Jak przygotować się do testów do Policji?

Dodano: 26 października 2022; Praca w Policji dla wielu osób stanowi ciekawą perspektywę drogi zawodowej. Wiele osób docenia fakt, że zawód ten cieszy się uznaniem społecznym, zapewnia gwarancję zatrudnienia a także pozwala przejść na wcześniejszą emeryturę. Warto jednak mieć świadomość, że aby dołączyć do szeregów Policji niezbędne jest spełnienie szeregu kryteriów oraz przejście testów. Szczególnie te ostatnie są przyczyną obaw wielu kandydatów. Sprawdźmy więc, jak przygotować się do nich w najlepszy sposób.


News will be here

 Zacznijmy od tego jak wyglądają testy do Policji, składają się one bowiem z kilku etapów. Są to testy wiedzy ogólnej, testy sprawnościowe oraz psychologiczne. Wszystkie mają jeden cel - sprawdzenie, czy kandydat posiada odpowiednią wiedzę, cechy charakteru oraz wysoki poziom sprawności, które pozwolą mu poradzić sobie z trudami pełnienia służby. Sprawdźmy więc w jaki sposób można przygotować się do poszczególnych rodzajów testów.

 

Jak przygotować się do testów sprawnościowych?

Pierwszym etapem rekrutacji do policji jest przejście testów sprawnościowych. Mają one postać toru przeszkód, podczas którego kandydat musi wykonać szereg zadań. Wśród nich należy wymienić między innymi bieg, przewroty, przenoszenie manekina, bieg wahadłowy czy rzut piłką lekarską. Jak przygotować się do tego niemałego wyzwania? Przede wszystkim, już na rok przed przystąpieniem do rekrutacji do Policji warto zadbać o swoją kondycję i wydolność. Kandydat powinien zadbać o to, by regularnie być aktywnym fizycznie - obojętnie w jakiej dyscyplinie. Na około pół roku przed terminem egzaminu warto zapoznać się z wszystkimi ćwiczeniami, które należy wykonać podczas testu sprawnościowego i zacząć je wykonywać. Na dwa - trzy miesiące warto już przejść cały tor przeszkód i zacząć pracować nad tym, by osiągać jak naklepsze czasy. 

 

Test wiedzy do Policji - jak się do niego przygotować?

Kolejnym testem, który musi przejść kandydat do służb jest test wiedzy. Składa się on z 40 zamkniętych pytań z odpowiedziami. Pytania dotyczą przede wszystkim zasad zatrudnienia oraz pracy w Policji, pytania mogą być związane również z Ustawą o Policji, Ustawą o obowiązku powszechnej obrony, Ustawą o imprezach masowych, czy też przepisów dotyczących broni palnej oraz środków przymusu bezpośredniego. Najlepszym przygotowaniem będzie więc zapoznanie się z powyżej wymienionymi aktami prawnymi. Skąd jednak zyskać pewność, że posiadamy dostateczną wiedzę i poradzimy sobie z odpowiedziami na pytania? Jednym z doskonałych sposobów jest samodzielne wypełnianie testów w domu i sprawdzanie czy odpowiedzieliśmy prawidłowo. W sieci możemy znaleźć zestawy gotowych tekstów, które możemy wykonywać w ramach ćwiczeń.

Nieco trudniej sprawa wygląda w przypadku testów psychologicznych, w przypadku których musimy bazować nie tylko na swojej wiedzy ale również emocjach i prawdziwych reakcjach. W ich przypadku najlepszym sposobem jest po prostu wypracowanie w sobie opanowania oraz analitycznego a jednocześnie empatycznego podejścia. Kandydat powinien być szczery i odpowiadać w zgodzie ze sobą.