Jeden widział sarnę, kolejny twierdził, że ma tik nerwowy

Dodano: 19 maja 2023; asp. Magdalena Gąsowska / Fot. KPP w Piasecznie Na polskich drogach stosunkowo częstym wykroczeniem jest używanie świateł drogowych niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Takie zachowanie może oznaczać nie tylko mandat w wysokości 200 złotych i 4 punktów karnych ale także spowodować, że ostrzeżemy kogoś kto może narazić na niebezpieczeństwo innych użytkowników drogi.


News will be here

Wielu kierujących, w ramach kultury jazdy, używa świateł awaryjnych aby innym zmotoryzowanym za coś podziękować lub przeprosić np. za zajechanie drogi. Z kolei inni mrugają do siebie, aby ostrzec przed chociażby leśną zwierzyną czy też by poinformować, że zapomnieliśmy włączyć światła w swoim aucie. Najgorszym możliwym wykorzystaniem świateł, niezgodnie z przepisami jest jednak „mruganie” po to, żeby ostrzec przed policyjnym patrolem. Pamiętajmy, że jedyną dopuszczalną sytuacją kiedy możemy użyć w ten sposób świateł w obszarze zabudowanym jest ostrzeganie kierowców jadących z naprzeciwka przed potencjalnym niebezpieczeństwem na drodze.

Niestety na naszych drogach takie zachowania obserwowane są dość często. Co gorsza, równie często zdarzają się sytuacje, kiedy kierujący otrzymujący taki sygnał zawracają. Dlaczego się tak dzieje? Ponieważ chcą uniknąć spotkania z policyjnym patrolem bo... są nietrzeźwi bądź nie posiadają uprawnień, które pozwalają im na zajęcie fotela kierującego w pojeździe lub co gorsza posiadają sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

W ostatnich dniach policjanci piaseczyńskiego wydziału ruchu drogowego przy współpracy z SRS - Służba Ratownictwa Specjalistycznego prowadzili działania w których wykorzystany był dron z zoomem pozwalającym na dokładną obserwację zachowań kierujących. Okazało się, że zmotoryzowani „ostrzegając” się przed kontrolą drogową mrugają do siebie światłami. Tłumaczenia kontrolowanych osób w osłupienie wprowadzały samych stróżów prawa. Jeden z mężczyzn tłumaczył, że widział sarnę i to właśnie przed nią ostrzegał innych kierujących. Nie był jednak świadom, że jego zachowanie obserwowane było z nieba i o żadnej sarnie nie było mowy. Siedząca za kierownicą BMW kobieta, usiłowała przekonać mundurowych, że pomyliła światła z wycieraczkami, a jeszcze inny z kierujących tłumaczył się tikiem nerwowym. Każda z kontrolowanych osób otrzymała od mundurowych stosowną reprymendę. W trakcie przeprowadzonych kontroli funkcjonariusze zatrzymali dwa dowody rejestracyjne, gdyż okazało się, że  kierujący podróżowali pojazdami, których stan techniczny i sprawność zagrażały bezpieczeństwu i porządkowi w ruchu drogowym.

Przypomnijmy, że używanie świateł niezgodnie z ich przeznaczeniem zgodnie z art. 97 kodeksu wykroczeń oraz art. 51 ust. 3 Prawo o ruchu drogowym jest wykroczeniem. Oznacza to, że „mruganie” światłami w podziękowaniu, formie przeprosin czy ostrzegania, bez znaczenia, czy są to kierunkowskazy, światła awaryjne czy też mijania, zagrożone jest mandatem karnym w wysokości 200 złotych oraz 4 punktami karnymi.

Zamiast popełniać wykroczenie, warto podziękować np. gestem dłonią !

asp. Magdalena Gąsowska
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (27)

hahaa

Data: 19 maja 2023, 08:09 Nie raz się widzie jak policja:
- nie używa kierunkowskazów,
- parkuje tam gdzie nie można,
- i wiele innych.

mieszkaniec

Data: 19 maja 2023, 08:24 czy powinniśmy się bać Policji? Pewnie większość z nas nie, ale szczególnie ci na podwójnym gazie mają powody do obaw.
Niestety, czasami Policja dostaje odgórny przykaz pozyskania od kierujących dodatkowych środków do budżetu państwa, żeby było na willę+, wiejskie potańcówki, ochronę pana z Żoliborza, czy wystawne przyjęcia rządzących - otwieranie po raz kolejny mostu, który działa od kilku miesięcy. Jak się zachować? Jeśli z góry będzie płynął dobry przykład, nie będzie świętych krów (tych z PIS ale i innych partii, które w danym okresie są przy władzy) łamiących bez konsekwencji przepisy prawa ruchu drogowego i skończy się szastanie publicznymi (właściwie to naszymi - obywateli) pieniędzmi ściągniętymi czasami za drobne wykroczenia, to i obywatele będą szanować prawo i tych, którzy je uchwalają.

stanowisko przy OSP

Data: 19 maja 2023, 08:59 Za mruganie mandat i punkty za parkowanie pod bankomatem "udajemy" że nie widzimy łapiemy te panie które w pośpiechu pasów nie zapięły.

