Jak wyhodować i zadbać o młode kurczaki?

Dodano: 10 lutego 2025; Artykuł sponsorowany Hodowla kur niosek może być fantastycznym hobby, pozwalającym nie tylko na obcowanie z naturą, ale i na wzbogacenie naszego jadłospisu o naturalne i pełne smaku jaja. Jednak jedno z zagadnień wymaga nieco większej uwagi, jest to mianowicie klucie jaj, czyli uzyskanie kolejnej generacji kurczaków, które z czasem zamieszkają w naszym kurniku.

Jak przeprowadzić klucie: w inkubatorze czy naturalnie?


Warto powiedzieć sobie na wstępie, że klucie jaj, niezależnie czy kurzych, czy innego drobiu, jest procesem rozłożonym w czasie. Oczywiście możemy pozostawić jego realizację samym ptakom, co w bardzo wielu przypadkach  okaże się całkowicie wystarczające i doprowadzi do pojawienia się pisklaków, lecz możemy też sięgnąć po nieco nowocześniejsze rozwiązanie, jakim jest inkubacja. W tym celu będziemy potrzebowali specjalnego urządzenia zwanego inkubatorem. W przypadku bardzo wielu dostępnych na rynku modeli dobry wybór sprawi, że sprzęt będzie na tyle uniwersalny, iż pozwoli nam na dostosowanie go do różnych rodzajów jaj, od przepiórczych, poprzez kurze i kacze, a na strusich kończąc. Jest to o tyle ważne, że poza samą wielkością jaj, poszczególne gatunki wymagają nieco innych warunków, dotyczy to zarówno długości trwania samego procesu klucia, temperatury i wilgotności, które powinniśmy zapewnić, jak i częstotliwości obracania jajek w klujniku. Parametry te znacząco wpływają na efektywność procesu, a zadaniem inkubatora jest utrzymanie ich na optymalnym poziomie, tak by procent wyklutych jaj był wyższy od tego uzyskanego w sposób tradycyjny.

Pamiętaj: pisklaki lubią ciepło, lecz nie za dużo!


Młode kurczaki są bardziej podatne na różnego rodzaju zagrożenia, a jednym z najbardziej powszechnych jest nieodpowiednia temperatura, co wynika ze słabo rozwiniętego mechanizmu termoregulacji młodych organizmów. Dlatego też po przeniesieniu wyklutych piskląt, przez pierwsze 2-3 dni powinniśmy zapewnić im temperaturę około 32-34 stopni Celsjusza. W kolejnych dniach możemy obniżyć ją do około 22-26 stopni, tak więc w przeznaczonej dla piskląt części kurnika powinno być stosunkowo ciepło. Z drugiej jednak strony nie może panować tam nadmiernie wysoka temperatura, ale to da się łatwo zauważyć w przypadku, gdy zdecydujemy się na dogrzewanie ptaków za pomocą tak zwanej żarówki kwoki. Jeżeli bowiem kurczaki zbierają się bezpośrednio pod żarówką, to jest zbyt zimno i ciągną do ciepła, a gdy uciekają spod niej, mamy do czynienia ze zbyt wysoką temperaturą. Trzeba zaznaczyć, że zastosowanie żarówki grzewczej – promiennika podczerwieni jest tylko jedną z możliwości, drugim rozwiązaniem jest pozwolenie, aby kwoka zajmowała się potomstwem, co jest jednak stosowane raczej tylko w przypadku bardzo niewielkiej, hobbystycznej hodowli liczącej zaledwie kilka ptaków.

Młode kurczaki w pojemniku.

Jeżeli poszukujesz inkubatora do jaj lub innych akcesoriów do hodowli kurczaków, to bogatą ofertę takich produktów posiada na przykład sklep internetowy Fermo.pl.

Odpowiednia karma i witaminy wspomogą rozwój ptaków


Nie mniej istotne jest zapewnienie dobrej jakości pożywienia, które powinno być także odpowiednio podane. Dotyczy to w szczególności wody, ponieważ pisklaki nie powinny otrzymywać zbyt zimnych płynów, należy pozwolić im ogrzać się do temperatury otoczenia. Natomiast w przypadku zakupu paszy dla piskląt wskazane jest, aby była ona bogata w białko. Jest ono bowiem niezbędne w procesie właściwego rozwoju mięśni ptaków. Wybrana przez nas karma musi również zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów i….  musi smakować pisklakom, niejednokrotnie bowiem wybrane przez nas dla nich ziarno pozostaje niemal nietknięte, zatem warto być przygotowanym i na taką ewentualność. Niektórzy hodowcy wspomagają rozwój kurcząt także za pomocą dodatkowych preparatów witaminowych lub suplementów, dużą popularnością wśród nich cieszy się Immuno Start. Jest on łatwy do dozowania, gdyż rozpuszczamy go w wodzie, a przeciętny czas suplementacji wynosi 14 dni.

Podsumowanie


Niektóre osoby mogą mieć pewne obawy związane z procesem klucia i odchowania młodych pisklaków, jednak nie jest to zadanie wymagające bardzo specjalistycznej wiedzy czy rozwiązań technicznych. Możemy więc przeprowadzić je nawet w warunkach przydomowych, nie tylko oszczędzając pieniądze na zakupie pisklaków, ale i zyskując ogromną satysfakcję, gdyż pierwsze, własne, młode ptaki stają się dla wielu osób prawdziwym powodem do dumy i ogromnej radości.






News will be here
Grojec24.net - Grójec i Powiat Grójecki


Ostatnio dodane ogłoszenia