Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Jak przygotować się na trudne warunki w górach?

Dodano: 27 lipca 2020; Wyjście w góry za każdym razem może wiązać się z różnymi warunkami. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że mowa o warunkach na szlaku, jak i pogodzie, którą zastaniemy. Wycieczki w góry to niesamowite przeżycie, więc musimy respektować siłę, którą jest natura. Ważne jest, by uważać na zdrowie, które może być narażone. Przedstawiamy parę przydatnych informacji, które mogą pomóc w trakcie wędrówek górskimi szlakami.

Wiedza jest zawsze potrzebna – także w górach

Przed górskim wypadem trzeba rozpoznać kilka kwestii. Oczywiście istotną kwestią jest nasza sprawność fizyczna. Musimy zadbać o sprzęt i zapoznać się z szeregiem ważnych informacji. Wtajemniczeni wiedzą, że nawet sposób pakowania plecaka ma znaczenie. Nie wkładamy rzeczy w sposób przypadkowy, tylko najbardziej funkcjonalny i ekonomiczny. Jasne jest, że bez właściwej wiedzy podróż może skończyć się fatalnie. W związku z tym zbieranie informacji na temat naszej przygody trzeba zacząć wcześniej, zanim jeszcze wyruszymy, żeby nie narazić się na niepotrzebne niebezpieczeństwo. Jedną z pierwszych istotnych informacji będzie to, na jaki szlak się wybieramy. Chcemy poznać jego stopień trudności, wysokość przewyższeń, najważniejsze przeszkody. Warto zaplanować jakieś większe postoje. Istotną kwestią jest też to, w jakiej odległości od ludzkich osiedli się znajdujemy oraz gdzie znajdziemy najbliższe schroniska. Warto zaplanować alternatywną trasę.

Wybierając się na różne szlaki górskie, musimy mieć świadomość wpływu warunków atmosferycznych na to, jak faktycznie może wyglądać nasza wędrówka. Koniecznym aspektem naszych przygotowań do podróży musi być zapoznanie się z prognozą pogody. Najlepiej zapoznać się z informacjami z różnych źródeł, choć GOPR podaje z reguły najbardziej sprawdzone informacje. Nie bagatelizujmy ostrzeżeń o zagrożeniach, obserwujmy wszystkie zmiany warunków atmosferycznych i do nich dostosowujmy kolejne etapy wędrówki. Pogoda w górach jest kapryśna, więc zawsze musimy być gotowi na zmianę trasy, planowanego miejsca przerwy czy noclegu. Nawet najbardziej doświadczonemu amatorowi gór zdarzyło się spać w innym miejscu, niż planował.


 

Kapryśna pogoda w górach i ochrona przed jej negatywnymi skutkami

Przede wszystkim zachęcamy do tego, by nie podejmować się wędrówki, gdy będziemy mieć informacje o istnieniu warunków pogodowych niesprzyjających wyjściu w góry. Niejednokrotnie może być jednak tak, że natura może nas nagle zaskoczyć pojawiającym się deszczem, śniegiem lub bardzo uporczywym słońcem. Zasadniczo warunki w górach będą różniły się od tych, których większość z nas doświadcza na co dzień, warto więc przygotować się na każdą ewentualność.

W kwestii przystosowania się do tego, jak natura potrafi zaskakiwać, szczególnie w górach, musimy pamiętać o dobraniu odpowiedniego ubioru i sprzętu. Zachęcamy do sprawdzenia oferty Black Diamond – firmy, która prezentuje najwyższą jakość w naprawdę przystępnych cenach. Zaopatrzenie się w dobrą odzież, latarkę na czoło, a może specjalistyczny sprzęt do wspinaczki wydaje się kluczową kwestią, gdy mowa o właściwym przygotowaniu się na różne warunki pogodowe.


 

Wyjście na szlak – największe zaskoczenia

Krajobraz górski oferuje naprawdę ładne widoki, które mimo że są połączone ze sporą ilością niebezpieczeństw, wynagradzają trudy wędrowania. Warto dobrze przemyśleć akcesoria, które zapewnią ochronę na szlakach. Zagrozić może nam między innymi mocne słońce – musimy w związku z tym pamiętać o zabraniu ze sobą kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Istnieją także preparaty, które uchronią nas przed działaniem mrozu i silnego wiatru. Nie można zapomnieć o płynach. Niezależnie od temperatury musimy pamiętać o tym, żeby dostarczać naszemu organizmowi bardzo dużo wody. W górach jesteśmy w końcu cały czas w trakcie wysiłku fizycznego, więc mogą występować problemy z tym związane. Deszcz również jest czynnikiem, przed którym musimy się zabezpieczyć, bo nieuwaga może powodować przemoczenie, prowadzące do niezbyt przyjemnych skutków. W związku z tym przydać się może na przykład dobra kurtka przeciwdeszczowa, która zaoferuje nam pierwszą linię ochrony przed kapryśną pogodą. Zajmuje stosunkowo niewiele miejsca w plecaku, a stanowi ważne zabezpieczenie. Warto pamiętać, że śnieg w górach pojawia się nie tylko zimą. W wysokich partiach pokrywa śnieżna utrzymuje się cały rok. Ciepłe ubranie i dobre buty to podstawowa ochrona.

Zachęcamy do sięgnięcia po więcej informacji. Wyjścia w góry potrafią być cudowną przygodą, do której musimy jednak prawidłowo się przygotować, a szlak dobrać do warunków osobistych i pogodowych.