Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Jak uzyskać odszkodowanie za szkody wywołane przez wiatr?

Dodano: 20 lutego 2020; Co jakiś czas w mediach pojawiają się materiały o szkodach wywołanych przez silne podmuchy wiatru. Uszkodzone pojazdy, zerwane dachy, połamane drzewa to niektóre problemy związane z przechodzącymi wichurami. Koszty związane z przywróceniem do sprawności przedmiotów niekiedy przerastają oczekiwania właścicieli. Warto dowiedzieć się kiedy i komu przysługuje odszkodowanie za straty spowodowane silnym wiatrem.

Jakie kroki podjąć w przypadku wystąpienia szkody?

- Dokumentacja miejsca zdarzenia. Odgrywa ona kluczową rolę w procesie likwidacji szkody. Poszkodowany powinien dokładnie udokumentować (najlepiej w formie zdjęć) miejsce zdarzenia. Warto posiadać fotografię, które szczegółowo obrazują powstałe uszkodzenia oraz okoliczności zaistniałej sytuacji.

- Zawiadomienie służb. W procesie uzyskiwania - odszkodowania pomocna może okazać się notatka z miejsca zdarzenia sporządzona przez odpowiednie służby np. policję lub straż miejską. Funkcjonariusze zanotują istotne informację, które mogą pomóc w przypadku starania się o odszkodowanie.

- Przeciwdziałanie poszerzeniu szkody. Jeżeli przez silny wiatr uszkodzony został np. nasz pojazd lub nieruchomość to poszkodowany musi dołożyć wszelkich starań, aby zniszczenia nie powiększały się. Przykładowo, kiedy uszkodzeniu uległa szyba w samochodzie, to właściciel zobowiązany jest do zabezpieczenia jej, aby nie doszło do zalania wnętrza pojazdu. Ubezpieczyciele mogą odmówić wypłaty odszkodowania za straty, których można było uniknąć.

Zgłoszenie szkody. W treści umowy zawartej z Towarzystwem Ubezpieczeniowym zawarte są informacje o sposobie i terminie zgłaszania ewentualnych szkód. Jest to niezbędny krok w przypadku chęci uzyskania odszkodowania.

Ubezpieczenie AC niezbędne w przypadku zniszczonego pojazdu

Jeżeli w wyniku silnego wiatru uszkodzeniu uległ pojazd posiadający polisę auto-casco, to właściciel ma prawo do odszkodowania od ubezpieczyciela. Kluczową rolę pełni jednak umowa sporządzona między stronami. Niekiedy Towarzystwo Ubezpieczeniowe podkreśla, że polisa nie obowiązuje w sytuacji, w której przedmiot został uszkodzony na skutek sił natury. Wykupywanie najtańszych ubezpieczeń często wiąże się z podobnymi zapisami. Radzimy dokładnie przeanalizować ofertę i umowę ubezpieczyciela, przed jej podpisaniem, aby uniknąć niemiłych niespodzianek.

Ubezpieczenie majątkowe niezbędne w przypadku zniszczonej nieruchomości

Jeżeli na skutek wichury bądź nawałnicy uszkodzeniu uległa nasza nieruchomość to odszkodowanie jest możliwe, jeżeli mienie zostało ubezpieczone od pożaru i innych zdarzeń losowych. W tej sytuacji również ważną rolę odgrywa treść podpisanej umowy z ubezpieczycielem. Jeśli wiemy, że nasz dom może być szczególnie narażony np. na zalanie, ze względu na układ terenu to warto uwzględnić te zagrożenia w negocjowaniu umowy.

Warto wiedzieć, że świadczenie pieniężne z budżetu państwa za szkody wywołane przez wichury, nawałnice, burze i odszkodowanie od ubezpieczyciela to dwie odrębne sprawy. Pamiętajmy, że jeżeli uzyskaliśmy takie świadczenie to dalej mamy prawo do ubiegania się o pieniądze z Towarzystwa Ubezpieczeniowego, u którego wykupiliśmy polisy.

Przeczytaj także Sprawca kolizji nie posiada polisy OC. Jest szansa na odszkodowanie?