Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Kolejna gorąca sesja Rady Miejskiej!

Dodano: 29 września 2020; Podczas wtorkowego posiedzenia mieliśmy kolejną odsłonę sporu o odwołanie Jana Rokity z funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej w Górze Kalwarii.

Radni tworzący nową większość od miesiąca próbują odwołać dotychczasowego przewodniczącego. We wtorek na znak protestu zdjęli z porządku obrad osiem z szesnastu zaplanowanych punktów. Wcześniej nieskutecznie próbowali wnieść pod obrady projekt uchwały obniżającej wynagrodzenie obecnego przewodniczącego.

Były szef Rady Miejskiej – Zenon Nadstawny – odczytał oświadczenie, w którym zapowiedział, iż nie będzie brał udziału w sesjach prowadzonych w trybie zdalnym. Z kolei, radny Andrzej Posiewka stwierdził, że obecny przewodniczący nie jest dla niego przewodniczącym.

Podczas sesji podjęto uchwałę o wyemitowaniu 8,3 mln zł obligacji komunalnych, które mają sfinansować deficyt i rozchody budżetu gminy.

- To już niestety kolejna sesja, kiedy radni, zamiast problemami gminy, zajmują się samymi sobą. Tym bardziej smutne jest to, że dziś za zakładników swoich sporów postanowili wziąć mieszkańców - martwi się wiceburmistrz Mateusz Baj i dodaje, że potrzebne jest opamiętanie. - Apelujemy do wszystkich radnych, aby spróbowali poszukać wyjścia z tej patowej sytuacji.

Więcej informacji i komentarzy wkrótce.

(mat)Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (51)

...

Data: 29 września 2020, 19:16 Kto głosował za zdjęciem uchwał ważnych dla mieszkańców?

Dramat

Data: 29 września 2020, 19:28 Cyrk któremu przewodzi pani Komosa i pan Rokita ciąg dalszy.... Martwi mnie tylko ze wciągnęli w te swoje gierki tyle osób. Widać że pani AFK cały czas nie może pogodzić się z oderwaniem od koryta zgrywając wielce mądrą. Niech pani powie co zrobiła dla ludzi przez porzednia kadencję i obecną.c. Chyba znam odpwiedzi NIC bo jedyne co stara ekipa ma do zaoferowania do załatwianie swoich biznesów a nie los mieszkańców..Hańba wam!

Bardzo dobrze

Data: 29 września 2020, 19:39 Niechaj p. Rokita nie ciągnie burmistrza w otchłań.

poinformowany

Data: 29 września 2020, 20:07 Za zdjęciem uchwał ważnych dla mieszkańców głosowali:
1. Fedynicz-Komosa
2. Gliński
3. Jędral
4. Kochański
5. Książek
6. Nadstawny
7. Posiewka
8. Szymańska
9. Ura
10. Wroniewicz
11. Zdulska

Linin

Data: 29 września 2020, 20:10 Mam już dość tego cyrku. Czy moglibyście Państwo zająć się miastem i mieszkańcami?

Agnieszka

Data: 29 września 2020, 21:06 Ja się pytam, dlaczego radni nie głosują zgodnie z potrzebami mieszkańców którzy ich wybrali, tylko wzgodnie z jakąś określoną wizją, jakiejś grupy? Odwołujcie sobie tego przeeodniczacego, jestem za, ale NIE KOSZTEM MIESZKAŃCÓW!

M

Data: 29 września 2020, 21:38 Czy sesja była udostępniona online jak to zazwyczaj bywa ?

Górokalwaryjczyk

Data: 29 września 2020, 22:03 Cała 11 radnych do wyrzucenia . Co to za radni co mają w d..... Gminę i mieszkańców a walczą tylko o stołki dla siebie. Wstyd i hańba.

Aga

Data: 30 września 2020, 07:54 Ci niby radnin z koziej d.. zamiast zajac sie waznymi problemami sie kloca jak dzieci w przedszkolu. Wspanialy burmistrz wydal gkinne pieniadze i pracownicy oswiatowi od tygodnia bez pensji sa bo gmina pieniedzy nie ma!

