Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Jak wyrobić kartę EKUZ – to powinieneś wiedzieć

Dodano: 27 lipca 2021; Jeśli zastanawiasz się nad zagranicznym wyjazdem, warto, żebyś wcześniej zaopatrzył się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ten niezwykły dokument to gwarancja dostępu do usług medycznych poza Polską. Przygotowaliśmy dla Ciebie mały poradnik, z którego dowiesz się, jak wyrobić kartę EKUZ i co możesz dzięki niej zyskać.

Jak wyrobić kartę EKUZ


Jednym z największych atutów Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bardzo łatwa procedura przystąpienia do programu. Wystarczy, że udasz się do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia i na miejscu wypełnić stosowny wniosek. Po krótkiej weryfikacji otrzymasz kartę, z której będziesz mógł od razu korzystać. Jeśli nie chcesz składać wniosku osobiście, zawsze możesz przesłać dokument mailem, faksem lub poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą w platformie ePUAP. Pobierz: EKUZ wniosek PDF na 2021 rok.

Kto może wyrobić kartę EKUZ?


Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego stanowi dowód, że dana osoba jest objęta ubezpieczeniem w swoim kraju. W związku z tym dostęp do programu mają:

- zatrudnieni,
- osoby prowadzące działalność gospodarczą,
- rolnicy,
- osoby do 18 roku życia,
- emeryci,
- renciści,
- osoby pobierające rentę,
- osoby pobierające zasiłek przedemerytalny.

Gdzie można skorzystać z EKUZ?


Program jest skierowany do wszystkich obywateli krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. W praktyce oznacza to, że z dokumentu mogą skorzystać osoby z paszportem: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii.

Czego nie finansuje karta EKUZ?


Karta EKUZ różni się znacznie, jeśli chodzi o zakres ochrony, od ubezpieczenia turystycznego. Warto, żebyś wiedział, czego nie finansuje program. Chodzi przede wszystkim o:

- planowane zabiegi,
- pomoc w prywatnych placówkach,
- dodatkowe zabiegi,
- transport medyczny do kraju,
- ubezpieczenie OC,
- transport zwłok,
- rekompensatę za opóźniony lot,
- ratownictwo.

Ile zapłacisz za wyrobienie karty EKUZ?


Bardzo ważna informacja jest taka, że wszystko, co związane z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego nic nie kosztuje. Oznacza to, że nie zapłacisz za wyrobienie oraz korzystanie z karty. Jeśli jesteś posiadaczem paszportu jednego z krajów Unii Europejskiej lub EFTA, możesz swobodnie korzystać z dobrodziejstw, jakie łączą się z programem EKUZ. Wyrób kartę w Warszawie: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-warszawie/.

Karta EKUZ jest dokumentem, który może uratować Ci zdrowie, a nawet życie poza granicami kraju. Przystąpienie do programu jest niezwykle proste i co najważniejsze darmowe. Zakres ochrony, pomimo tego, że nieco okrojony względem ubezpieczenia turystycznego całkowicie wystarczy, by czuć się bezpiecznie na zagranicznym urlopie.