rozety i szyldu. Należy go wybierać, biorąc pod uwagę lokalizację, wygląd i funkcjonalność drzwi, a także częstotliwość ich użytkowania.
 

Klamki do drzwi - rodzaje


Klamki drzwiowe dzielą się ze względu na rodzaj uchwytu oraz przeznaczenie. Inne modele są odpowiednie do drzwi wewnętrznych, a inne do zewnętrznych, jeszcze inne do domów prywatnych, a odmienne do drzwi wejściowych do urzędu czy biura. Jednymi z najpopularniejszych są klamki do drzwi na długim szyldzie i krótkiej rozecie. Z obu stron drzwi zamocowana jest klamka, z długi szyld stanowi element ozdobny. Klamko-gałki na krótkiej rozecie i długim szyldzie częściej są spotykane w obiektach użyteczności publicznej. Z jednej, najczęściej zewnętrznej, strony drzwi znajduje się gałka, natomiast z drugiej strony jest tradycyjna klamka. Podobnie wyglądają klamko-pochwyty na długim szyldzie.
 

Klamki drzwiowe do drzwi zewnętrznych


Przeciętny użytkownik rzadko zwraca uwagę na klamki do drzwi wewnętrznych, natomiast większą wagę przywiązuje do tego elementu, wybierając drzwi zewnętrzne. W tym wypadku ważny jest nie tylko rodzaj klamki i jej wygląd, ale również rozstaw śrub mocujących, który zależy od kształtu i szerokości wybranej rozety. Istotna jest także długość między osią klamki a wkładką, oraz ewentualne dodatkowe akcesoria, np. trzpienie.
 
Wybierając klamki drzwiowe i szyldy do drzwi zewnętrznych, trzeba wziąć pod uwagę materiał, z jakiego zostały wykonane drzwi, ponieważ determinuje on szerokość szyldu klamki. Do drzwi aluminiowych lub z PVC najlepsze są modne klamki na szyldzie o szerokości poniżej 30 mm. Z kolei do drewnianych drzwi przesuwnych lepsze będą szyldy szerokie, osiągające powyżej 30 mm.
 
Nowoczesne klamki dostępne w ofercie liczących się producentów, cechują się wysoką odpornością na działanie warunków atmosferycznych i trwałością. Są w stanie urozmaicić wystrój drzwi, nie obniżając jednocześnie komfortu ich użytkowania. Wybierając idealny zestaw klamkowy warto zwrócić uwagę na kolor klamki, materiał wykonania i jego dopasowanie do indywidualnych potrzeb wszystkich użytkowników.