Jest apel o pilne działania ws. obwodnicy Góry Kalwarii

Dodano: 6 maja 2024; GoraKalwaria.net / Fot. GDDKiA W Internecie trwa zbiórka podpisów pod petycją do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie ekranów akustycznych usytuowanych wzdłuż obwodnicy Góry Kalwarii.


News will be here

Autorką petycji jest była Przewodnicząca Rady Miejskiej w Górze Kalwarii Aleksandra Fedynicz-Komosa.

Chodzi o ekrany akustyczne usytuowane wzdłuż obwodnicy Góry Kalwarii na wysokości ulic w Górze Kalwarii: Batalionu „Zośka”, Zakalwarii, Leśnej oraz ulic: Tęczowej w miejscowości Mikówiec oraz Akacjowej i Puławskiej od numeru 37 do 39 i numer 20, 22 A w miejscowości Kąty.

Koszmar spowodowany nadmiernym hałasem


W petycji przypomniano, że obwodnica została oddana do użytku pod koniec 2019 roku, jej celem miało być odciążenie ruchu samochodowego przez miasto, miała ponadto przynieść kierowcom oszczędność czasu. „Tymczasem nam, mieszkańcom terenów położonych w bezpośrednim sąsiedztwie obwodnicy, inwestycja ta zgotowała koszmar spowodowany nadmiernym hałasem. Wprawdzie zostały zamontowane ekrany akustyczne, które miały chronić nas przed uciążliwością obwodnicy, ale one absolutnie nie spełniają swojej funkcji! Są zbyt niskie i zostały umieszczone na zbyt krótkim odcinku przy wskazanych wyżej ulicach” – czytamy w petycji.

Dalej przypomniano, że w 2021 roku na zlecenie Gminy Góra Kalwaria został przeprowadzony audyt pomiaru poziomu hałasu przy ulicach Batalionu „Zośka” i Leśnej w Górze Kalwarii oraz Tęczowej w Mikówcu i Akacjowej w Kątach. Z pomiaru tego dokonywanego w porze dnia i nocy jasno wyniknęło, że na odcinku przy ul. Batalionu „Zośka” poziom hałasu przekracza normę, a na pozostałych odcinkach zbliża się do jej granicy.

W petycji podkreślono, że od tego czasu minęły 3 lata, a obserwowany jest systematyczny wzrost natężenia ruchu samochodowego na obwodnicy. „Z niewiadomych dla mieszkańców przyczyn Gmina w zleceniu pomiarów pominęła ulicę Zakalwaria w Górze Kalwarii oraz Puławską (na wysokości wskazanych powyżej numerów) w miejscowości Kąty, natomiast sytuacja na tym obszarze jest analogiczna” – dodano.

Mieszkańcy chcą podwyższenia i przedłużenia ekranów akustycznych


W petycji zaapelowano o pilne działania w kierunku poprawienia efektywności zamontowanych ekranów poprzez „podwyższenie istniejących ekranów akustycznych oraz ich przedłużenie tak, by ich działanie objęło dłuższy odcinek wskazanych przez nas terenów położonych przy obwodnicy lub poprzez zastosowanie innych rozwiązań projektowych”.

Petycja została skierowana do wiadomości premiera Donalda Tuska oraz ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka.

Dotychczas pod apelem podpisało się 190 osób. Można to zrobić TUTAJ.

Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (9)

zuza

Data: 6 maja 2024, 14:11 a co z ulicą Willową położoną na papierach w miejscowości Mikówiec a faktycznie w Kątach równolegle do obwodnicy? Ekrany są po stronie Rajskiej osady czyli po drugiej stronie obwodnicy i cały hałas odbija się od ekranów i z dużą mocą uderza w nasze domy. Też chcemy pomiaru hałasu tylko nie w weekend, bo nie będzie wiarygodny i zamontowania ekranów. Budując dom była cisza i śpiew ptaków a teraz jest gigantyczny hałas motocykli gnających ile daje moc silnika i dużej ilości samochodów omijających Górę Kalwarię. Prosimy o ekrany.

