Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Jak bezpiecznie korzystać z wózka widłowego?

Dodano: 18 listopada 2021; Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek pracę na magazynie bez wózka widłowego. Tego typu pojazdy są niezbędne również w wielu firmach, gdzie pojawia się okresowa konieczność przetransportowania lub rozładowania towaru. Takie przedsiębiorstwa decydują się jednak zwykle na wynajem wózków widłowych, gdyż zakup własnej floty mija się z celem, z uwagi na nieopłacalność. Operatorzy pojazdów raczej nie mają problemów ze znalezieniem pracy, co wynika z rozwoju handlu oraz wielu inwestycji. Każda osoba wykonująca zadania przy wykorzystaniu wózka widłowego musi pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, które miała okazję poznać w trakcie kursu. Na czym dokładnie one polegają?

Dogłębna znajomość sprzętu

Operatorzy muszą znać parametry techniczne pojazdu, na którym pracują, te bowiem przekładają się na jego możliwości. Ma to kluczowe znaczenie nie tylko w kontekście bezpieczeństwa przenoszonych towarów, ale również samej maszyny. Przykładowo, zbyt duże obciążenie może skutkować awarią sprzętu, a nawet poważnym wypadkiem, dlatego nigdy nie należy przekraczać wartości maksymalnego udźwigu. Jeżeli operator pracuje na kilku różnych wózkach, musi znać parametry każdego z nich.

Kolejną istotną kwestią jest pamiętanie o regularnym sprawdzaniu stanu technicznego. Jest to konieczne nawet jeśli firma zdecydowała się na wynajem wózków widłowych. Dzięki temu, uda się w krótkim czasie zidentyfikować ewentualne usterki i szybko je usunąć, nie narażając się na nadmierne koszty. Oczywiście jeśli wynajmujemy pojazdy i dojdzie do awarii, sprzęt zostanie szybko wymieniony na nowy. Niemniej jednak, zawsze jest szansa, że pojawią się przestoje w pracy i w związku z tym opóźnienia.

Istotne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa ma przeprowadzanie różnego rodzaju czynności konserwacyjnych, takich jak sprawdzanie poziomu oleju, pamiętanie o wymianie butli gazowej w przypadku modeli zasilanych w ten sposób oraz podłączaniu wersji elektrycznych do ładowania.

Przestrzeganie zasad BHP

Decydując się na zakup lub wynajem wózków widłowych, pojazd musi być zawsze obsługiwany przez operatora posiadającego uprawnienia, co zostało potwierdzone egzaminem. Zasady BHP wymagają, aby przed rozpoczęciem pracy, sprzęt został sprawdzony pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Trzeba zatem zweryfikować stan układu hydraulicznego, stan wideł, hamulce, mechanizm podnoszenia, koła, podwozie, sygnalizację, oświetlenie oraz zasilanie. Jeśli operator zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, nie wolno zaczynać pracy. Wszelkie usterki muszą zostać natychmiast zgłoszone przełożonemu.

Zasady BHP wymagają ponadto wyposażenia pracownika w środki ochrony osobistej. Mowa m.in. o rękawicach, kasku, okularach oraz ogranicznikach słuchu. Operator musi być świadomy zagrożeń istniejących w miejscu gdzie wykonuje swoje obowiązki.

Istotne znaczenie mają także zasady związane z samą obsługą pojazdu. Wyżej wspomniana konieczność przestrzegania maksymalnego udźwigu to nie wszystko. Przykładowo, podnoszenie ładunków może rozpocząć się dopiero po zatrzymaniu wózka. W trakcie jazdy, widły powinny być uniesione na wysokość około 30 cm nad podłogą. Teren, po którym porusza się operator musi być też odpowiednio oznaczony. Wynajem wózków widłowych wymaga przemieszczania się w sposób ostrożny, z zachowaniem optymalnej prędkości oraz bezpiecznej odległości. Gdy operator zakończy pracę, powinien zabezpieczyć pojazd w odpowiedni sposób, tak aby nie miały do niego dostępu niepowołane osoby.

Zapraszamy: wózki widłowe Warszawa