Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Jak dobrać odpowiednie rolety dachowe

Dodano: 31 stycznia 2020; W celu osłony mieszkań i domów chętnie wybierane są rolety, które umożliwiają osłonięcie się również od ciekawskich spojrzeń. Jednak w przypadku okien dachowych wiele osób często rezygnuje z tego typu rozwiązań oraz innych dekoracji okiennych.

Jednak warto wiedzieć, że producenci oferują również produkty, które idealnie sprawdzają się przy oknach połaciowych. Na szczególną uwagę zasługują tutaj przede wszystkim plisy oraz rolety dachowe. Sprawdź, dlaczego warto zainteresować się tymi produktami.

Dlaczego okna wykorzystywane na poddaszu wymagają specjalnych osłon przeciwsłonecznych?

Poddasza pozwalają na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni mieszkalnej. Chętnie tam są aranżowane pokoje dziecięce czy sypialnia. Takie umiejscowienie tych pomieszczeń umożliwia wydzielenie w domu sfery dziennej – dostępnej dla wszystkich domowników i gości, a także nocnej, wyłącznie dla domowników. Położone na poddaszu pomieszczenia z jednej strony są ciekawym wyzwaniem dla osób lubiących aranżowanie wnętrz. Z drugiej mogą nieść ze sobą wiele wyzwań. Jednym z nich jest właśnie dobór osłon i dekoracji okiennych. Zazwyczaj klasyczne rozwiązania nie zdają tu egzaminu. Dzieje się tak dlatego, że okna montowane tutaj są pod kątem ostrym w stosunku do ściany. To powoduje, że przywieszone firany czy zasłony, a także rolety, znacznie odchylają się od okna. Efektem tego jest mało estetyczny wygląd aranżacji okiennej. Natomiast w przypadku osłon nie będą one należycie spełniały swoich funkcji. Właśnie dlatego potrzebne są tutaj specjalne rozwiązania, opisane poniżej.

Rolety dachowe – szeroki wybór kolorystyki i tkanin

Jedną z propozycji, która idealnie sprawdzi się na poddaszu, są rolety dachowe. Od klasycznych odróżnia je kilka elementów. Przede wszystkim mają one dobre prowadzenie boczne, co powoduje, że tkanina trzyma się ramy okiennej. Dzieje się tak nawet, gdy skrzydło jest uchylone lub otwarte. Dzięki temu wyeliminowany został także efekt „łopotania” materiału.

W tego typu roletach nie ma też sznurków czy koralików. Wyposażone są one w mechanizm samoistnie zwijający tkaninę. Wystarczy ją odblokować, by sama zwinęła się do kasety. Blokadę wysokości materiału można ustawić na jednej z trzech wysokości, co daje większą kontrolę nad tym, ile światła dostaje się do wnętrza domu.

Rolety dachowe są dostępne w wielu wzorach i kolorach. Wykonywane są także z różnych rodzajów tkanin. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie renomowanego producenta rolet dachowych, firmy Karnix - https://www.karnix.pl/rolety-dachowe.html.

Plisy dachowe – idealne rozwiązanie do nowoczesnych aranżacji

Druga propozycja to plisy do okien dachowych. W tym przypadku materiał nie jest nawijany na drążek. Składa się go w „harmonijkę”. To umożliwia jego dowolne ułożenie na oknie. Dzięki temu użytkownik ma większą kontrolę nad tym, ile światła słonecznego dostaje się do domu. Daje to także lepszą możliwość osłonięcia się od ciekawskich spojrzeń sąsiadów mieszkających w pobliżu. Podobnie jak rolety dachowe, tak i plisy mają dobre prowadzenie boczne, dzięki czemu tkanina nie odchyla się od ramy okiennej. Na poddasza szczególnie polecane są plisy dachowe wykonane z tkaniny metalizowanej, która nie tylko zaciemnia wnętrze, ale i chroni je przed nadmiernym nagrzewaniem się.