Jest susza. ZGK w Górze Kalwarii podejmuje radykalne działanie

Dodano: 28 czerwca 2024; GoraKalwaria.net Zakład Gospodarki Komunalnej w Górze Kalwarii poinformował o wstrzymaniu do odwołania zawierania nowych umów na użytkowanie wodomierzy wody zużytej bezpowrotnie (tzw. odliczników wody do podlewania).


News will be here

Oto pełna treść komunikatu Zakładu Gospodarki Komunalnej w Górze Kalwarii:

Ze względu na pogłębiającą się suszę hydrologiczną, w czasie występowania wysokich temperatur powietrza i długotrwałego braku opadów, następuje drastyczne zwiększenie rozbiorów wody z gminnych stacji uzdatniania wody. Jest to wynikiem częstszego  podlewania trawników, ogródków oraz napełniania basenów. Taka sytuacja powoduje okresowe spadki ciśnienia wody w sieci wodociągowej do minimalnej wartości dopuszczalnej, a w konsekwencji niedostateczne ciśnienie wody, szczególnie na wyższych kondygnacjach budynków. Zjawisko to występuje powszechnie w skali kraju.

W związku z powyższym, Spółka ponawia apele o wykorzystywanie wody wyłącznie do celów socjalno-bytowych.

Pragniemy podkreślić, że przebudowa średnic wodociągów na znacząco większe nie prowadziłaby do rozwiązania problemu. Podjęcie takich działań doprowadziłoby do krytycznego zmniejszenia przepływu wody w sieci wodociągowej w okresie jesień-zima-wiosna, kiedy przydomowe ogrody nie wymagają podlewania, a rozbiory wody z sieci wodociągowej wracają do wartości projektowych. Przewymiarowanie sieci wodociągowej zawsze prowadzi do występowania zjawiska stagnacji (zatrzymania przepływu) wody, co znacząco pogarsza jej jakość w tym w szczególności smak, zapach, barwę i mętność, które są parametrami wyjątkowo istotnymi z punktu widzenia odbiorców.

Tym z Państwa, których interesują szczegółowe liczby, polecamy uwadze wybrane wykresy naszych systemów monitorujących pracę naszych wodociągów w ostatnich 3 dniach, kiedy panujące upały są wyjątkowo dokuczliwe oraz w końcówce listopada ubiegłego roku. Wykresy wybraliśmy dla punktów pomiarowych (Stacja Uzdatniania Wody (SUW) „Kalwaryjska” – zaopatrująca gęstą zabudowę na terenie Miasta oraz SUW Sierzchów – dostarczająca wodę na tereny wiejskie). Linie na wykresach oznaczają niebieska – przepływ (rozbiór) wody a czerwona – ciśnienie w sieci. Wartości dla poszczególnych parametrów prezentują dwie skale na osi Y, natomiast na osi X zaznaczone są poszczególne godziny dla wybranych 4 dni. Przedstawione dane jednoznacznie wskazują, że w okresie jesiennym, zwykła krzywa rozbiorów wody nie ma istotnego wpływu na ciśnienie w sieci, natomiast w okresie letnim blisko dwukrotnie większe rozbiory wody prowadzą do spadku ciśnienia.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, których dotyka problem braku wody spowodowany podlewaniem przydomowej zieleni, wzorem innych gmin, Spółka wstrzymuje do odwołania zawieranie nowych umów na użytkowanie wodomierzy wody zużytej bezpowrotnie (tzw. „odliczników” wody do podlewania). Odczyty odliczników już zainstalowanych w Państwa domach, będą honorowane do czasu utraty cech legalizacji przez te urządzenia.

Jednocześnie pragniemy zachęcić właścicieli ogródków przydomowych do gromadzenia wody deszczowej w celu nawadniania zieleni. Postępujące zmiany klimatu potęgują zjawisko suszy w Polsce, a woda uzdatniana przez ZGK ujmowana jest z ujęć podziemnych, o ograniczonych możliwościach samoregeneracji. W związku z tym prosimy o oszczędne gospodarowanie wodą w trosce o przyszłe pokolenia, które z tych zasobów będą korzystały.

Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (30)

Rozbiór ZGK koniec bliski

Data: 28 czerwca 2024, 17:59 Rozbior to w rzeźni u p.Boczka jak ręcił kichę.
U was w kasie zawsze było sucho, albo was okradli ,albo wy nas. Ale teraz przegięliscie pałę naliczając nenależną opłate za wodomierz widmo.

Wojciech Z.

Data: 28 czerwca 2024, 18:14 Ludzie nie lubią jak im woda na podwórku stoi , porobili instalację by woda spływała na ulicę. Tyle w telewizorku się mówi a oni swoje. W jednym podwórku mieszka dwóch braci jeden spuszcza na ulicę drugi zakupił mausera. A pan odkąd zamontowaliście wodomierze radiowe podwórka pomija i gitara !

the - end

Data: 28 czerwca 2024, 19:04 I wszystko jasne miediolan nie działa przy niskim ciśnieniu !

