Jak szybko ustalić numer działki?

Dodano: 14 maja 2024; Artykuł sponsorowany Czy wiesz, że numeracja działek ma swoje zastosowanie w wielu różnych sytuacjach, takich jak postępowanie spadkowe, podziały nieruchomości, czy transakcje kupna i sprzedaży ziemi? Sprawdzenie numeru działki może okazać się kluczowym krokiem w procesach takich jak wnioskowanie o pozwolenie na budowę czy weryfikacja hipotek i służebności dla danej nieruchomości.


News will be here

Czym jest numer działki ewidencyjnej?

Zanim przejdziemy do sposobów sprawdzania numeru działki, warto zrozumieć, czym tak naprawdę jest numer działki ewidencyjnej. Działka ta jest najmniejszą jednostką powierzchniową podziału kraju, wydzieloną dla celów ewidencji gruntów i budynków. Zgodnie z definicją prawną, działka ewidencyjna to ciągły obszar gruntu, położony w granicach jednego obrębu ewidencyjnego, wydzielony z otoczenia za pomocą granic działek ewidencyjnych.

Budowa numeru działki

Numer działki, na przykład "54/1", składa się z dwóch głównych elementów: numeru głównego i numeru podziału. Numer główny identyfikuje działkę w obrębie danego obszaru ewidencyjnego, natomiast numer podziału jest stosowany w przypadku, gdy działka zostanie podzielona na mniejsze części. Na przykład, w przypadku gdy pewna nieruchomość gruntowa zostaje podzielona, nowo utworzone działki otrzymują numery z użyciem ułamków, takie jak 10/1, 10/2, 10/3.

Różnica między numerem działki a identyfikatorem działki

Ważne jest odróżnienie numeru działki od identyfikatora działki. Numer działki, na przykład "54/1", to tylko jeden ze sposobów oznaczenia nieruchomości. Natomiast identyfikator działki, zwany także adresem administracyjnym działki, to bardziej kompleksowy kod, obejmujący informacje o województwie, powiecie, gminie, rodzaju jednostki, numerze ewidencyjnym obrębu oraz samym numerze działki.

Sposoby szybkiego sprawdzenia numeru działki

Istnieje kilka sposobów, aby szybko ustalić numer działki. Jednym z nich jest skorzystanie z serwisu Geoportal360.pl, który umożliwia ręczne wyszukiwanie działek na mapie Polski lub za pomocą katalogu odzwierciedlającego podział administracyjny naszego kraju. Po powiększeniu mapy w wybranym obszarze pokażą się na niej granice działek wraz z ich numerami ewidencyjnymi. Korzystanie z mapy jest darmowe. Kolejną możliwością jest otrzymanie numeru działki w Państwowej Ewidencji Gruntów, znajdującej się w Starostwie Powiatowym właściwym dla lokalizacji działki. W tym przypadku konieczna jest wizyta w urzędzie.

Sprawdzenie numeru działki a księga wieczysta

Jeśli potrzebujesz później znaleźć numer księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości, możesz skorzystać z wyszukiwarek internetowych, takich jak np. Ksiegiwieczyste.pl. Serwisy te umożliwiają znalezienie numeru KW na podstawie numeru działki lub adresu nieruchomości. Są to usługi komercyjne, płatne.

Koszty związane z uzyskaniem numeru działki

Przeglądanie serwisów internetowych, takich jak geoportal.gov.pl, jest często bezpłatne, podobnie jak uzyskanie podstawowych informacji na prywatnych portalach. Natomiast korzystanie z usług starostwa powiatowego może wymagać niewielkiej opłaty skarbowej, zależnej od rodzaju udostępnianego materiału.

Poznanie numeru działki ewidencyjnej może być kluczowym krokiem w wielu formalnych procedurach związanych z nieruchomościami. Dzięki szybkiemu dostępowi do tych informacji można zaoszczędzić czas i uniknąć zbędnych komplikacji w różnych sprawach urzędowych. Pamiętaj jednak, że w przypadku bardziej szczegółowych informacji, warto skorzystać z profesjonalnych źródeł, takich jak starostwo powiatowe czy specjalistyczne serwisy internetowe.