Jak witamina B wpływa na nasz organizm?

Dodano: 4 lutego 2024; Materiał promocyjny Witaminy z grupy B wykazują wielokierunkowe działanie na organizm człowieka – odpowiadają za utrzymywanie optymalnego poziomu energii, zachowanie zdrowej skóry oraz koncentrację i pamięć. Zbyt niski poziom wspomnianych związków może wywoływać różne dolegliwości – ich specyfika zależy od rodzaju substancji deficytowej. Poznaj najważniejsze właściwości witamin z grupy B.


News will be here

Korzyści wynikające z suplementacji witaminy B

Praca i obowiązki domowe wypełniają większość naszego czasu. Natłok zadań generuje stres, co może negatywnie przekładać się na samopoczucie. Nadmiar bodźców utrudnia prawidłową pracę układu nerwowego i mózgu, dlatego warto zadbać o ich wsparcie, zanim organizm zacznie się buntować. Witamina B to jeden z kluczowych składników umożliwiających sprawne funkcjonowanie mózgu i komórek nerwowych. Do jej zadań należy także wspomaganie układu sercowo-naczyniowego oraz udział w procesach metabolicznych. Zdecydowana większość witamin z grupy B nie jest magazynowana w organizmie, co zwiększa ryzyko powstawania niedoborów. Warto zadbać o swoje zdrowie i sięgnąć po sprawdzony preparat, taki jak witamina B complex.

Właściwości witamin z grupy B

Witaminy z grupy B to różnorodne związki, które wspierają funkcjonowanie organizmu w wielu aspektach. Każdy z nich wykazuje inne działanie:

- Witamina B1 (tiamina) – wspomaga koncentrację i prawidłową pracę serca. Jest też nazywana witaminą stresową, ponieważ zapewnia prawidłowe funkcje psychologiczne.
- Witamina B2 (ryboflawina) – wspiera prawidłowy metabolizm żelaza i ochrania wzrok.
- Witamina B3 (niacyna) – wspomaga pracę mózgu, jej suplementacja jest szczególnie ważna w przypadku osób cierpiących na niedoczynność tarczycy.
- Witamina B5 (kwas pantotenowy) – uczestniczy w syntezie cholesterolu i pobudza procesy regeneracyjne.
- Witamina B6 (pirydoksyna) – jest regulatorem układu hormonalnego.
- Witamina B7 (biotyna) – pomaga zachować zdrowe włosy, paznokcie i skórę.
- Witamina B9 (kwas foliowy) – wspiera rozwój płodu,
- Witamina B12 (kobalamina) – bierze udział w produkcji czerwonych krwinek.

Witamina B complex to preparat, który zawiera wszystkie kluczowe witaminy z grupy B. Warto wprowadzić go do swojej codziennej diety – dzięki temu nasz organizm otrzyma odpowiednie dawki najważniejszych składników odżywczych.

Jak działają witaminoidy?

Witaminoidy wykazują taką samą aktywność biologiczną jak witaminy, jednak nie wchodzą w skład enzymów. Organizm człowieka nie potrafi samodzielnie wytwarzać takich substancji, ale potrzebuje ich do zachowania prawidłowych funkcji życiowych. Witaminoidy należące do grupy B to cholina, która reguluje metabolizm homocysteiny oraz inozytol, wpływający na aktywność hormonów u kobiet i mężczyzn.

Zasady przyjmowania suplementów z witaminą B

Suplementy diety typu witamina B complex najlepiej przyjmować w godzinach porannych, ponieważ zawarte w nich związki mogą wykazywać działanie pobudzające. Naukowcy uważają, że wchłanianie witaminy B jest uzależnione od pory dnia oraz od formy preparatu i zawartych w nim dodatków. Najlepszą przyswajalność wykazują produkty zawierające piperynę, czyli substancję naturalnie występująca w czarnym pieprzu. Ten związek reguluje metabolizm witamin z grupy B i poprawia ich wchłanianie w jelitach.