Jest komentarz Kolei Mazowieckich ws. pociągów z Góry Kalwarii do Warszawy

Dodano: 28 lipca 2022; Nie ma planów dotyczących zawieszenia połączenia Warszawa - Góra Kalwaria. Takie zapewnienie redakcja GoraKalwaria.net otrzymała od spółki Koleje Mazowieckie.

Przypomnijmy, iż jak podaliśmy w czwartek rano za dwumiesięcznikiem "Z Biegiem Szyn", nowe pociągi Flirt nie będą w stanie obsłużyć Góry Kalwarii (WIĘCEJ NA TEN TEMAT: "Z Góry Kalwarii do Warszawy z obowiązkową przesiadką w Czachówku?").

Wszystko przez to, że perony na stacji Góra Kalwaria i na pośrednim przystanku Czachówek Wschodni są zbyt niskie dla składów Flirt.

W związku z tym, Koleje Mazowieckie planują podzielić relacje pociągów kursujących między Warszawą a Górą Kalwarią. Od grudnia 2022 r. pasażerowie będą musieli na stacji Czachówek Południowy przesiadać się z nowych Flirtów do wysłużonych składów EN57, które mają wahadłowo kursować problematycznym odcinkiem z niskimi peronami.

O komentarz do tych informacji zwróciliśmy się do operatora. Oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy od dyrektor biura rzecznika prasowego, Donaty Nowakowskiej:

"Informuję, że nie ma planów dotyczących zawieszenia połączenia Warszawa - Góra Kalwaria. Konieczność przesiadki jest spowodowana wysokością peronów w Górze Kalwarii i Czachówku Wschodnim.

Pojazdy FLIRT są zgodne z TSI PRM, a co za tym idzie, są przystosowane do jazdy aglomeracyjnej. W związku z tym nie obsługują peronów niższych niż 55 cm. Ponadto, ze względu na to, że będą kursowały zestawione z 2 EZT, niezbędne jest również, aby perony miały min. 200 metrów długości, a tego warunku również nie spełniają perony w wyżej wymienionych miejscowościach.

Ta inwestycja taborowa została dofinansowana ze środków unijnych i musi spełniać założenia wskazane we wniosku o dofinansowanie. W związku z tym nie możemy zmienić przypisanej do nich trasy.

W tej sprawie spółka Koleje Mazowieckie zwróciła się do zarządcy infrastruktury kolejowej czyli PKP PLK S.A. z prośbą o podjęcie prac mających na celu przystosowanie peronów w Górze Kalwarii oraz Czachówku Wschodnim do obsługi przez nowoczesne pojazdy EZT ER160 FLIRT."

(mat)
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (13)

B

Data: 28 lipca 2022, 20:43 Twierdzą: "Ta inwestycja taborowa została dofinansowana ze środków unijnych i musi spełniać założenia wskazane we wniosku o dofinansowanie. W związku z tym nie możemy zmienić przypisanej do nich trasy" i zmieniają, bo do Góry pociągi nie dojadą!

Poirytowana

Data: 28 lipca 2022, 20:44 Podpisana zostala umowa na nowe flirty w 2018 od początku było wiadomo ze flitry miały hyc na trasę Góra Kalwaria- Modlin, to tylko i wyłacznie zaniedbanie PkP , obudzili się z ręką w nocniku , doskonale zdawali sobie sprawę że wymienione przystanki nie są przystosowane. Obłuda i zakłamanie !Wstyd

AS

Data: 28 lipca 2022, 23:02 No raczej, niech dostosują perony i będzie po problemie. Niech osoby kompetentne z naszego urzędu "zagadają" gdzie trzeba i myślę że wszystko jest do zrobienia... Trzymam kciuki że uda się to zrobić... Bo wielu osobom pokrzyżują się plany w związku z tymi przesiadkami...

Blabla

Data: 29 lipca 2022, 00:20 No nie chcą zlikwidować, ale chyba nie zauważyli na czym polega problem - nikt nie chce tej przesiadki. Typowo urzędnicze podejście - zrobmy źle, ale zepchniemy problem na kogoś innego, a ludzie korzystają z tego przede wszystkim dlatego że jest to połączenie bezpośrednie

Życzliwy

Data: 29 lipca 2022, 09:44 Skąd pieniądze dla dwóch peronów dla paru pociągów, skoro to linia towarowa. Tam wystarczy mały wagonik samobieżny. A porządniejsze wagony puścić do Chynowa.

