Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Jazda bez prawa jazdy – co za to grozi?

Dodano: 19 listopada 2021; Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien posiadać ważny dokument pozwalający mu na prowadzenie pojazdu danej kategorii. Warto rozróżnić moment w którym dokument został nam wydany, ale nie mamy go przy sobie od sytuacji gdy prowadzimy pojazd mechaniczny bez wymaganych do tego uprawnień. W obu przypadkach mogą nas czekać przykre konsekwencje, szczególnie podczas kolizji drogowej.

Prowadzenie pojazdu bez uprawnień


Zgodnie z art. 94 § 1 Kodeksu wykroczeń prowadzenie pojazdu bez uprawnień jest niezgodne z prawem i może zostać ukarane grzywną oraz zakazem prowadzenia pojazdów. Grzywna może wynieść nawet 5000 zł, natomiast o ewentualnym zakazie prowadzenia pojazdów i jego długości orzeka sąd. Prawdopodobnie do rachunku trzeba będzie doliczyć koszty odholowania pojazdu, o ile w aucie nie jechała druga osoba posiadająca prawo jazdy. Policjant, który zatrzyma delikwenta bez prawa jazdy do kontroli, nałoży na niego mandat w wysokości 500 zł.

Stłuczka – sprawca kolizji bez prawa jazdy


Jak powinno wyglądać postępowanie po kolizji? Spisanie oświadczenia to jedna z możliwości, druga możliwość to wzywać Policję do miejsca stłuczki.

Jeśli zostałeś poszkodowany podczas kolizji drogowej i podczas rozmowy ze sprawcą okaże się, że sprawca nie posiada uprawnień do prowadzenia pojazdów, od razu powinieneś rozważyć wezwanie Policji na miejsce zdarzenia. Sprawca może nalegać by napisać oświadczenie sprawcy kolizji lub chcieć pokryć koszty naprawy pojazdu.

Zdarzają się także sytuacje, że winny kolizji, który nie posiada prawa jazdy, oddala się z miejsca zdarzenia. Jest to spowodowane obawą przed odpowiedzialnością, gdyż stłuczka bez prawa jazdy ponosi za sobą konsekwencje znacznie dalej idące niż mandat i grzywna. Szczególnie jeśli w zdarzeniu drogowym ucierpieli ludzie, to straty materialne dla sprawcy mogą być olbrzymie. Dzieje się tak dlatego, że firma ubezpieczeniowa musi wypłacić odszkodowanie, jednak wszelkie koszty zostaną następnie przerzucone na sprawcę kolizji, który nie posiada prawa jazdy.

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej, który nie posiada prawa jazdy

Nawet jeśli obie strony zdarzenia drogowego zgadzają się okoliczności zdarzenia to przy braku prawa jazdy jednego z uczestników warto pomyśleć o konieczności wzywania Policji. Z jakiego powodu?

Otóż oświadczenie sprawcy kolizji drogowej powinno zawierać dane uczestników kolizji oraz ewentualne dane świadków zdarzenia. W przypadku kolizji z osobą nieposiadającą prawa jazdy dane uczestników zdarzenia będą niekompletne, gdyż w oświadczeniu należy wpisać nr i serię prawa jazdy. Spisanie takiego oświadczenia sprawcy na miejscu zdarzenia może stwarzać problemy dla wypłaty odszkodowania dla poszkodowanego.

OC sprawcy bez prawa jazdy

Stłuczka i zgłoszenie szkody niesie za sobą także konsekwencje dla wysokości składki OC sprawy kolizji. Ubezpieczenie samochodu po takim zdarzeniu znacznie się zwiększy. Na stronie https://autoumowa.pl/ile-kosztuje-ubezpieczenie-samochodu-bez-znizek-w-oc/ znajdziesz informacje i porównanie wysokości składki ubezpieczenia w przypadku braku zniżek za bezszkodową jazdę.

Dlaczego tak się dzieje? Z powodu systemu bonus/malus, który określa potencjalną szkodliwość danego kierowcy. W przypadku, gdy stłuczka samochodowa nastąpiła z winy osoby nieposiadającej prawa jazdy oraz ewentualnie uszkodzeniu uległy nie tylko pojazdy, ale także osoby, to klasa szkodliwości takiego kierowcy będzie znacznie większa, co znajdzie odzwierciedlenie w wysokości składek OC.