@@

Data: 6 maja 2024, 15:57 Pani Aleksandro. skoro halas jeżdżących samochodów utrudnia życie ludziom mieszkającym przy szosach i ulicach ..więc. .mieszkańcy miasta Góra Kalwaria .. zwłaszcza centrum .przy .tych najbardziej uczęszczanych ulicach ..też chcemy zbadania hałasu ...samochody jeżdżą .non stop ...może Pani coś z tym zrobić ..skoro taka pani zaangażowana .w walkę z hałasem ...może należy zakazać samochodom autobusom i innym pojazdom .żeby jeździły .ulicami naszego miasta ...proszę pomyśleć nad tym żeby .w mieście było ciszej bo hałas jest bardzo duży ...Liczymy na Panią ...

Aleksandra Fedynicz - Komosa

Data: 6 maja 2024, 18:40 Muszę uściślić. Wprawdzie petycję fizycznie napisałam ja, ale sam pomysł zrodził się na spotkaniu otwartej grupy Mieszkańców, która już ma swoją nazwę: Góra Mieszkańców. Zachęcam do podpisywania petycji, nieważne, czy ktoś mieszka przy obwodnicy, czy nie. Problem dotyczy Mieszkańców naszej Gminy. Powinniśmy sobie nawzajem pomagać.

Rok84

Data: 6 maja 2024, 19:20 Ekrany ok ale przede wszystkim musimy walczyć o dobre, szybkie połączenie drogowe do Piadecza i Warszawy.
Bez tego staniemy się zaściankiem.
Spójrzmy na Grójec czy do tej pory malutki Tarczyn. Jak się te miasta zaczęły rozwijać jak zyskaly szyvki dojazd do Wwy. Mega. I nikt im kitu nie wciska ze mogą rowerami jeździć.

Wyborca

Data: 6 maja 2024, 21:57 Popieram @Rok84. Tylko rozwój komunikacji publicznej rozwiąże problemy. Szybka kolej, lepsze połączenia autobusowe zmniejszy ilość samochodów, hałas i emisję bardzo szkodliwy spalin. Ciekawe, czy są pomiary poziomu hałasu i spalin w centrum miasta?

Hanna

Data: 6 maja 2024, 22:15 Tak się mówi dużo o dojazdach do Warszawy ale nikt z państwa z gminy nie ma pojęcia że są wsie które nie mają autobusów do Góry Łka 30 dojeżdża tylko do rynku w Czersku a dalej trzeba iść pieszo nie każdy może czy te wsie jak Czersk dół Brzumin i Las Królewski są gorsze ,czy my mieszkańcy tych wsi nie płacimy podatku do gminy to nas się pomija,pan burmistrz ogłasza że można jeździć za darmo na kartę mieszkańca tylko poco nam ta karta jeśli nie ma czym dojechac proszę o przemyslenie co można z tym zrobic

X

Data: 6 maja 2024, 23:17 Mieszkam przy DK79 od dziesiątek lat i nie mogę mieć otwartych okien, bo spać się nie da, a nasi ukochani rządzący planują przebudowę tejże drogi i wówczas będę miał ją bliżej domu i planowany ruch ma być większy. W teorii ma być cichsza. Ja już w te bajki nie wierzę.

Koszmar

Data: 7 maja 2024, 07:23 To są wymysły tej pani i ona jeszcze "ksztalci" młodych w szkole to jest totalnie groteskowe zjawisko dobrze ,ze jej nie wybrali bo dopiero by było wesolo

Hahaha

Data: 8 maja 2024, 00:55 Temat "hałasu" dawno obadany ❗. Teraz to odgrzewane kotlety - a nuż ciemny lud to kupi 😪.
Po co to grać na emocjach mniej zorientowanych 🤔❓-co poważniejszym to nie przystoi, chyba ❓❓