Łukasz

Data: 30 września 2020, 07:56 A na pensje nauczycieli i pracowników obslugi nie ma pieniedzy! Ludzie od tygodnia czekaja i noc zadnego powoadomienia o opoznieniu, mowia ze budzet sie skonczyl a na co burmistrz te pieniqdze wydal jak od marca szkoly nieczynne byly?? Na wodzie, pradzie nie zaoszczedzili??

nsz

Data: 30 września 2020, 08:04 zapytam w stylu afk: czy prawdą jest, że burmistrz za pomocą swojego podwładnego prezesa zgk anulował cześć długów sm?
jeżeli jest to prawdą, to emitowanie obligacji zamiast ściągnięcie pieniędzy z dłużnika jest skrajną niegospodarnością.

Tutti

Data: 30 września 2020, 08:34 Przepraszam ale to są jakieś jaja... Jakiś sepleniący niemota wymyśla sobie sesje zdalne i nikt nie może nic z tym zrobić. Republika bananowa.

hmm

Data: 30 września 2020, 08:47 1. Trafnie ocenił sprawę \"Dramat\" - cyrk, skład którego podał \"Poinformowany\". \"Linin\" i Agnieszka postawili zasadne pytania. \"Górokalwaryjczyk\" wskazał rozwiązanie (?).
TO SĄ OPINIE RÓŻNYCH MIESZKAŃCÓW.

A co zrobi \"12\" (kojarzy się Wam z tytułem westernu?):
- wyda oświadczenie, że:
1. jest niewinna (jak Dziewica Orleańska),
2. że działa tylko dla dobra mieszkańców i nie ma na celu żadnych prywatnych interesów; pokraczne tłumaczenia padły już podczas sesji - można posłuchać nagrania,
3. skrytykuje i obsobaczy apel M. Baja,
4. na J. Rokitę wyleje ... kolejny zbiornik... nie wiem czego,
5. nie ustąpi o paznokieć, bo... ma jedyną rację,
5. będzie straszyła bojkotem kolejnych sesji i podejmie \"energiczne, zasadne i jedynie słuszne kolejne działania...,
- będzie obmyślała super plan służenia mieszkańcom.

Ile z tego pożytku?
1. Mieszkańcy mogą się dowiedzieć tego, co jest dla nich dobre, zdaniem \"12\" i .... zgodzić się z tym, lub nie.
2. Mieszkańcy zobaczyli twarze swych wybrańców. Mogą zatem ocenić słuszność swego wyboru z 2018 roku i .....świadomiej zagłosować w 2023 roku - o ile nie zapomną.
Część ma ubaw, część powód do troski - a wszyscy mamy w plecy! Jak w tej sytuacji, przy silnym i skutecznym wsparciu radnych, ma rządzić burmistrz? Dobrze rządzić.... .
Mimo wszystko udanej środy życzę.


