Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Jak założyć akwarium?

Dodano: 23 listopada 2020; Należy mieć świadomość, że wyposażenie akwarium nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Konieczne jest bowiem zaopatrzenie się w bardzo dużą liczbę istotnych elementów. Jakie kwestie powinno się uwzględnić przy wyposażaniu akwarium?

Jak założyć akwarium w mieszkaniu?

Warto wiedzieć, że hodowla rybek w domowych warunkach nie tylko nie jest czasochłonna, ale również kłopotliwa. Należy bowiem zdawać sobie sprawę, że wspomniane rybki wystarczy karmić co drugi dzień. W przypadku chęci wybrania się na wakacje można poprosić sąsiada lub członka rodziny o zajęcie się rybkami.

Osoby, które decydują się na hodowlę żywego stworzenia muszą zagwarantować najbardziej odpowiednie warunki do rozwoju oraz życia. Koniecznie należy zaznaczyć, że dotyczy to nie tylko i wyłącznie właściwego wyposażenia, ale również miejsca i pielęgnacji.

W celu zagwarantowania rybkom oraz roślinom najlepszych warunków należy zadbać o to, by akwarium stało w widocznym miejscu. Nie można oczywiście zapomnieć o stabilnym podłożu. Akwarium powinno być także łatwo dostępne. Użytkownik nie może mieć żadnych problemów z karmieniem swoich rybek.

Zbiorniki i akcesoria potrzebne do hodowli rybek

Na początek rekomendowany jest zakup zbiornika o pojemności przynajmniej 60 litrów. Warto bowiem wiedzieć, że w przypadku mniejszych akwariów znacznie trudniejsze jest utrzymanie właściwej równowagi biologicznej. Oczywiście zbiornik musi posiadać pokrywę. Można oczywiście podjąć decyzję o zaopatrzeniu się w nakrytą szybę. W ten prosty sposób można zapobiec ewentualnemu odparowaniu wody.

Nie można oczywiście zapomnieć zamontować oświetlenia i grzałki z termostatem. Bardzo potrzebny będzie także filtr zewnętrzny (np. filtr kubełkowy) lub wewnętrzny. Praktycznie każde akwarium powinno być wyposażone w zestaw CO2. Oczywiście w poszczególne elementy można zaopatrzyć się oddzielnie lub kupić gotowy zestaw dostępny na rynku. Warto również wiedzieć, że większe akwarium koniecznie powinno stać na specjalnie do tego celu przeznaczonej półce lub szafce.

Gdzie postawić akwarium w mieszkaniu?

Nie jest przede wszystkim polecane stawianie akwarium na parapecie. Rybki nie przepadają bowiem za przeciągami czy zmianami temperatury. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie postawienie omawianego akwarium w pobliżu okna od wschodniej lub zachodniej strony w otoczeniu roślin. W przypadku większych pomieszczeń świetnym rozwiązaniem byłoby postawienie akwarium pośrodku niego. Można również zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się zbiorniki wodne wbudowane w ściany działowe.