Jak wzmocnić stawy? Czy suplementacja pomoże w odbudowaniu chrząstki stawowej?

Dodano: 9 maja 2024; Artykuł sponsorowany Większość osób zaczyna interesować się kondycją swoich stawów, kiedy odczuwa już pierwsze skutki degradacji chrząstki stawowej. Pamiętaj jednak, że nigdy nie jest za późno, by zacząć dbać o stawy. Na rynku istnieją suplementy diety, które w połączeniu ze zdrową dietą i regularną aktywnością fizyczną mogą znacznie poprawić Twoje samopoczucie oraz sprawność ruchową.


News will be here

Jak zadbać o stawy? Podejście holistyczne

Na kondycję Twoich stawów wpływa szereg czynników związanych z prowadzonym przez Ciebie stylem życia. Poniżej wymieniamy 5 kluczowych, na które koniecznie należy zwrócić uwagę.

1. Dieta – odpowiednio zbilansowana przekłada się na Twoje samopoczucie psychiczne i fizyczne. Komponowana z myślą o stawach powinna uwzględniać pokarmy bogate w białko (roślinne i pochodzenia zwierzęcego), a także w antyoksydanty (witaminy A, C i E) oraz składniki przeciwzapalne, takie jak kwasy omega-3.

2. Nawodnienie organizmu – prawidłowa ruchomość stawów to efekt m.in. tego, ile wody pijesz w ciągu dnia. Jeżeli masz problemy ze stawami, tym bardziej zwracaj uwagę na regularne nawadnianie się. Pij co najmniej 2 litry wody dziennie, choć najlepiej, by było to 0,02 litra wody na 1 kg masy ciała.

3. Prawidłowa masa ciała – nadprogramowe kilogramy obciążają Twoje stawy i stwarzają wyższe ryzyko uszkodzenia chrząstki stawowej. Dlatego dąż do redukcji nadwagi, stosując ujemny bilans kaloryczny. Najlepiej zgłoś się po pomoc do dietetyka, który doradzi Ci, jak zdrowo schudnąć.

4. Regularne ćwiczenia – one również są bardzo ważne dla Twoich stawów, m.in. wzmacniając mięśnie i uelastyczniając ścięgna. Nie pomijaj rozgrzewki przed aktywnością fizyczną! Jeżeli masz problemy ze stawami, podejmij współpracę z fizjoterapeutą, który wybierze dla Ciebie bezpieczne ćwiczenia. Miej na uwadze, że zarówno zbyt intensywny ruch, jak i siedzący tryb życia negatywnie wpływają na stawy.

5. Wsparcie lekarskie – ból, sztywność i stany zapalne w obrębie stawów to niezaprzeczalne powody do wizyty w gabinecie ortopedy. Specjalista oceni stan Twoich stawów i doradzi Ci w kwestii przyjmowania leków oraz suplementów diety łagodzących odczuwane przez Ciebie dolegliwości.

 

Czy suplementy diety pomagają obudować chrząstkę stawową?

 

Na rynku jest dostępnych wiele suplementów diety na stawy, przede wszystkim z kolagenem, jednak czy pomagają w odbudowie chrząstki stawowej? W tej kwestii zdania są podzielone.

Co prawda chrząstka stawowa to tkanka nieunerwiona i nieunaczyniona, przez co nie podlega regeneracji. Jednak badania przeprowadzone w 2008 roku wykazały, że hydrolizat kolagenu korzystnie wpływa na funkcjonowanie stawów u osób bardzo aktywnych fizycznie[1].

Kolagen to naturalny, główny składnik chrząstki stawowej, którego synteza maleje wraz z wiekiem. Warto suplementować go co najmniej z 3 głównych przyczyn:

- spowalnia dalsze procesy degradacji chrząstek w Twoim organizmie, - ma korzystny wpływ na produkcję płynu stawowego, który poprawia ruchomość stawów i ogranicza bolesne dolegliwości, - działa przeciwzapalnie, dzięki czemu pomaga w przypadku chorób zwyrodnieniowych i reumatoidalnego zapalenia stawów.

Ze względu na wyżej wymienione właściwości kolagenu suplementy diety na stawy mogą stosować nie tylko osoby, które już borykają się z bólem, ale również ci, którzy pragną zadbać o stawy profilaktycznie. Mogą być to np. sportowcy, osoby z nadwagą lub osoby, które po długiej przerwie wróciły do aktywności fizycznej.

Pozostałe składniki suplementów diety korzystne dla Twoich stawów

Preparaty kolagenowe na stawy często zawierają dodatkowe składniki, które również przyczyniają się do zdrowej kondycji chrząstki stawowej. Należą do nich:

- witamina C – wspiera syntezę kolagenu ustrojowego, a ponadto działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, - kwas hialuronowy – jest higroskopijny, dlatego wspomaga wiązanie wody w mazi stawowej i poprawia ruchomość stawów, - siarczan glukozaminy i chondroityny – mają właściwości przeciwzapalne i pomagają zatrzymywać wodę w tkance łącznej, co poprawia elastyczność chrząstki stawowej, - siarka MSM – działa przeciwzapalnie i ma właściwości przeciwbólowe, przeciwdziała również degradacji włókien kolagenowych, - wyciąg z żywicy kadzidłowca (Boswellia serrata) – słynie z działania przeciwzapalnego i przeciwbólowego, - mangan – również zmniejsza dolegliwości bólowe stawów.

Skuteczność suplementów na stawy to Twoja systematyczność i konsekwencja

Suplementy diety działają dopiero po dłuższym czasie regularnego stosowania. Pierwsze efekty odczujesz po 2-4 tygodniach suplementacji, jednak specjaliści zalecają co najmniej 3 miesiące przyjmowania kolagenu na stawy. W tym czasie dbaj o zdrową dietę, prawidłowe nawodnienie i aktywność fizyczną, by przyspieszyć rezultaty.

Wybór odpowiedniego suplementu

Rynek suplementów diety z kolagenem na stawy jest naprawdę duży i osobie bez wykształcenia medycznego może być trudno wyłonić skuteczny, bezpieczny preparat spośród dziesiątek produktów znacznie niższej jakości. Na szczęście z pomocą przychodzi ranking Wybieramy Kolagen, który pomoże Ci dopasować idealny suplement do własnych potrzeb. Dowiesz się z niego, jaki kolagen wybrać na stawy ma skuteczność potwierdzoną w badaniach klinicznych.

 

Jak wzmocnić stawy? Podsumowanie

 

Sprawdzone suplementy diety z kolagenem od zaufanych na rynku producentów mogą zmniejszyć dolegliwości odczuwane w związku z degradacją chrząstki stawowej. Najlepiej sprawdzają się preparaty wieloskładnikowe o właściwościach przeciwzapalnych. Pamiętaj przy tym, że równie ważny dla Twoich stawów jest zdrowy styl życia. Dbaj o pełnowartościową dietę i regularną aktywność fizyczną.

[1] Clark KL, Sebastianelli W, Flechsenhar KR, Aukermann DF, Meza F, Millard RL, Deitch JR, Sherbondy PS, Albert A. 24-Week study on the use of collagen hydrolysate as a dietary supplement in athletes with activity-related joint pain. Curr Med Res Opin. 2008 May;24(5):1485-96. doi: 10.1185/030079908x291967. Epub 2008 Apr 15. PMID: 18416885.