Jakie są rodzaje poziomic?

Dodano: 13 sierpnia 2022; Podczas remontu domu lub mieszkania najczęściej sięgamy po wiele różnych rodzajów narzędzi. Niewątpliwie do jednych z takich należy poziomica. Dzięki niej możemy precyzyjnie wyznaczyć proste linie poziome lub pionowe. Znajduje ona swoje zastosowanie także podczas majsterkowania i ogólnie pojętym budownictwie. Niewiele osób jednak zastanawia się, jakie one mają dokładnie zastosowanie, ani jakie są jej rodzaje.

Skąd się wzięły poziomice?

Poziomica, którą można kupić na https://www.bricoman.pl/narzedzia-reczne/miary-laty-poziomnice to narzędzia, które obecne są z nami od wielu pokoleń. Historia tego akcesorium budowlanego i remontowego, które wykorzystuje siłę grawitacji ziemskiej do wyznaczania poziomu, sięga starożytności, a za jego pomysłodawcę uznaje się żyjącego w VI wieku p.n.e. greckiego architekta i rzeźbiarza Teodora z Samos. Pierwszym i jednocześnie najprostszym rodzajem tego typu narzędzi jest poziomica wodna, którą potocznie nazywa się szlauchwagą. Z kolei współczesną postać poziomicy skonstruował Robert Hooke. Najczęściej składa się ona z ampułki z alkoholem lub eterem, w której umieszczony jest pęcherzyk powietrza oraz obsady z podstawą. Obecnie znaleźć można także bardziej zaawansowane technologicznie narzędzia, które wyposażone są w laser.

 

Poziomica czy poziomnica - która nazwa jest poprawna? 

Warto poruszyć kwestię nazewnictwa. Uściślając, poziomica to linia na mapie, łącząca punkty o tej samej wysokości nad poziomem morza. Z kolei poziomnica jest urządzeniem służącym do wyznaczania płaszczyzn pionowych lub poziomych. Niekiedy przyrząd ten nazywa się również poziomicą. Oczywiście, obie formy są poprawne, a użycie jednej z nich zależne jest od kontekstu. Niemniej przyjęło się, że poziomica jest narzędziem, które jest powszechnie używane przez wielu fachowców. 

 

Jakie zastosowanie mają poziomice?

Poziomica jest narzędziem służącym do wyznaczania pionu oraz poziomu, czyli znajduje swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzeba wyznaczyć równych powierzchni poziomych i pionowych. przyrząd ten jest potrzebny praktycznie na każdym etapie budowy czy remontu. Poza pracami wewnętrznymi, poziomice bardzo dobrze sprawdzają się na zewnątrz. Słupki ogrodzenia wymagają prawidłowego spionowania, chodnik przed domem powinien być równy i na jednym poziomie. Zastosowanie poziomicy to nie tylko prace budowlane, ale także stolarskie, produkcja i montaż mebli pod wymiar czy chociażby wieszanie obrazów.

Jakie są rodzaje poziomic?

Wyróżnić można kilka rodzajów poziomic. Pierwszym z nich są przyrządy libellowe, charakteryzujące się klasyczną budową. Nowocześniejszym rozwiązaniem są poziomice laserowe, które zamiast pęcherzyka powietrza w ampułce, są wyposażone w laser emitujący światło i wyznaczający pion lub poziom. Poziomica wężowa, czyli szlauchwaga działa na zasadzie naczyń połączonych. Jest wyposażona w dwie rurki pionowe z podziałką, która określa wysokość słupka wody. Jeszcze ciekawszą opcją są elektroniczne poziomice, które na małym wyświetlaczu pokazują kąty odchylenia od pionu lub poziomu.