Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Jaki karnisz do salonu? 5 praktycznych porad

Dodano: 21 października 2021; Szukasz inspiracji do salonu i nie wiesz, jaki karnisz wybrać? Sprawdź nasz mini poradnik, poznaj najchętniej wybierane karnisze do salonu i dowiedz się, czym się kierować podczas wyboru odpowiedniego modelu do swojej strefy relaksu. Udekoruj swój salon dzięki tym praktycznym wskazówkom.

Jaka długość karnisza?

Twoje pierwsze zadanie – zanim znajdziesz karnisz spełniający Twoje oczekiwania, dokładnie zmierz okno. Znajomość wymiarów ramy okiennej będzie przydatna w momencie zakupu karnisza. Pamiętaj, że powinien być dopasowany do okna, nie może być więc ani za krótki, ani zbyt długi – zwykle jego długość pokrywa się z szerokością okna plus 40 cm. Pozwoli to na swobodne rozstawienie firan i zasłon, aby nie zakrywały ramy okiennej, dzięki czemu nie będą ograniczać dostępu światła naturalnego.

Karnisz wąski czy szeroki?

Rozmiar karnisza to nie jedyny wskaźnik, który należy brać pod uwagę podczas poszukiwania inspiracji salonu, dekoracji okna. Istotna będzie także szerokość karnisza.

Wąskie karnisze dobiera się do lekkich, krótkich firan. Dlatego zanim kupisz karnisz, dobrze się zastanów, co będzie na nim wisieć – krótkie, delikatne firany, same zasłony, a może wszystko razem? Wraz ze wzrostem obciążenia (firan oraz zasłon), należy wybierać karnisze szersze (grubsze). Dzięki temu zyskujemy pewność, że pod ciężarem nie złamie się. Pamiętaj też, że Twoje gusta i preferencje na przestrzeni lat będą ulegać zmianie, a karnisz to element dekoracyjny, który rzadko się wymienia. Dlatego lepiej od razu wybrać model nieco szerszy, nawet jeśli teraz wystarczają nam lekkie i zwiewne firany w salonie.

Producenci karniszy najczęściej w ofercie posiadają karnisze o szerokości:

- 16 mm do małych i lekkich firan;
- 19 mm – najbardziej popularne ze względu na szeroki wybór zakończeń oraz kolorów;
- 25 mm – dedykowane do długich karniszy, prezentują się niezwykle okazale zwłaszcza w salonach.Drążek czy szyna?

Kolejny punkt wart rozważenia w poszukiwaniu inspiracji salonu to wybór pomiędzy klasycznym drążkiem a nowoczesną szyną. Czym się różnią i do jakich wnętrz będą odpowiednie?

Karnisz drążkowy uznaje się za rozwiązanie klasyczne, estetyczne. Wybieramy ten rodzaj karniszy, gdy decydujemy się na ekspozycje karnisza, traktując go jako kolejny, warty uwagi element dekoracyjny salonu. Bogaty wybór ozdobnych zakończeń pozwala wprowadzić do wnętrza wyjątkowy, przytulny klimat.

Szyny z kolei to rozwiązanie często wybierane do nowoczesnych salonów. Karnisz montowany jest na suficie, co optycznie powiększa okno, a więc strefę z naturalnym światłem.

Z jakiego materiału są karnisze?

Masz do wyboru dwie możliwości:

- metal,
- drewno.

Jeśli Twoja inspiracja salonu koncentruje się wokół stylu klasycznego, wybierz karnisz drewniany. To także rozwiązanie polecane zwolennikom stylu skandynawskiego, który łączy minimalizm z nowoczesnością oraz klasyczną prostotą formy. Dostępne są różne warianty kolorystyczne, od jasnej sosny, przez ciepły dąb, na czarnym mahoniu kończąc.

Karnisze metalowe to domena zdecydowanie wnętrz nowoczesnych oraz industrialnych. Na stronie eksperta od aranżacji wnętrz – AboutDecor – znajdziesz mnóstwo inspiracji salonu z wykorzystaniem zarówno metalowych, jak i drewnianych karniszy, w Twoim stylu.

Sposób mocowania karnisza

Na koniec pozostaje kwestia mocowania karnisza z zasłoną i firaną. Możesz wybrać:

- żabki,
- szelki,
- tunel.

Tunel jest bardzo efektowny i elegancki, stosuje się go w przypadku drążków, gdzie po prostu nawija się firanę czy zasłonę przez otwór wzdłuż długości (nie wysokości) firany.

Z kolei żabki umożliwiają szybki montaż i demontaż firan bądź zasłon. Nie musisz więc marnować czasu na odkręcanie drążka czy szyny w celu założenia lub zdjęcia zasłony.