mieszkaniec

Data: 30 września 2020, 09:07 to co się dzieje w radzie to żenada. Pan Przewodniczący nie ma honoru, ale niektórzy opozycyjni radni zapomnieli dlaczego na nich oddaliśmy nasze głosy - macie PAŃSTWO działać na rzecz gminy i jej mieszkańców.
Fajna inicjatywa z tym obniżeniem pensji, ale mam nadzieję, że na dłużej - nie tylko na czas kiedy funkcję pełni Pan Rokita. Panie Przewodniczący, nawet w Sejmie się spotykają i nie zachowują dystansu społecznego, więc dlaczego Pan się przed tym broni? czy naprawdę warto stracić dobre imię tylko po to, aby zostać u żłoba? Przecież jako radny będzie dalej mógł Pan rozliczać władzę, zadawać pytania i wypowiadać się na forum. Proszę założyć maseczki, zdezynfekować ręce, usiąść w odległości 2 metrów i sprawa załatwiona.
Trochę żałuje, że mój kandydat na radnego nie dostał odpowiedniej liczby głosów i nie zasiada teraz w radzie, ale jak pokazuje czas, ci (duża część) którzy tam są, raczej nie powinni nas reprezentować. Mam nadzieję, że następne wybory przyniosą istotne zmiany. Mam wrażenie, że niektóry - z największymi majątkami - traktują zasiadanie w radzie jako zabawę lub świetne źródło informacji do dalszego pomnażania majątków.
Przy okazji, może wszyscy radni podejmą uchwałę o przekazywaniu części swojej diety na cele społeczne - np. dla biednych rodzin/dzieci w naszej gminie. Pamiętam czasy kiedy funkcja radnego była wyłącznie społeczna - bez wynagrodzenia i ludzie faktycznie poświęcali swój czas dla dobra innych wyłącznie z przekonania. Wiem, że nikt Państwa nie może do tego zmusić, ale może warto podjąć taką inicjatywę oddolną, dobrowolną i pokazać wyborcom co dla Was jest ważne.

Zdziwiony

Data: 30 września 2020, 09:09 Radny Andrzej Posiewka na sesji 27 maja stwierdził:
\"To są dzieci, nasze dzieci!
(...) Ale na DZIECIACH NIE WOLNO OSZCZĘDZAĆ! Ja nie chcę tu nikogo pouczać. Ale to są nasze kochane dzieci, wnuki i TRZEBA O NICH DBAĆ!\"
(2:35 materiału wideo)

Po czym na sesji w dniu 29 września głosuje za zdjęciem z porządku obrad punktu dotyczącego stypendiów dla uzdolnionych dzieci.

Panie Radny, czy to objaw zmiany poglądów na temat \"DBANIA O DZIECI\", politycznej kalkulacji czy schizofrenii?

Mieszkanka GK

Data: 30 września 2020, 09:19 Żenujące przedstawienie, nie pierwsze zresztą!!!!
Dobrze, że otworzyły mi się oczy. Wg mnie nie tylko przewodniczący, ale cała rada powinna zostać wymieniona na nowe osoby!!!

Grrrr...

Data: 30 września 2020, 09:51 11- do wymiany....wstyd i żenada!!!! To chyba ta sama 11-ka która chce odwołać Burmistrza!!! Wstydu nie mają!!! Niech publicznie powiedzą czy to oni chcą odwołać Burmistrza i czy cokolwiek i kiedykolwiek konsultują z Tymi co ich wybrali???

Dokladnie

Data: 30 września 2020, 10:24 Dramat dobrze podsumował a ja od siebie dodam jak wygląda demokracja w tym śmiesznym mieście ! Taka pani książek prosi swojego synka o promocję na FB on to robi i odrazu znajdują się głosujący a potem lament i zdziwienie jak radny jest wybrany po raz 4 i nic nie robi hahahahahahahahaahhahahaha

Wyborca

Data: 30 września 2020, 10:41 Przewodniczący powinien mieć honor i ustąpić ze stanowiska. Sesje powinny być stacjonarne. Cała gmina pracuje i funkcjonuje : szkoły, sklepy, zakłady pracy, tylko p. Rokita w wielkim strachu.

Referendum

Data: 30 września 2020, 11:17 Ja proponuję tylko jedno referendum w sprawie odwołania całej Rady Gminy!