Leon

Data: 28 czerwca 2024, 20:05 Zamiast pokazywać na wykresy waszego EKG weźcie się do roboty.

Obywatel

Data: 28 czerwca 2024, 21:21 Panowie z ZGK mają poczucie humoru .proponowałbym zwolnić wszystkich kierowników i dyrektorów i wtedy ,by się znalazły środki na funkcjonowanie .Ale przykład idzie z góry Burmistrz wszystko przyklepie i przymknie oko :)

Bóg Gniewu

Data: 28 czerwca 2024, 21:27 1. Przecież te ogródki też służą środowisku, gdyby nie one to byśmy mieli tylko suche trawniki przy drogach i suche zaniedbane ugory trzymane jako lokata kapitału.
2. Napełnianie basenów: jest lato, gorąco każdy chciałby się pokąpać tylko nie ma gdzie. Nad Wisłą zakaz kąpieli. Może należałoby pomyśleć o wydzieleniu bezpiecznych kąpielisk nad Wisłą, zatrudnieniu ratowników chociażby w sezonie letnio-wakacyjnym. Poza tym uruchomić plażę w Ciszycy a nie zamykać przed ludźmi bo się ptaszki lęgną. Nikomu parę ptaszków pożytku nie przyniesie.
I PROBLEM ROZWIĄZANY.

Sławek

Data: 29 czerwca 2024, 02:49 Po tym dodanym EKG nie jakiej firmy ZDG można stwierdzić o cieżkiej chorobie tej firmy ktorą to od środka niszczy cieszka choroba.. tak na serio to może ta firma i nasza gmina zabrała by się za robotę i zrobili by tak żeby w niektórych miejscach po deszczu nie stała wodą. I to w takich ilościach że można by napełnic 5 stawów .. nie ma pieniędzy na to. To niech radni zrezygnują z swoich wynagrodzeń na rzecz gminy i już pieniądze się znajdą ...

Stefan

Data: 29 czerwca 2024, 11:17 A wczoraj Kalwaryjska płynęła rzeka a wy mówicie że jest susza weźcie się do roboty razem z burmistrzem który znowu na radzie miejskiej nie dostał wotum zaufania hahahaha to już chyba norma

Icek

Data: 29 czerwca 2024, 19:35 Aż dziw bierze że jeszcze nie wpadli na pomysł poniesienia cen za wodę. Przecież rzęs robi podwyżki co chwila, więc niech ZGK też poniesie wodę np. o 100% w lipcu w uzasadnieniu że ceny prądu skoczyły, w sierpniu o kolejne 100% no bo przecież inflacja wysoka...i tak do końca roku można podnieść cenę o 600%.

Mieszkaniec Solca

Data: 30 czerwca 2024, 01:07 A może więcej firm na terenie gminy one wody nie zużywają...powinno się podłączyć pod Wisłę, a nie głębinową dobrą wodę wylewać na przemysł i magazyny...I wspierać mieszkańców jak uzyskać dotację na gromadzenie wody deszczowej ...mieszkańców mniej pojetnych wspieramy i problemy trzeba rozwiązywać razem ,a nie zakazami ...dziękujemy ...

Jan

Data: 30 czerwca 2024, 06:41 A skwerek za miliony co rano płynie, bo nikomu nie chce się zraszacz ustawić, w zeszłym roku działały do połowy grudnia???

Powodzenia, w kupie siła

Data: 30 czerwca 2024, 09:52 @Icek
Spokojnie ! podniosą sami nie mogą , ale Wody Polskie już wyraziły zgodę.
A na ten wodomiar którego nie ma jest sposób : Znalazłem fakturę w skrzynce na listy i jest opłata za coś czego nie ma. Nie opłacam aż się upomną, wówczas poproszę o skorygowanie faktury. Będzie ciekawie, w pojedynkę nic nie da się zrobić ale Nas jest więcej !

Krzyś

Data: 30 czerwca 2024, 10:46 To na czym te radykalne działania polegają ?
Sprawdziłem to na własnym organizmie im mniej zużywam tym więcej płacę : opłata stała , zmienna, taryfa taka , sraka przesył i końca nie widać !

stan

Data: 30 czerwca 2024, 11:27 . Może należałoby pomyśleć o wydzieleniu bezpiecznych kąpielisk nad WisłąWczoraj ktos juz zginoł nad WISLĄ,

ciekawy

Data: 30 czerwca 2024, 13:45 Czy to właśnie z powodu suszy nkt nie czyści studzienek odpływowych w celu nawodniena gleby ?

Sam

Data: 30 czerwca 2024, 14:40 Do kierownictwa zgk /celowo piszę z małej litery/ informuję was,że planeta ziemia stanowi system zamknięty.woda pobrana z jej głębi i wylana na jej powierzchnię w celu podlania trawnika to nie nie jest jej zużycie bezpowrotne.Ewentualnie ,to co z niej wyparuje w powietrze, wraca w postaci deszczu,co mialo miejsce niedawno w mieście.Czy zgk obliczył ile wody pozyskało w wyniku opadu atmosferycznego?

Dekster.

