Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Jak zamontować rolety rzymskie?

Dodano: 26 marca 2020; Rolety rzymskie bardzo ładnie prezentują się na oknie i wiele osób marzy o ich posiadaniu. Nie trzeba koniecznie zatrudniać fachowca, by je zamontować. Rolety rzymskie bez trudu zamontujemy samodzielnie.

Montaż rolet rzymskich – o czym warto pamiętać?

Zanim zamontujemy samodzielnie roletę rzymską, musimy się zastanowić, czy chcemy ją przytwierdzić do okna, czy też bezpośrednio do ramy okiennej. To dość istotne, bo różny sposób mocowania oznacza różne możliwości. Roleta przymocowana do ściany lub sufitu nie może być zasłonięta, gdy chcemy otworzyć lub uchylić okno. Inaczej jest z roletą przyczepioną do ramy. Ona porusza się razem z oknem. Jeśli dodamy do niej prowadnice, roleta będzie zawsze ułożona równolegle do okna, nawet jeśli ustawimy je w pozycji uchylnej. To praktyczne rozwiązanie, bo sprawia, że roleta nie odstaje.

Roleta rzymska, w przeciwieństwie do klasycznej, która może schować się w kasecie, jest widoczna także po zwinięciu do góry. Warto o tym pamiętać.

Samodzielny montaż rolet rzymskich – jakie narzędzia będą potrzebne

Montaż rolet nie jest trudny, pod warunkiem, że się do niego dobrze przygotujemy. Nawet początkujący majsterkowicz ma w domu różne narzędzia. Do montażu rolet przydadzą się:

– wiertarka,

– śrubokręt, a jeszcze lepiej wiertarko-wkrętarka,

– metalowa miarka (jest praktyczniejsza od centymetra krawieckiego),

– ołówek do zaznaczania ważnych miejsc (ołówek w przeciwieństwie do mazaków łatwo się zmyje)

– poziomica.

Aby przymocować roletę do ściany lub okna potrzebne będą jeszcze kołki i śruby, ale te zazwyczaj sprzedawane są razem z roletami.

Montaż rolety rzymskiej do ramy okiennej

Tak naprawdę ten rodzaj montażu w przypadku rolet rzymskich spotyka się raczej rzadko. Jednak warto o nim wspomnieć, bo jest stosunkowo prosty.

Na ramie okiennej montuje się uchwyty, najlepiej za pomocą kleju lub taśmy montażowej. Pozwoli to uniknąć wiercenia w ramie. Miejsca na uchwyty muszą być precyzyjnie dobrane i tu przyda się poziomica i miarka. Kolejny krok to założenie na uchwyty drążka, do którego przymocowana jest roleta. Na koniec zabezpieczamy końcówki i zakładamy maskownicę. To właściwie wszystko, chyba że w planach jest jeszcze założenie prowadnic. Robi się to wówczas, gdy roleta jest już zamontowana.

Montaż rolety rzymskiej do ściany

Montaż rolety rzymskiej do ściany jest nieco trudniejszy, jednak nie tak trudny, żeby nie można było go wykonać samodzielnie w domu. Roletę montuje się wewnątrz wnęki okiennej (o ile takową mamy) lub po prostu do ściany nad oknem. Roletę rzymską rzadko montuje się do sufitu. To nie zasłony, montaż do ściany jest wygodniejszy i praktyczniejszy.

Zasada jest podobna jak w przypadku rolety montowanej do ramy okiennej. Zaczynamy od dokładnego wyznaczenia miejsc, w których znajdą się uchwyty. Tu także przyda się miarka i poziomica. Uchwyty będą przykręcone do ściany, trzeba więc wywiercić otwory. W ruch idzie wiertarka. Kiedy kołki są zamocowane, przykładamy uchwyty i wkręcamy śruby. Dla pewności sprawdzamy, czy są ustawione idealnie poziomo. Jeśli wszystko jest w porządku, zakładamy drążek z roletą na uchwyty. Trzeba przy tym uważać, żeby mechanizm sterujący znalazł się po właściwej stronie rolety.