Pietrek

Data: 30 września 2020, 13:46 Zgadzam się z wypowiedzią Linina, Dramtu, że jest to prawdziwy cyrk.
Szanowni Państwo Radni , którzy głosowaliście za zdjęciem uchwał ważnych dla mieszkańców. Proszę odpowiedzieć na jedno zasadnicze pytanie.
Co jest prawdziwą przyczyną odwołania p. Rokity z funkcji przewodniczącego?.
Choć raz bądźcie uczciwi wobec swoich wyborców!!!!!.
Skoro grup p. Komosy i Nadstawnego złożyła wniosek o odwołanie Burmistrza to ja się zastanawiam, czy takiego wniosku nie złożyć o odwołanie radnych, którzy działają na nie korzyść gminy i kierują się chorymi ambicjami, prywatą etc.
Drodzy Państwo może p. Komosę wybierzmy na Burmistrza Gminy Góry Kalwarii to może skończy się ten cyrk, a zacznie się prawdziwy \"Cyrk\" przez duże C. Myślę, że odwołanie p. Rokity to początek planu ścieżki kariery p. Komosy, który kto wie może zakończy się objęciem stanowiska Burmistrza a może Prezydenta RP. :)
Kiedyś ktoś powiedział, że \"Ludzie mądrzy popychają świat/ludzkość do przodu. Jednak świat też jest pełen głupców o ograniczonych umysłach i małym rozumku.\" Warto zadać sobie pytanie: Kto jet głupi, a kto mądry?

A to cytat dla osoby, która stoi na czele cyrku
\"Bogactwo może przyjść do ciebie, ale po mądrość musisz iść sam\" (Edward Young)

ja

Data: 30 września 2020, 13:48 Proszę wszystkich mieszkańców gminy abyśmy już teraz zapamiętali na koga na pewno mamy nie głosować. Niestety potrzeba czasu, żeby odsunąć od pseudo działań pseudo fachowców. Gryzą się jakby to było tylko ich podwórko, naszym kosztem wstyd!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.

O kant

Data: 30 września 2020, 14:13 Powiem tak ci ludzie w większości nie powinni być radnymi. Tylko swój interes sie liczy i nic więcej. Zwłaszcza stara ekipa która dawno zapomniala że ma liczyć się z wolą suwerena. Jestem chętny na zwołanie referendum odwołującego całą rade. Kto za? Chodźcie ludzie im pokażemy ze maja nas ludzi reprezentować

Bary

Data: 30 września 2020, 14:29 Też jestem za referendum w sprawie odwołania całej rady. Za jednym zamachem wymienimy tego kompromitującego się przewodniczącego jak i to całe towarzystwo wzajemnej adoracji.
Ja też mam już dość!

Jan

Data: 30 września 2020, 14:55 do Linin.
Może ktoś pomyśli by z tych radnych do was na Linin podjechać drogą od Wareckiej? Może zajęli by się tymi okropnymi dziurami - slalom - kiedyś to doprowadzi do tragedii. Nie kłótnia tylko zająć się istotnymi problemami - może tak łaskawie przewodniczący lub burmistrz przejedzie się - ale własnym samochodem - nie zobaczy jaki jest stan drogi - to chyba nadaje się do telewizji - jak wy radni i władze o to dbacie. Zastanówcie się co powiecie ludziom jak dojdzie do wypadku - co powiecie rodzinom? Że nie wiedzieliście? To was informuję.

pytek

Data: 30 września 2020, 15:14 Przeciw zdjęciu uchwał z porządku obrad sesji konsekwentnie/stabilnie głosowało ,,,, 5 radnych.
Dużo to, czy .... zbyt mało, by Rada mogła właściwie/ normalnie funkcjonować? Nie bawią mnie takie pytania... .

Ich lista (piątki) może być pomocna dla: \"Agnieszka\", \"mieszkaniec\", \"mieszkanka GK\", \"Grrrr...\", \"ja\", \"O kant\" oraz dla innych przy... kolejnych wyborach.