Data: 30 czerwca 2024, 19:21 Czyli ukarać wszystkich bo nie możecie sobie rady dać. Zamiast wstrzymać odliczanie tych co zużywają to po najmniejszej linii oporu. Zabronimy wszystkim .

Wania

Data: 30 czerwca 2024, 19:37 Jak poszedł krok dalej i wyznaczył dni w których dana ulica dostanie przyd,ial wody. A. O się macie ograniczać.

nsz

Data: 1 lipca 2024, 08:05 tak to jest jak zarządzają osoby bez pojęcia. Wydają pozwolenia na budowę domów i firm. Podłączają je do sieci, a potem są zdziwieni, że sieć nie wyrabia. Trzeba najpierw zainwestować w nowe SUWy, a dopiero potem podłączać nowe osiedla i firmy.

Nowy

Data: 1 lipca 2024, 13:20 Mam wrażenie i mogę podejrzewać ze to szefostwo ZGK w dużej mierze przyczynia się do złego funkcjonowania tej firmy. Za dużo dyrektorów, kierowników, prezesów.

Brakuje wody a zamknęli ujęcie wody w miejscowości Coniew, które obsługiwało kilka miejscowości, ale o tym cisza.

złodziej na złodzieju

Data: 1 lipca 2024, 20:45 @ Mieszkaniec Solca
Pomysł niezły ale kto na tym zarobi ?
Jeśli to nasz ZGK wtedy byśmy mieli po sześć wodomierzy na fakturze .Znaczy tyle opłat stałych pomnożonych przez miesiące i vat !

Marian

Data: 1 lipca 2024, 20:51 @Powodzenia, w kupie siła
Do tej rady dodam jeszcze ze fakturę z tej maszynki trzeba skserować bo zaraz wyblaknie i nie bądzie dowodu dla sądu !

Szczepan

Data: 2 lipca 2024, 07:30 Jeśli chodzi o energię elektryczną można sobie wybrać jest Tauron Enea, PGE i pewnie wiele innych.
Dlaczego nie można sobie wybrać innego dostawcy wody.
Gówna im zostawmy !
Jeśli o mnie chodzi byłbym szczęśliwy gdybym z tymi łobuzami nie miał więcej do czynienia.

Władeczek

Data: 2 lipca 2024, 12:17 A ciekawy jestem jakie są procentowe straty wody wprowadzonej do sieci? Może Redakcja podałaby taką informację.

Eustachy

Data: 3 lipca 2024, 13:14 @Stefan
Wszystkie studzienki na Kilińskiego trawą pozatykane wczoraj pracownicy coś tam kopali i jak mieli chwilę przerwy wszyscy korzystali z telefonów. I wcale im się nie dziwię. Byłem na cmentarzu i koło kontenera obok kupa zniczy ksiądz ma gdzieś kasa ma się zgadzać. To samo jest w ZGK i w urzędzie. Na mieście koszy przybyło na razie zauważyłem dwie nówki sztuki, dziwi fakt że tak cykają na raty. Śmieci w postaci papierki po cukierkach paczki po papierosach czy butelek nikt do domu przynosił nie będzie.

Rysiek

Data: 5 lipca 2024, 19:24 @Eustachy
Kilińskiego róg Grota - Roweckiego tam świeżo załatane.
Ludzie jaka to fuszerka może dwa centymetry asfaltu z worka, już się pokruszyło. Do pracowników nie można mieć pretensji robią co mogą i z czego mają !

Zaniepokojony

Data: 8 lipca 2024, 12:17 Może ktoś z ZGK wyjaśni nam mieszkańcom czego szukają w rurach kanalizacyjnych na mieście, bo chyba nie witamin ?
Przed modernizacją sieci wszystko działało dlaczego teraz średnio raz w tygodniu widzimy takie obrazki.
A może wystarczyło kontrolować prace firmy która sieć modernizowała całe 45 dni plus dwa lata ?

egzekutor

Data: 10 lipca 2024, 18:25 Pomimo,że ostatnia faktura za wodę i ścieki nie posiada już dodatkowego wodomierza, a tym samym dodatkowej wyłudzonej opłaty zamierzam o tym fakcie powiadomić Urząd Skarbowy. W skali gminy to są bardzo duże pieniądze. A jaki będzie obciach jak będziecie musieli krzywdę naprawić !

antydemokrata

Data: 10 lipca 2024, 21:24 Nastawiali nowych osiedli, sklepów typu lidl, biedronka i.t.p. a nie słyszałem żeby powstała jakaś nowa przepompownia w GK. Ogródki zawsze były i ludzie je zawsze podlewali i to nie oni są winni braku wody a niewłaściwa infrastruktura wodna.

Ani

Data: 10 lipca 2024, 21:32 A tymczasem zarówno urzędnicy w gminie jak spółdzielnia w Górze tną na potęgę każdy kawałek trawnika do samej ziemi - i jakoś nikomu nie przeszkadza że w ten sposób wysusza się glebę, przyczynia do szybszego wyparowywania wody i podnosi temperaturę w całym mieście… to jest dopiero bezmyślność. Nie mówiąc już o kosztach.