Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Jak stworzyć domową praktykę jogi i nie zniechęcić się na początku

Dodano: 18 maja 2021; Jeżeli praktyka jogi ma przynieść oczekiwane rezultaty, należy przestrzegać pewnych wytycznych. Robiąc wszystko, to na co masz ochotę, nie osiągniesz zamierzonych efektów. Poznaj kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym wyciągniesz z jogi maksimum korzyści dla swojego ciała i ducha.

Asana jest dla Ciebie

Wykonując poszczególne asany, kieruj się jedną z zasad jogi, jaką jest ahimsa, czyli nie krzywdź. Traktuj swoje ciało z szacunkiem i nie popychaj go do przekraczania granic, na które nie jest gotowe. Nie rywalizuj sama ze sobą, a poszczególne pozycje wykonuj na tyle, na ile pozwala Ci Twoje ciało. Przede wszystkim nie porównuj się z innymi, a szczególne z nauczycielami. Często osiągnięcie pewnych kształtów pozycji nie jest możliwe ze względów fizjologicznych, ponieważ każdy wyróżnia się inną budową.

Podobnie jest z odczuwaniem bólu. Jeśli dana pozycja skutkuje silnym kłuciem, rwaniem, pieczeniem czy pulsowaniem, lepiej odpuść. Naucz się rozróżniać ból od dyskomfortu. Jeśli nie unikasz tego drugiego, to z czasem granica Twojej wytrzymałości zacznie się przesuwać, a początkowo trudne pozycje, staną się łatwe i dostępne.

Zawsze stawiaj na wygodę

Przede wszystkim ćwicz w wygodnym stroju, który nie krępuje ruchów, a jednocześnie przylega do ciała (https://joyinme.co/collections/ubrania-do-jogi). Ważne jest też to, by nic nie owijało się wokół ciała i nie plątało pod stopami, skutecznie zmniejszając swobodę ruchów i wybijając z rytmu. Chętnie wybieranym rozwiązaniem są legginsy do jogi (https://joyinme.co/collections/legginsy-do-jogi) wykonane z miękkiego, lekkiego i oddychającego materiału, dzięki którym będziesz mogła w pełni skupić się na praktyce.

Istotny jest także wybór odpowiedniej maty. Wprawdzie do jogi wystarczy nawet dywan, jednak komfort ćwiczeń będzie znacznie gorszy niż na specjalnym podłożu. Zainwestuj w wersję antypoślizgową wykonaną z naturalnych tworzyw, która zapewni Ci przyczepność oraz pełną amortyzację podczas ćwiczeń. Dedykowane rozwiązania do poszczególnych typów jogi, znajdziesz tutaj: https://joyinme.co/collections/maty-do-jogi.

Nawyk i pełne skupienie pozwolą Ci osiągnąć satysfakcję

Bardzo ważne jest, by jogę praktykować regularnie. Nawet jeżeli masz jedynie 10 minut wolnego czasu – poświęć go na trening. W ten sposób wyrobisz w sobie nawyk, który pozostanie z Tobą na dłużej. Zadbaj też o pełne skupienie i pozbądź się rozpraszaczy – włączone radio czy telewizor kompletnie nie wchodzą w grę. Nawet wibracje w telefonie mogą skutecznie wybić Cię z rytmu. Ta chwila ma być poświęcona tylko i wyłącznie Tobie i Twoim potrzebom. Możesz zacząć od wypowiedzenia intencji, która wyznaczy ton praktyki i sprawi, że bardziej skupisz się na swoim wnętrzu.