Jak przechowywać obuwie? Najlepiej sprytnie!

Dodano: 29 listopada 2022; Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, ale pod względem oszczędności miejsca buty to jeden wielki kłopot. Spróbujmy się z nim zmierzyć! Jak w każdym aspekcie porządkowania domowej przestrzeni, istnieją pewne pomocne sztuczki.


News will be here

Problem z porządkowaniem obuwia? 

Książki ustawiamy ciasno na półce, swetry można równo poskładać, torebki – ścisnąć, talerze – ułożyć w stos. Za to buty mają nieregularne kształty, czasem z obcasem albo cholewą. Nie sposób ich poskładać ani ciasno dopasować do siebie nawzajem. Przestrzeń w środku każdej sztuki pozostaje pusta, niezagospodarowana. Cały ich zapas zazwyczaj chcemy trzymać razem, blisko wyjścia z domu. Jedno miejsce na półbuty, szpilki, sandały, adidasy, kalosze, trzewiki całej rodziny, naturalnie w różnych rozmiarach. Przed wyjściem często się spieszymy, więc chcielibyśmy, żeby każda para była dostępna błyskawicznie. To mnóstwo wymagań! Dlatego czasem wciskamy biedne buty, gdzie popadnie, lub układamy jedne na drugich. Niestety, to bardzo łatwo je brudzi, zarysowuje, odkształca. Jak sobie radzić? 

 

Tradycyjnie, ale pomysłowo: szafki na buty 

Kilka poziomów półek w zamkniętej przestrzeni to pierwszy pomysł, jaki przychodzi tu do głowy. Lepiej jednak nie kupować pierwszego z brzegu mebla i zapełnić go butami. Schowanie bałaganu to nie są porządki! Półki w szafkach na obuwie są niskie, dostosowane do wysokości przeciętnego buta. Jednak takie mebelki często ustawia się w przedpokojach, gdzie jest niewiele miejsca. Powinny być więc wąskie, zbyt wąskie, aby większy but zmieścił się na długość. Sposób na to znajdziemy np. w sklepie AKORD: obuwie ustawione pionowo na uchylnych drzwiczkach. Druga wersja tego pomysłowego rozwiązania to dwie pionowe półki uchylane razem, na dwa piętra butów za jednymi drzwiczkami. Trudno o lepsze zagospodarowanie przestrzeni na te kłopotliwe, a jakże niezbędne przedmioty! 

 

Inne pomysły na porządkowanie obuwia 

Jeśli masz do dyspozycji więcej miejsca, możesz rozważyć większy zestaw meblowy. Dwie szafki obok siebie z różnymi wysokościami półek pomogą uporządkować niższe, letnie buty oraz wyższe, z cholewami, na sezon zimowy. Są też i inne rozwiązania. Najprostsze to chowanie butów niepotrzebnych sezonowo do pawlacza lub na dno szafy – to wymaga jednak przechowywania pustych pudełek przez kilka miesięcy w roku. Bardziej kreatywne są wieszaki lub wielopoziomowe stojaki, które można zamontować np. od wewnątrz na drzwiach szafy. Dla miłośniczek szpilek przydatne będą małe półeczki lub szyny na ścianę, na których zawiesza się każdą sztukę za obcas. Najważniejsza jednak w tym organizowaniu jest systematyczność. Porządek będzie zachowany tylko wtedy, gdy każdy but po każdym użyciu będzie odkładany na przeznaczone dla niego miejsce.