Kaczki dziwaczki - projekt uczennic z Góry Kalwarii

Dodano: 9 marca 2023; Grupa czterech uczennic ZSZ im. Marszałka Franciszka Bielińskiego w Górze Kalwarii w ramach Zwolnionych z Teorii tworzy projekt Kaczki dziwaczki.

W ramach projektu „Kaczki dziwaczki” w dniach 30 i 31 stycznia 2023 roku odwiedziłyśmy Zespół Szkolno - Przedszkolny w Kątach, 6 i 8 lutego 2023 roku Szkołę Podstawową nr 2 w Górze Kalwarii, natomiast 1 marca 2023 roku Szkołę Podstawową w Baniosze. W klasach 1-3 przedstawiłyśmy krótką animację na temat tego, że pomimo różnic możemy wszyscy razem się bawić. Poza tym dzieci chętnie mówiły sobie nawzajem komplementy oraz poprzez losowanie wstążek wymieniały cechy wspólne oraz różnice występujące między nimi. W klasach 4-8 przedstawiłyśmy prezentację na temat zaburzeń lękowych, przede wszystkim skupiłyśmy się na mutyzmie. Na koniec Weronika przedstawiła uczniom swoją historię dotyczącą mutyzmu wybiórczego oraz depresji. Pokazała, że da się je pokonać. Pomimo wielu trudności na przestrzeni lat Weronice udało się wyjść z mutyzmu i otwarcie o tym mówić. Dowiodła, że chodzenie do psychiatry i branie przypisanych przez niego leków nie jest powodem do wstydu. Historia Weroniki jest żywym przykładem tego, że mutyzm i depresja nie są końcem świata, a z pomocą i wsparciem wielu osób są do pokonania.

W trakcie realizacji projektu skontaktowali się z nami za pośrednictwem mediów społecznościowych inni rodzice oraz nauczyciele z okolicznych szkół z prośbą o zorganizowanie spotkania także w ich placówkach. Zatem w najbliższych dniach mamy zaplanowane wizyty w Szkole Podstawowej w Dobieszu, Szkole Podstawowej w Czaplinku oraz w Szkole Podstawowej w Coniewie.

Uważamy, że temat i problematyka naszego projektu są bardzo ważne oraz aktualne w dobie problemów psychicznych, z jakimi zmagają się dzieci i młodzież. Przeprowadzone przez nas badania w formie ankiety jednoznacznie potwierdzają, że młodzi ludzie w kryzysie psychicznym rzadko korzystają z pomocy innych, ale też dostęp do profesjonalnej pomocy jest znacznie ograniczony. Poza tym niewielu wiedziało o zaburzeniu społecznym, jakim jest mutyzm.

(inf. prasowa)
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (5)

Wyborca

Data: 9 marca 2023, 19:54 Bardzo cenna inicjatywa. Zaburzenia czy choroby psychiczne to było wstydliwe tabu a trzeba je traktoawać jak grypę czy zapalenie ucha, mówić o nich i EDUKOWAĆ. Gratuluję wspaniałym dziewczynom. Szacun za osobiste świadectwo Weroniki. Uznanie dla szkoły.

Marco

Data: 10 marca 2023, 00:26 Świetna i bardzo potrzebna inicjatywa. Autorkom wielkie brawa! Szkoda, że redakcja nie zadała sobie trudu aby ich pracę uchonorować chociaż wymienieniem ich z imion i nazwisk.

mieszkaniec

Data: 10 marca 2023, 14:42 @Marco
ochrona danych osobowych

Walery

Data: 13 marca 2023, 19:05 @Marco
Ty się podpisz jeśli jeśli masz HONOR !

mieszkanka

Data: 15 marca 2023, 14:59 Ukłon dla Pani profesor która prowadzi ten projekt.Duże zaangażowanie.Brawo dziewczyny.