Jak układać płytki ceramiczne – czy można kłaść płytki na płytki?

Dodano: 28 kwietnia 2020; Płytki łazienkowe może układać fachowiec lub też możemy zdecydować się na wykonanie tego zadania samodzielnie. Dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze. Koszty podczas remontu zminimalizujemy ponadto, jeżeli będziemy układać płytki na płytki bez skuwania starej ceramicznej powierzchni. Płytki łazienkowe muszą zostać ułożone jednak we właściwy sposób, aby nie tylko estetycznie się prezentowały, ale też tworzyły trwałe pokrycie ściany i podłogi. W przeciwnym razie już po upływie krótkiego czasu mogą odpadać, a także pękać oraz przepuszczać wodę.


News will be here

Samodzielne układanie płytek ceramicznych

Zanim przystąpisz do układania płytek, oceń podłoże, które musi zapewniać przyczepność mocowania. Mogą być to m.in. beton konstrukcyjny lub komórkowy, surowy tynk cementowo-wapienny, płyty OSB i powłoki malarskie, a nawet stare ceramiczne płytki łazienkowe. Powierzchnię oczyszczamy, w razie potrzeby wygładzamy i usuwamy ewentualne nierówności. Przed mocowaniem płytek, należy rozplanować ich ułożenie. Dzięki temu nie będzie konieczności uzupełniania powierzchni wąskimi, dociętymi płytkami, co nie prezentuje się estetycznie. Wybieramy układ, najłatwiej układać płytki łazienkowe w równoległych rzędach. Doświadczeni glazurnicy mogą zdecydować się na bardziej pracochłonne karo. Dokonujemy pomiaru powierzchni, która będzie opłytkowana, a następnie dzielimy je przez wymiar płytek, dodając do nich oczywiście szerokość fugi, której powierzchnia powinna wynosić ok. 3-6%.Płytki występują w różnych rozmiarach. Mogą być to małe płytki do 45x45 mm, średnie, jak Moondust 60x60 mm lub duże, np. 119,8x119,8 mm. Płytki łazienkowe wielkości Moondust są obecnie jednymi z najczęściej wybieranymi.

Kolejny krok stanowi wyznaczenie płaszczyzny. Możemy do tego użyć zwykłej poziomicy lub też utworzyć pasy kierunkowe z wykorzystaniem m.in. listew tynkarskich. Aby mocowanie płytek było trwałe, trzeba wybrać właściwą zaprawę klejową, która będzie odpowiadała warunkom panującym w pomieszczeniu, materiału i wielkości płytek oraz podłożu. Do średniej i małej wielkości płytek montowanych w typowych łazienkach użyjemy zwykłej zaprawy klejowej. Do wielkoformatowych płytek warto zastosować zaprawę o płynnej konsystencji. Z kolei na trudnym podłożu będziemy układać płytki z wykorzystaniem zaprawy elastycznej, smarując zarówno ścianę, jak i płytkę (w przeciwnym kierunku). Kiedy układamy płytki łazienkowe, musimy też wykonać izolację przeciwwodną, w narażonych na wodę miejscach zalecamy stosownie fugi epoksydowej. Do pracy przydadzą się też specjalne krzyżyki dystansowe, które wkładamy pomiędzy płytki, aby w ten sposób zachować równe odstępy. Fugowanie możemy rozpocząć po upływie ok. 24 godzin, kiedy zaprawa będzie już całkiem sucha.

Podstawowe zasady układania płytek na płytkach

Płytki łazienkowe nowe możemy układać na starych powierzchniach ceramicznych. Warto jednak sprawdzić najpierw, czy mają one łączność z podłożem. W tym celu opukujemy je i kiedy usłyszymy charakterystyczny głuchy dźwięk, możemy być pewni, że płytki nie przylegają do powierzchni ściany lub podłogi i należy je usunąć. Stare płytki łazienkowe trzeba oczyścić, a w razie konieczności wyrównać. W celu stworzenia warstwy kontaktowej można dodatkowo pokryć je środkiem gruntującym. Przy wyborze zaprawy cementowej uwzględnij format płytek i stosunkowo małą sprężystość podłoża. Nie najlepiej sprawdzi się zaprawa o dużej elastyczności. Do fugowania używamy typowej masy spoinującej oraz sanitarnego silikonu. Jeżeli decydujesz się na taką metodę układania nowych płytek, to powinieneś uwzględnić, że podłoga się podniesie, a ściany zwiększą swoją grubość. Istnieje ryzyko, że po remoncie drzwi nie będą pasowały lub też niektóre elementy zewnętrzne instalacji hydraulicznej trzeba będzie wymienić.

Płytki łazienkowe możesz zatem układać na różnym podłożu, również na starej powłoce ceramicznej. Należy jednak pamiętać o właściwym przygotowaniu podłoża, wyborze odpowiedniej zaprawy i wcześniejszym zaplanowaniu układu płytek.