Ile prądu pobiera przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Dodano: 27 września 2023; Materiał promocyjny Nowoczesne przydomowe oczyszczalnie ścieków to jeden z najpopularniejszych trendów ostatnich lat. Wszystko za sprawą tego, że rozwiązanie to jest o wiele lepszą alternatywą od tradycyjnego szamba. Pojawia się jednak pytanie o dokładne koszty eksploatacyjne tego typu instalacji, w tym to, jakie jest zużycie prądu? Sprawdźmy to! Przydomowe oczyszczalnie ścieków znajdują zastosowanie w wielu okolicznościach, w tym głównie na terenach wiejskich lub obrzeżach miast, gdzie nie doprowadzono jeszcze powszechnej sieci kanalizacyjnej. To na inwestorze spoczywa obowiązek odprowadzenia ścieków w taki sposób, aby było to zgodne z prawem i w jak największym stopniu opłacalne dla samych mieszkańców.

Praca przydomowej oczyszczalni ścieków - na czym polega?

Przez wiele lat jedną z głównych opcji była budowa tradycyjnego szamba, a więc zamkniętego zbiornika na ścieki, który trzeba było regularnie opróżniać, co wiąże się z wysokimi kosztami. Przydomowe oczyszczalnie ścieków na tle szamb wypadają więc niezwykle korzystnie i to nie tylko pod kątem ich opłacalności, ale też ekologii, bezawaryjności czy ogólnej wygody korzystania z tego rozwiązania. Oczyszczalnie te składają się z rur doprowadzających ścieki do zbiornika podzielonego na komory oraz przewodów odprowadzających oczyszczoną już wodę z powrotem do środowiska naturalnego.

 

Jaką oczyszczalnię ścieków wybrać?

Wybór rodzaju oraz parametrów technicznych danej oczyszczalni ścieków jest zawsze uzależniony od wielu czynników. Do każdego przypadku podchodzi się więc indywidualnie, a najlepiej w tym kontekście skorzystać ze wsparcia fachowców, którzy doradzą najlepsze możliwe rozwiązanie. W innych okolicznościach sprawdzi się bowiem oczyszczalnia z drenażem rozsączającym, roślinna, piaskowa, a w innych z osadem czynnym czy wreszcie ze złożem biologicznym. Wybierając rodzaj oczyszczalni trzeba wziąć też pod uwagę koszt całkowity instalacji oraz jej montażu. W najtańszym wariancie (oczyszczalnie drenażowe) to kilka tysięcy złotych, ale jeśli zależy nam na najbardziej innowacyjnej oczyszczalni biologicznej, wydatki mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto spojrzeć na to jednak jak na inwestycję długoterminową, którą z czasem się zwróci w postaci wygody, niskich wydatków eksploatacyjnych. Wysokiej jakości oczyszczalnia może działać bez zarzutów przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

 

Ile prądu zużywają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Najnowocześniejsze, a przy tym najbardziej wydajne przydomowe oczyszczalnie ścieków (m.in. biologiczna) potrzebują do swojego działania energii elektrycznej. Już przy projektowaniu całej instalacji należy więc zadbać o źródło zasilania i prawidłowe przyłącze do sieci. Zużycie prądu przez oczyszczalnię jest z reguły symboliczne, szczególnie jeśli mówimy o systemach energooszczędnych. Przyjmuje się, że jest to około 250 - 500 kWh w skali roku, co daje około 1 kWh na dobę, a więc koszt zaledwie kilkudziesięciu w zależności od taryfy. Rocznie mówimy więc o wydatkach rzędu maksymalnie 400 złotych, co jest niezwykle korzystnym wynikiem.