Jak wprowadzić bakalie do swojej diety?

Dodano: 28 września 2020; Bakalie to zbiorcza nazwa dla suszonych owoców oraz orzechów. Chociaż historycznie zaliczano do nich tylko owoce z krajów południowych, dziś kategoria ta jest szersza i można uznać za bakalie także suszone jabłka, kostki kokosowe (produkuje je np. Haps) czy suszone jagody goji (zwykle spotykane w bakaliowych mieszankach). Mają wiele zalet dietetycznych: dużo witamin i minerałów, niski indeks glikemiczny, a do tego dodają sporo energii. Można je też łatwo znaleźć w sklepach, ponieważ na polskim rynku wiele sprawdzonych producentów – jak Sante, Helio, Haps czy Bakaland – dostarcza zarówno poszczególne bakalie, jak i ich mieszanki. Jeśli więc planujesz dietę i chcesz ją wzbogacić o zdrowe bakalie, zobacz kilka naszych podpowiedzi, jak to zrobić.


News will be here

Bakalie na śniadanie

Garść orzechów czy suszonych owoców to nie najlepszy pomysł na śniadanie, ale wzbogacenie posiłku o bakalie – to doskonałe rozwiązanie! Pozwoli to wzbogacić pierwszy posiłek o porcję zdrowych minerałów, dodać energii na początek dnia, a do tego – w ogóle nie zabierze dodatkowego czasu. Dorzucenie bakalii do porannej owsianki, płatków z mlekiem czy jogurtu zajmuje dosłownie sekundę, a sprawia, że posiłek staje się bardziej wartościowy, no i... smaczniejszy. Przełam monotonię śniadań dzięki dodatkom suszonych owoców i orzechów.

Bakalie w sałatkach

Jeśli jesteś amatorem sałatek, koniecznie wprowadź bakalie jako ich składnik! Pewnie zdążyłeś już docenić nasiona jako dodatek do sałatek – nasiona słonecznika, pestki dyni czy sezam idealnie komponuje się z większością zielonych składników. Pora wypróbować w tej roli także bakalie. Orzechy doskonale wzbogacają teksturę potrawy, dodając jej chrupkości i świetnie komponują się np. z serami. Natomiast składniki takie jak rodzynki czy suszona żurawina idealnie kontrują wytrawny smak sałatki swoją słodyczą.

Bakalie jako przekąski

Lubisz podgryzać przekąski przy wieczornym seansie filmowym, weekendowym maratonie seriali albo w trakcie ekscytującego meczu? To powszechne, ale i niezbyt zdrowe. Tradycyjne przekąski, takie jak chipsy, paluszki czy krakersy mają dużo tłuszczu, soli, a często także sztuczne dodatki. Wszystko to nie działa dobrze na nasz organizm. Zamiast tego lepiej sięgnąć po bakalie. Mają te same zalety – są smaczne, występują w małych kawałkach, więc można je podjadać przez dłuższy czas. Nie są jednak smażone i mają naturalne oraz korzystne dla zdrowia tłuszcze, a do tego witaminy i inne cenne składniki odżywcze. Dlatego sięgnij po ulubione orzechy, suszone owoce albo gotowe mieszanki – jak mieszanka studencka – produkowane przez Bakaland, Lorenz czy Haps.

Bakalie jako… panierka!

Tradycyjne panierowane kotlety nie są potrawą zbyt dietetyczną, ponieważ bułka tarta, w której są obtoczone, wchłania w siebie dużo tłuszczu, na którym smażymy. Można to obejść sięgając po… bakalie! A dokładniej: orzechy. Jeśli zmielisz orzechy, możesz w nich opanierować mięso tak, jak w bułce tartej. Jednak wtedy nie będą one wymagały dodatkowego oleju do smażenia. Orzechy z natury są tłuste, dzięki czemu nie będą przywierały do patelni w czasie smażenia.