Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Jakie są największe przeszkody w planowaniu produkcji?

Dodano: 4 stycznia 2022; Planowanie i harmonogramowanie produkcji przekłada się na płynność i wydajność kolejnych operacji w całym cyklu produkcyjnym.

Planowanie i harmonogramowanie produkcji przekłada się na płynność i wydajność kolejnych operacji w całym cyklu produkcyjnym. Mimo że coraz więcej firm inwestuje w nowoczesne systemy do planowania produkcji, polscy producenci nadal zmagają z wyzwaniami tj. nieoptymalne planowanie zleceń, brak dostępu do aktualnych danych o statusie ich realizacji a także trudności w zestawieniu niezbędnych zasobów i bieżących zdolności produkcyjnych. Elementem wspólnym dla tych problemów jest niewłaściwe dopasowanie lub brak narzędzia do zarządzania i planowania operacji produkcyjnych.

 

Jakie narzędzie jest najlepsze do planowania produkcji?

Obecnie firmy wspierają się jednym z trzech wymienionych rozwiązań lub ich kombinacją:

- systemy ERP,
- arkusze Excel,
- systemy APS takie jak OptiMES.

Każde z nich ma wiele atutów i inne spektrum zastosowań. Zarówno ERP i Excel można wykorzystać do planowania produkcji - jednak nie do tego zostały stworzone. Dlatego wykazują sporo ograniczeń a stworzony w nich plan - lub co gorsza bardziej szczegółowy harmonogram - będzie miał wiele wad. Od jakości pracy planisty oraz harmonogramu zależy wiele kolejnych etapów, dlatego warto wspierać się narzędziem, które jest dedykowane właśnie dla produkcji i planistów.

Inaczej, tak jak często obserwujemy to w praktyce w firmach posiadających system ERP, planiści i tak finalnie poświęcają mnóstwo czasu i energii na tworzenie harmonogramów ręcznie, posiłkując się excelem. System dla produkcji APS, dodatkowo zintegrowany z modułem MES, pozwala na zbieranie danych prosto z hali produkcyjnej. Dzięki temu błyskawicznie tworzy precyzyjne plany i harmonogramy oparte o bieżące dane, uwzględniające szereg zmiennych i wykluczeń.

 

Przeszkody w planowaniu produkcji

Na wstępie jako kluczowe problemy wymienione zostały brak dostępu do rzeczywistych, aktualnych danych oraz problemy z zestawieniem danych o mocach produkcyjnych.

Jak do tego mają się wymienione narzędzia?

Dane do excela wprowadzane są ręcznie a plik w danym momencie może być modyfikowany przez jedną osobę. To zawsze generuje pewne opóźnienie w dostępności danych, powoduje stratę czasu oraz - co bardzo ważne - jest częstym źródłem niezgodności danych wprowadzanych ręcznie i modyfikowanych przez wielu użytkowników.

Przeczytaj: Dlaczego excel w planowaniu produkcji nie jest wystarczający

Jeśli chodzi o systemy ERP- sprawdzają się do planowania długoterminowego, jednak większość dostępnych na rynku rozwiązań z tej grupy nie jest dostosowanych do planowania i harmonogramowania krótkoterminowego (na bieżąco, w oparciu o zmieniające się warunki). Wymaga to uwzględnienia szeregu zmiennych tj. dostępność pracowników, stanowisk, technologie, macierze uprawnień, materiały i wiele innych.

Plan przygotowany w oparciu o nieograniczone moce produkcyjne i mało rzetelne zestawienia generuje kolejne typowe problemy - “nagłe” braki surowców w toku realizacji zlecenia, oczekiwanie na dostawy, brak operatorów, źle zaplanowane przezbrojenia i zwiększające koszty przestoje.

 

Korzyści z zaawansowanego harmonogramowania produkcji

Wykorzystując system APS i MES od OptiMES przedsiębiorstwa znacząco poprawiają wskaźniki związane z efektywnością produkcji (m.in. OEE i OLE). Skraca się czas realizacji zamówień i poprawia ich terminowość a koszty produkcji ulegają obniżeniu - bez dodatkowych inwestycji i rozbudowy parku maszynowego. System APS zmniejsza marnotrawstwo zasobów w firmie, ogranicza zapasy na magazynie, zwiększa stabilność produkcji oraz rentowność firmy.

Aby poznać wszystkie możliwości systemu przetestuj za darmo wersję demo!