Pietrek

Data: 30 września 2020, 15:17 Cytat dnia dla Pana Radnego Wojciecha Kochańskiego
\"Chęć stania się kimś innym jest marnotrawstwem osoby, którą jesteś.\" MARYLIN MONROE


Robert

Data: 30 września 2020, 15:27 Oj to nie tylko strzyzewskiego trzeba odwołać, tu trzeba z nimi wszystkimi zrobić porządek, jeśli ktoś się martwi kogo zamiast nich wybierzemy to proszę mi wierzyć chętnych do brania kasy za zasiadanie na pewno będzie sporo .Robert

Ryszard III

Data: 30 września 2020, 16:08 Podpisałem już jedną listę, podpiszę i drugą !
Mam na myśli odwołanie całej rady i nie chcę pomidorów !

do poinformowany

Data: 30 września 2020, 17:21
Na wstępnie dobry cytat za Pietrkiem: - \\\"Bogactwo może przyjść do ciebie, ale po mądrość musisz iść sam\\\" (Edward Young) - chyba do większości radnych kierowany?
Rozwinę troche listę poinformowanego:
1. Fedynicz-Komosa - 158 głosów/ NG-NP,
2. Gliński - 148/B,
3. Jędral - 239/RDG/??,
4. Kochański - 232/NG-NP/RDG/??,
5. Książek - 264/B,
6. Nadstawny - 231/B,
7. Posiewka - 222/B,
8. Szymańska - 96/RDG/??,
9. Ura - 162/B,
10. Wroniewicz - 200/Ng-NP/RDG/??,
11. Zdulska - 189/NG-NP.

Komitety: NG-NP - Nasza Gmina-Nasz Powiat, B - Bezpartyjni, RDG - Razem Dla Góry, ?? - teraz nie wiadomo.

Czy wyborcy (ponad 2.100 osób) tych radnych zadowoleni z ich działalności, czy spodziewali się tego po nich?
Czy radni, którzy zmieniali kluby: 1 raz (4 osoby) lub 2-3? razy (dwie osoby) są wiarygodni w oczach wszystkich swych wyborców?
Czy z takimi radnymi możemy być pewni, że ta Rada pracuje bezinteresownie dla mieszkańców, zostawiając swe prywatne ambicje i interesy na boku?
Pytań nasuwa się więcej - zostawiam pole innym.


mieszkaniec

Data: 30 września 2020, 17:40 Domagam się podania podstawy prawnej na mocy której sesja odbywa się bez udziału publiczności, czyli bez udziału mieszkańców!!! To skandal, że przewodniczący rady wbrew istniejącemu prawu, a według własnego uznania tak organizuje sesje zdalne, że mieszkańcy nie mogą przyjść na obrady! Żadna ustawa, również COVID-owa, na którą się Pan tak często powołuje, ani tego nie zabrania, ani nie ogranicza - jedynie stan wojenny lub wyjątkowy mógłby ograniczyć możliwość bezpośredniego udziału mieszkańców! Działanie wbrew ustawie o samorządzie gminnym to działanie wbrew prawu!!! Panie Rokita, jeśli Pan tego nie wie, to co Pan tam robi jako przewodniczący rady???

IVA

Data: 30 września 2020, 18:32 skandal skandal skandal !
Radni którzy glosowali za zdjęciem uchwal, pro społecznych nie powinni mieć więcej prawa głosu!
Kto ich wybrał ! Pokazali ze zależy im tylko na własnych interesach i na powrocie do żłoba !
Pani radna co pcha sie na przewodniczącą ! Weż się za pracę ktora wykonujesz i wykonuj ja dobrze a nie zadawaj miliona stron prac domowych !
Panie Radny co w Łubnej rządzisz, zacznij pracować a nie latasz za podpisami ! Żenada Toba przemawia, o całej reszcie to pisać nie będę bo są hipokrytami !

podatnik

Data: 30 września 2020, 19:59 Wyrzućmy ich wszystkich za jednym zamachem !

oj!

Data: 30 września 2020, 21:29 Tylko swój interes sie liczy i nic więcej. - Mocny zarzut, Czy rzeczywiście obiektywny jednakowo wobec wszystkich radnych.? Czy jechać równo po wszystkich.... wszystkich do jednego wora??