Henio

Data: 19 maja 2023, 09:01 Dawno nie czytałem takich bredni jakie popełniła w tym artykule szanowna Pani Aspirant. Dziwię się tylko, że redakcja publikuje u siebie ten propagandowy bełkot.
Cyż nie nadrzędną rolą Policji (w tym drogówki) jest dbanie o bezpieczeństwo? Jaki efekt powoduje mrugnięcie długimi? Ano taki, że kierowca zwolni, będzie jechał przepisowo i dzięki temu poziom bezpieczeństwa w danym miejscu wzrośnie. Policja powinna być wręcz wdzięczna za takie działanie. Bajki o ostrzeganiu pijaków, przestępców i nie wiadomo kogo jeszcze może sobie szanowna pani opowiadać dzieciom w przedszkolu. Niestety działania Policji w naszym kraju nie mają nic wspólnego z dbaniem o bezpieczeństwo i są nastawione wyłącznie na łupienie kierowców z kasy. To jest cel nadrzędny tłumaczony nieudolnie banałami o bezpieczeństwie. Czy widział ktoś patrol drogówki przy jakieś szkole czy przedszkolu? Pewnie nie, za to w środku lasu na długiej prostej gdzie jakiś inwalida umysłowy postanowił umieścić znak z ograniczeniem prędkości do 40km/h na 100% można się ich spodziewać.

Do mieszkańca z PO

Data: 19 maja 2023, 09:05 Obrzydliwa wypowiedź, pewnie cwaniaku nie wiesz że mandaty z danego rejonu trafiają do gminy gdzie zostały wystawione. Więc to gmina jest zainteresowana tymi pieniędzmi, tym bardziej że władzę w nich sprawuje PO. A może ktoś opublikuje statystyki kto łamie przepisy najczęściej i z której partii? I schowaj swoją nienawiść człowieku do budy.

mieszakaniec

Data: 19 maja 2023, 11:30 @Do mieszkańca z PO
pozostawię bez komentarza Twój brak kultury i ignorancję, który bardzo często widać w telewizji publicznej. Za często oglądasz Jakimowicza.
Nienawiść? - właśnie ją pokazałeś.
Nie jestem z PO (wypowiedź dotyczy wszystkich rządzących), ale tak jak znaczna część myślącego społeczeństwa potrafię dokonać analizy i obiektywnej oceny.
Może poświęć chwilę i zobacz gdzie rządzi PO, a gdzie inne partie, ale dzięki Bogu, że chociaż w części samorządów nie ma tej dobrej zmiany. Kto łamie przepisy? które? Konstytucję, dotyczące TK, wyborów kopertowych, SN. Co się dzieje w NCBiR? Gdzie są te pieniądze? czy to też wina Tuska cwaniaku?

nowa

Data: 19 maja 2023, 11:44 może zanim się coś napisze to warto to sprawdzić? pieniądze z mandatów nie trafiają do gmin tylko do budżetu, co wynika wprost z ustawy prawo o ruchu drogowym. Teoretycznie na poprawę dróg, ale FRD też miał być na przyszłe emerytury a finansuje bieżące "13"

Arek

Data: 19 maja 2023, 11:53 Bzdura bzdura bzdura

Kaśka

Data: 19 maja 2023, 12:14 @Do mieszkańca z PO
drogi panie, sposób pana wypowiedzi i pogarda dla innych jest godna pożałowania. i kto tutaj pokazuje nienawiść?
swoją drogą to najpierw Policja powinna dawać dobry przykład i nie łamać przepisów, a później wymagać od innych


&&&

Data: 19 maja 2023, 12:27 Brawo mieszkaniec...bezpartyjny..

pozdrowionka

Data: 19 maja 2023, 13:41 @Do mieszkańca z PO
Cała kasa "idzie" do Opola i nic nie wraca .

Haahahhaha

Data: 19 maja 2023, 14:18 Światełkami mrygac nie można ale granatniki już odpalać tak i kryć swoich ziomków przed odpowiedzialnością karna jedno moga wszystko drudzy nic i jeszcze takie artykuły pisza bahahahahahhaa jednak w tym kraju to niezła macie zabawę

Nie do wiary

Data: 19 maja 2023, 16:23 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Wyborca

Data: 19 maja 2023, 17:50 Polska to kraj policyjny. Takiej ilości zakazów nakazów to nie widziałam nigdzie. Ludzie po 8 godzinach pracy tracą kolejne 3 na dojazd ok 40 kilometrów!!! Zamiast zrelaksować się w metrze czy pociągu muszą stresować się za kierownicą. A gdy w końcu wyrwą się z korków to trafiają na durne ograniczenia do 40 km bo z osiedla na zadupiu może jakaś gwiazda wyjechać! Dobrze że przynajmniej kierowcy są lojalni w tym chorym systemie

sam

Data: 19 maja 2023, 20:41 @do mieszka a z PO,
chyba Ci się coś pomyliło z tym stwierdzeniem, że mandaty z danego regionu trafiają do kasy gminy. Czasy, gdy straż miejska miała "suszatki" już minęły. Zanim coś napiszesz w tym temacie-doucz się.

