Jaka energetyczna przyszłość czeka Górę Kalwarię?
Dodano: 14 marca 2025; GoraKalwaria.net Czy energia termalna, wiatrowa, słoneczna i biomasa mogłyby stać się nowym skarbem Góry Kalwarii - o tym dyskutowano podczas debaty "Energetyczna Gmina" zorganizowanej przez Stowarzyszenie Góra Mieszkańców.
Debata odbyła się w środowy wieczór w siedzibie Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii. Jej celem było przyjrzenie się realnym możliwościom, zagrożeniom i korzyściom wprowadzenia Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) w naszej gminie.
- Dzisiaj chcielibyśmy porozmawiać o tym, co chcielibyśmy zrobić w przyszłości - podkreślał na wstępie jeden z organizatorów debaty, Przemysław Janusewicz.
Debata rozpoczęła się od części panelowej, w której wystąpili: burmistrz Arkadiusz Strzyżewski, Sylwester Machnio, Marek Tucholski, Anna Leśniak-Wrońska oraz Aleksandra Fedynicz-Komosa.
Co wykazał audyt energetyczny w gminie Góra Kalwaria
Jako pierwszy głos zabrał burmistrz Arkadiusz Strzyżewski, który przedstawił obecne działania i plany lokalnego samorządu w zakresie OZE. W swoim wystąpieniu poruszył tematy m.in. aktualizacji planu gospodarki niskoemisyjnej gminy, wyników audytu dotyczącego termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, oświetlenia ulicznego, a także powstającej spółdzielni energetycznej.
Jak poinformował burmistrz, gmina przeprowadziła w ostatnim czasie 15 audytów energetycznych budynków użyteczności publicznej. Jakie płyną z nich wnioski? Po pierwsze, największą oszczędność energii uda się uzyskać poprzez wymianę stolarki okiennej na nową, spełniającą normy w budynkach trzech szkół (SP nr 1, SP nr 2 oraz SP w Baniosze) oraz w budynku krytej pływalni. Przykładowo wymiana stolarki okiennej w SP1 ma przynieść roczne oszczędności na poziomie 25-26 proc., a w SP 2 - 27-28 proc. Kolejną ważną modernizacją, która oszczędzi środki będzie wymiana instalacji centralnego ogrzewania. Jako przykład podano SP1, gdzie powinny one wynieść 10-11 proc.
Arkadiusz Strzyżewski poinformował również, iż tworzona przez lokalny samorząd spółdzielnia energetyczna jest obecnie na etapie rejestracji w KRS. Mówił też o korzyściach płynących z jej powstania, w tym m.in. preferencyjnego rozliczania instalacji OZE, możliwości rozliczania nadprodukcji w ramach pozostałych budynków, które nie posiadają własnej instalacji czy możliwości uzyskania atrakcyjnego dofinansowania do nowych instalacji OZE.
Fotowoltaika, magazyny energii, turbiny wiatrowe, geotermia a może biogazownia?
Druga prelegentka, Anna Leśniak-Wrońska, odniosła się w swoim wystąpieniu do aspektów finansowych inwestowania w OZE. Podkreślała, że inwestycje w różne rozwiązania powinny być poprzedzone dogłębną analizą kosztów w zestawieniu ze spodziewanymi oszczędnościami.
Sylwester Machnio przedstawił zalety i wady takich rozwiązań jak: fotowoltaika, magazyny energii czy turbiny wiatrowe. Marek Tucholski prezentował możliwości, jakie daje samorządowi inwestycja w energię ze źródeł geotermalnych. Z kolei była przewodnicząca Rady Miejskiej w Górze Kalwarii, Aleksandra Fedynicz-Komosa skupiła się na kwestii biogazowni.
Patronem medialnym wydarzenia był portal GoraKalwaria.net.
Dodaj swój komentarz




Najnowsze artykuły
- Jak szybko i bezpiecznie sprzedać samochód w Warszawie?
- Ostatni dzwonek na prezent na koniec roku szkolnego
- Aeropress — czym jest, jak działa i dlaczego warto go mieć?
- Usługi SEO – Jak Optymalizacja Może Zwiększyć Widoczność Twojej Strony?
- Patent motorowodny – kiedy warto go zrobić i do czego uprawnia?
- 4. Bieg Królowej Bony w Czersku
- Syn drugiej kategorii – Siemowit I (1215-1262)
- Jak poprawić szybkość działania strony na hostingu?
- Laserowa korekcja wzroku – jak przebiega zabieg i dla kogo jest przeznaczony?
- W środę premiera przewodnika Spacerownik po Czersku
Ostatnio na forum
mieszkaniec 2: Dzień dobry
Czy autor artykułu się podpisał ?
Bo ja...
Haha: A droga na Krzaki Czaplinkowskie nadal jak stała tak stoi i nic się...
Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej. Nowy wariant po DK50Maksiek: ...
Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej. Nowy wariant po DK50lasy: Chrońmy lasy - AOW byle nie przez Las Chojnowski
Ważna droga w Łubnej doczeka się remontuMarian: Czy ktoś się orientuje jak teraz wygląda sprawa mostu kolejowego.. jakoś...
Jadwiga
Do Jadwiga
Halina
Wyborca