kocjo

Data: 29 lipca 2022, 10:22 Jeśli spółka rzeczywiście zwróciła się do zarządcy infrastruktury kolejowej w sprawie o podjęcie prac mających na celu przystosowanie peronów w Górze kalwarii oraz Czachówku Wschodnim do obsługi przez nowoczesne pojazdy EZT ER160 FLIRT, to pytanie jest jedno: czy zwróciła się o to w roku 2018, czy dopiero dziś kiedy wybuchła afera.
Tak czy inaczej, czasu, aby dostosować perony do nowego standardu jest dosyć. Kolejom Mazowieckim wydaje się, że mówienie o tym że tak być musi załatwia sprawę. Otóż nie. Mieszkańcy Góry Kalwarii nie są obywatelami gorszej kategorii i nie muszą znosić dodatkowych niewygód w podróży do stolicy, w dodatku w imię nowoczesności.
Z całą pewnością w Unii Europejskiej nie myślano o tym, że pieniądze które będą przeznaczone na dotacje, spowodują dodatkowe niewygody. Trzeba znaleźć takie dojście, które spowoduje że w Unii Europejskiej dowiedzą się jak wydawane są dotacje. Może wtedy, ci którzy forsują bzdurne inwestycje, 2 razy się zastanowią, jeśli nie zostaną one przez Unię rozliczone.

Na spokojnie

Data: 29 lipca 2022, 11:12 Sytuacja trochę absurdalna ale absolutnie mnie nie dziwi, nie takie rzeczy w PL się działy...
Z drugiej strony są plusy tego rozwiązania a nawet szanse na polepszenie połączenia Wawa-GK.
1. Przy dobrym skomunikowaniu wystarczy przejść z pociągu do pociągu przy tym samym peronie (max. kilka minut straty - do przeżycia) .
2. Należy zwiększyć częstotliwość kursowania pociągu wahadłowego Czachówek-GK dopasowując go do połączeń Czachówek - Warszawa. Dzięki temu realnie wzrośnie ilość połączeń Wawa-GK.
3. Połączenie będzie bardziej ekonomiczne bo nie będzie omijało stacji Czachówek Południowy. Bez urazy ale korzysta z niej dużo więcej osób niż w GK.
Zamiast lamentować lepiej pomyśleć jak wykorzystać tą sytuację z korzyścią dla siebie.

Komentarz z Fb

Data: 29 lipca 2022, 13:50 Stacja Piaseczno
Kamil Błażejczyk dobre! I tak pewnie przez kilka lat, do zakończenia przebudowy LK12. Z tym, że chyba te Flirty od początku miały być Góra Kalwaria / Czachówek Południowy, więc przy takim rozwiązaniu i tak są w porządku jeżeli chodzi o samo dofinansowanie zakupu. Tylko kto będzie chciał jechać z Góry Kalwarii do Warszawy Śródmieście z dwoma przesiadkami?

Chyba nikt i przewożone będzie najprawdopodobniej tylko powietrze.

Mam dziwne wrażenie że to nieuchronna droga do zawieszenia ruchu do GK...

monika bartys

Data: 29 lipca 2022, 14:08 juz to widzę jaki bedzie ruch :/ w szczegolnosci ceny biletów :/ co miesiac podwyzka o 1 PLN

Poirytowana

Data: 29 lipca 2022, 16:31 Kolej otrzymala unijne dofinansowanie na 15 pociągów , podpisana zostala umowa na konkretną trasę Góra Kalwaria- Nasielsk puszczenie tych pociągów na inną linie wiązałoby się z dużymi karami umownymi , więc tego zrobić nie mogą, jednak nie przygotowanie na czas wymienionych w artykule stacji i zwalanie tego problemu na wojne przy pandemie jest niedorzeczne i absurdalne

PKP PLK

Data: 30 lipca 2022, 11:58 Koleje Mazowieckie podlegają koalicji PSL -PO,

kto nie przystosował peronów PKP PLK S.A. które bezpośrednio podlegają pod PiS czyli Kaczyński, Morawiecki, Ziobro i inni. I wszystko jasne

Poinformowany

Data: 30 lipca 2022, 17:15 Tych, którzy myślą, że wystarczy podnieść perony muszę mocno rozczarować. Przede wszystkim obecnie nie robi się peronów wyspowych tylko krawędziowe. Co to oznacza w tym przypadku? Ano to, że trzeba przebudować także układ torów, rozjazdów, sieci trakcyjnej itp. To inwestycja mega kosztowna i przede wszystkim na kilka lat (bo nikt nie zacznie jej w środku LK12 czyli na odcinku GK-Czachówek Wschodni). Najprędzej efekt tego zamieszania będzie taki, że połączenia do GK będę obsługiwały stare trumny EN.

Pieszy pasażer

Data: 30 lipca 2022, 22:54 Jeśli Flirty są za wysokie na nasze progi to niech dotychczasowe EN57 i EN71 dalej obsługują połączenia Góra Kalwaria Warszawa. W czym problem ?