o mandatach

Data: 19 maja 2023, 21:54 Piłeś? Nie pisz.
Mandaty wystawione przez policję nie trafiają do gminy, ale do budżetu państwa.
Dlatego wpłaca się je na rachunek urzędu skarbowego w Opolu.
Mandaty wystawione przez straż miejską/gminną - owszem, trafiają na rachunek gminy.

Rfn

Data: 19 maja 2023, 22:39 Policja jest od robienia pieniędzy ,musza normy wyrobić .Tam gdzie trzeba to ich nie ma ,papierosy i wódeczkę można kupić w gorze pod kamera .Patroli w nocy nie ujrzysz ;)

???

Data: 20 maja 2023, 13:29 Wielkie przepychanki kto komu ma dziękować za rozbudowę szkoły w Kątach. Największe podziękowania należą się PANI KRYSTYNIE IWANCZYK byłej dyrektor tej szkoły bo gdyby nie jej wysiłki i determinacją oraz sprzeciw mieszkańców to dziś by nie istniała owa szkoła. Swojego czasu Rutowicz proponował ją zlikwidować a miejscowe dzieci dowozic autobusami do Brześc . Dziś wnuki tego faceta chodzę do szkoły która miała nie istnieć.
Z mojej strony wielkie dzięki i pozdrowienia dla PANI IWANCZYK.

dociekliwy

Data: 20 maja 2023, 18:23 @"Dziś wnuki tego faceta chodzę do szkoły która miała nie istnieć."

A ten facet to nie ten sam co po pijaku przewróił się z motocyklem koło p. Janka ?

Rada

Data: 20 maja 2023, 18:45 Mandaty wystawianie przez straż miejską są dla gminy, robią to wprost z kamer monitoringu miejskiego, oczywiście nie wszystkim,ciekawe jakie to pieniądze? Oczywiście elita która nie chleje i nie bije tego nie widzi,policja im kradnie pieniądze razem rządem,trzeba radary i wszelkie ograniczenia znakami zlikwidować!

Wyborca

Data: 20 maja 2023, 23:17 Niech się zajmą paleniem opon w weekendy. Wyścigami na starej trasie do mostu!!!!

Alka

Data: 21 maja 2023, 10:41 Noi zaczęło się ...sezon rowerowy ....w Górze Kalwarii no dobra wszystko fajnie tylko dlaczego to się odbywa kosztem części mieszkańców ....ludzie mieszkający .w okolicy ul Sajny i tych przyległych ...są uwięzieni w domach ..bo wiazd i wyjazd ...z posesji .czy z podwórka ...jest przez .sobota ...i niedziela ...niemożliwy ...zamykają dla nas ..wiazd....to jest straszne ...piękna pogoda zamiast sobie .gdzieś pojechać ..no to niestety ..nie mogę wyjechać z podwórka ....panie burmistrzu ..i reszta tych organizatorów ...może pora pomyśleć o innym miejscu ...jest dużo miejsca na dawnej jednostce. ..My mieszkańcy ..Sajmy ..i przyległych ulic.. mamy już dość tego ...proszę też pomyśleć o utrudnieniach ..które nam fundujecie. ..prawie co tydzień.

Walery

Data: 21 maja 2023, 13:27 @Rada
Gdyby tak było to koło młyna na czerwonym by nie jeździli

Kierowca

Data: 21 maja 2023, 18:41 Taki artykułami nie poprawicie sobie PR


wojtek

Data: 21 maja 2023, 21:46 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Zofia

Data: 22 maja 2023, 08:26 @Alka
Zgadzam się , trafny opis.
Chciał czy nie wychodzisz na podwórko ,ogródek, czy przed dom i musisz słuchać spikera. Nie wiem jak wyścig ten zorganizowany,ale w tygodniu kolarze nie rozmawiają w naszym języku. I po jednych jak i po drugich kupa śmieci.

Alka

Data: 23 maja 2023, 08:03 Zofia ..tak po tych wyścigach zostaje kupa śmieci i ....zdeptana trawa na skwerku ...który powinien cieszyć oko ...ale burmistrz ..gospodarz naszego miasta o tym nie myśli...zribic jakis hałas ..i tyle jego myślenia....to może podpoowiem ....panie burmistrzu i organizatorzy ....jest w Górze Kalwarii ...coś takiego co nazywa się stadion sportowy ...noi wszelkie imprezy sportowe ..biegi czy konkursy rowerowe itp..powinny odbywać się na stadionie ...a nie zamykać ulice w środku miasta ...nie myśląc o utrudnieniach dla mieszkańców ....masakra...