Jak działa biogazownia rolnicza?

Dodano: 3 czerwca 2022; Jak działa biogazownia rolnicza? Z tym pytaniem boryka się wielu rolników i nie tylko. Nie ma w tym nic dziwnego- alternatywne źródła energii zyskują na popularności w Polsce z roku na rok coraz bardziej.

Jak działa biogazownia rolnicza? Z tym pytaniem boryka się wielu rolników i nie tylko. Nie ma w tym nic dziwnego- alternatywne źródła energii zyskują na popularności w Polsce z roku na rok coraz bardziej. Niewątpliwie wpływ mają na to rosnące ceny oraz inflacja. Dlatego też postanowiliśmy przyjrzeć się nie co bliżej rolniczym biogazowniom. Dzięki nam dowiecie się, dlaczego warto posiadać, będąc rolnikiem biogazownię.

 

Jak działa biogazownia rolnicza?

Jeżeli chodzi o działanie biogazowni rolniczych, to w dużym uproszczeniu działają one na zasadzie fermentacji materiałów organicznych, takich jak, chociażby:

- resztki produktów spożywczych
- specjalnie hodowane do tego celu rośliny, takie jak na przykład niektóre gatunki kukurydzy
- obornik
- gnojowica

W przypadku dwóch ostatnich jest to szczególnie ważne, ponieważ jeżeli prowadzimy w naszym gospodarstwie rolnym hodowlę zwierząt, to i tak te rzeczy powstają, jako swoisty produkt uboczny hodowli.

Przefermentowana gnojowica oraz obornik, wykazują lepsze właściwości nawożące, gdyż dzięki niższej lepkości, znacznie lepiej wchłaniają się one w grunt. Aby jednak przefermentować nasz materiał organiczny, będziemy potrzebowali wyjątkowo wytrzymałego fermentor, czyli pojemnik do fermentacji. Powinien on być zbudowany z wysokiej jakości stali nierdzewnej, ponieważ po pierwsze do fermentacji dochodzi w temperaturach od 30 do 45 stopni celcjusza, po drugie w czasie fermentacji powstaje niezwykle niebezpieczny siarkowodór.

Następnie przefermentowany materiał jest dzielony na dwie części, a mianowicie biogaz oraz resztki po fermentacyjne- właśnie te resztki możemy wykorzystać jako nawóz płynny (lub pół płynny) lub też wysuszyć, i stworzyć z nich nawóz suchy. Jeżeli chodzi zaś o sam biogaz, to jest on magazynowany w specjalnych zbiornikach, najczęściej znajdujących się nad fermentorem.

 

W jaki sposób wykorzystuje się zgromadzony biogaz?

Wielu z was zapewne w tym momencie zastanawia się, w jaki sposób może być wykorzystany zgromadzony przez nas biogaz. Najpopularniejszą opcją w tym przypadku jest jego spalenie w celu uzyskania energii cieplnej oraz elektrycznej- w przypadku energii elektrycznej, jest ona przesyłana bezpośrednio do sieci, dzięki czemu mówiąc wprost, płacimy niższe rachunki za energię elektryczną (tak samo, jak w przypadku paneli fotowoltaicznych).

Natomiast jeżeli chodzi o energię cieplną, to z powodzeniem możemy ją wykorzystać do ogrzewania naszego domu, czy też suszenia naszych płodów rolnych.

 

Jakie dodatkowe narzędzia mogą być przydatne w utrzymaniu biogazowni?

Bardzo przydatne w funkcjonowaniu biogazowni mogą okazać się folie rolnicze do okrywania silosów (na przykład marki BÖCK). Prawidłowo założona folia nie dopuszcza 99 procent tlenu, oraz jest odporna na różnego rodzaju czynniki, jak chociażby wysoka temperatura, czy też niedopuszczanie do kiszonki promieni ultrafioletowych. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ nie ma co się oszukiwać, nasza biogazownia będzie miała ograniczone moce przerobowe, i trzeba będzie po prostu magazynować materiały, a folia doskonale się do tego nadaje.