Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia?

Dodano: 1 grudnia 2019; Ogrodzenie posesji jest istotne dla wielu właścicieli domów.

Rodzaj posadzonych roślin wzdłuż ogrodzenia spełnia wiele ważnych funkcji: gwarantuje dobrą izolację od otoczenia, zapewnia większe bezpieczeństwo i jest cenione za walory estetyczne. Przed rozpoczęciem budowy ogrodzenia warto przemyśleć rodzaj drzew, jakie warto posadzić wzdłuż ogrodzenia. Istnieje sporo roślin, które warto rozważyć, aby zapewnić odpowiednią osłonę dla świata zewnętrznego. W artykule przedstawimy najciekawsze drzewa odpowiednie do posadzenia na posesjach (więcej inspiracji znajdziesz https://domar.pl/porady-inspiracje/).

Dlaczego warto posadzić drzewa wzdłuż ogrodzenia?

Drzewa wzdłuż ogrodzenia spełniają mnóstwo przydatnych funkcji. Zatrzymują przedostawanie się na posesję pyłu i kurzu oraz stanowią ochronę przed silnymi podmuchami wiatru. Przy działkach położonych w pobliżu dróg, drzewa stanowią barierę przed przedostawaniem się zanieczyszczeń i gorącego powietrza odbijającego się od jezdni. Dla wielu właścicieli nieruchomości bardzo ważne jest zachowanie ciszy na jej terenie, drzewa skutecznie pochłaniają fale akustyczne. Blokada z drzew jest dodatkową ochroną przed kradzieżą, przedostanie się przez rośliny, jest dużo trudniejsze niż przeskoczenie płotu. Posiadanie drzew i możliwość ich obserwowania jest bardzo dobroczynne dla ludzkiej psychiki i dobrego samopoczucia.

(Asortyment związany z domem, ogrodem i małą architekturą https://domar.pl/kategorie/dom-ogrod-mala-architektura/)

Jakie są wady drzew wzdłuż ogrodzenia?

Zdecydowanym minusem przy sadzeniu drzew na działce jest okres oczekiwania na ich wzrost. Zdarza się, że zanim drzewa osiągną pożądany rozmiar, minie kilka bądź kilkanaście lat. Kolejną wadą drzew wzdłuż ogrodzenia jest ich błędne posadzenie. Zbyt ciasno ulokowane drzewa nie będą mogły się odpowiednio rozwijać. Podczas wybierania gatunków drzew do obsadzenia posesji, warto sprawdzić ich wymagania względem gruntu oraz warunków atmosferycznych. Zanim posadzimy drzewa, należy przeanalizować czy nie będą przeszkadzały sąsiadom.

(Zobacz sprawdzone sklepy https://domar.pl/sklepy/)

Jakie rodzaje drzew dobrze sprawdzą się wzdłuż ogrodzenia?

Najczęściej polecane gatunki drzew to:

• Świerk serbski- to roślina, która charakteryzuje się bardzo dynamicznym tempem wzrastania. Najlepszej jakości drzewka, powiększają się nawet o metr rocznie. Dorosłe drzewa osiągają wysokość nawet 15 metrów wysokości. Drzewo jest odporne na warunki atmosferyczne. Bardzo dobrze radzi sobie bez podlewania.

• Tuja szmaragd- to idealne drzewko na żywopłot. Doskonale sprawdza się na terenach z dostępem słońca, w wilgotnych glebach.

• Buk purpurowy- to niewysokie, bo sięgające maksymalnie 3 metrów wysokości drzewo. Dzięki pędom, które zwisają do ziemi, gwarantuje niezwykły efekt wizualny. Ceniony jest głównie na terenach narażonych na duże zanieczyszczenia powietrza. Polecany jest na niewielkie posesje, z uwagi na swoje nietypowe, barwne liście.

• Wierzba ozdobna- to drzewo, które doskonale sprawdzi się w polskich ogrodach. Dorasta do 5 metrów wysokości, przybiera ciekawe formy, a listki tworzą ciekawy efekt wizualny. Należy pamiętać, aby zapewnić wierzbie odpowiedni poziom nawadniania.

Jak dbać o drzewa na posesji?

Posiadanie drzew i krzewów na działce wiąże się z koniecznością ich pielęgnacji. Większość drzew powinno się regularnie przycinać i podlewać. Na terenie posesji, na której znajdują się drzewa, konieczne jest także częste koszenie trawy i grabienie liści.

Prace ogrodowe można zlecić specjalistom, którzy w profesjonalny sposób zatroszczą się o rośliny. Projektowanie ogrodu jest dużym wyzwaniem, jednak na rynku pojawia się coraz więcej biur projektowych, które mogą przygotować ciekawą aranżację ogrodu.