Zły

Data: 30 września 2020, 21:36 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Radek

Data: 1 października 2020, 07:45 Rada do odwołania!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Radek

Data: 1 października 2020, 07:48 Podobno Pan Posiewka lata po DPS i zbiera podpisy pod referendum odwołania burmistrza. Czy to prawda?

hmm

Data: 1 października 2020, 08:50 Historyczna to, i histeryczna, dysputa... .
Tylko spokojnych, rozsądnych głosów - przymało.
I kolejne wybory tego ... nie zmienią. Tylko kasy ubędzie. Taki suweren?Kori

Data: 1 października 2020, 09:38 Ja najbardziej jestem zazenowany postawą radnej Iwony Sz. Zawsze ciepła, miła, kontaktowa osoba która żywo włączała się w akcje społeczne dała się wciągnąć w gierki polityczne pani z brzumina.... I zamiast działania widać smutnego człowieka który robi to co ktoś mu karze. Smutne

Zadra

Data: 1 października 2020, 10:05 Jeżeli się kogoś oczernia to trzeba mieć podstawę Jeśli Wam tak dobrze to sobie wegetujcie.

Lolo

Data: 1 października 2020, 10:58 CO SIĘ DZIWICIE?

Gdybym był na miejscu Jasia Rokity, to też rękami i nogami broniłbym się przed zwołaniem kolejnej normalnej sesji rady. Dni pana przewodniczącego są policzone, dobrze wie, że po kolejnej sesji z hukiem wylatuje. Wie również, że pozycja szefa rady gminy to szczyt jego życiowych osiągnięć. Pan doktor po Uniwersytecie Stefana Wyszyńskiego, śmiech na sali! Chciałoby się powiedzieć: \"do roboty normalnej się weź, dziadu!\", ale to oczywiste że ten typ do żadnej pracy się nie nadaje. A tak, dzięki ostatniej awanturze Jasiu moze jeszcze parę dni poparadować na fejsbuku na zdjęciach w łańcuchu :D

A co do reszty rady - bez komentarza! Cytując klasyka: \"wsjiech - won!\"

brak słów

Data: 1 października 2020, 11:42 Nam mieszkańcom pozostaje serdecznie podziękować wszystkim radnym, który zaburzyli normalną pracę rady. Jeśli to państwo czytacie to dziękujemy wam za tę dziecinadę i przeniesienie swoich honorowych spraw nad sprawy mieszkańców, oby wszystkim te wasze cyrki zapadły głęboko w pamięć.

Do wszystkich .

Data: 1 października 2020, 11:54 Czytam tak te kkomentarze i sie zastanawiam ,ze skoro tylu mieszkancom nie podoba sie cala ta sytuacja to powinni sie po prostu porozumiec i wywiezc te czarne owce z Ratusza na taczkach .,szczegolnie tych starych dekownikow ,ktorzy sie po prostu zadekowali. jakby na stale .W ten sposob. odciazyliby burmistra ,ktory mialby mozliwosc.
spokojnego dzialania dla. dobra mieszkancow. Przeciez kilku z nich trzyma sie kurczowo stolkow od bardzo dawna nawet ok.25 30 lat a wtedy. reszta mlodych ,swiezych radnych pewnie porozumialaby sie z Burmistrem i wszystko szloby sprawnie jak nalezy.

Wyborca

Data: 1 października 2020, 13:01 Cała ta sytuacja to przez Przewodniczącego Rokite , który kurczowo trzyma się stołka. Gdyby ustąpił rada i burmistrz pracowaliby w miarę prawidłowo. Ponadto pytam jak mogę zabrać głos na sesji rady. Panie przewodniczący jak ???????

??

Data: 1 października 2020, 23:26 Cała ta sytuacja to przez Przewodniczącego Rokite , który kurczowo trzyma się stołka..... B z d u r a.

czytelnik

Data: 1 października 2020, 23:55 Tu nie o dobro Gminy chodzi a o powrót co niektórych i to na czerwonym dywanie. Można to osiągnąć tylko poprzez fotel przewodniczącego, potem przez kolejne stołeczki aż do celu. Wszystko to możliwe za sprawą kilku naiwnych. Na ostatniej sesji nareszcie mogliśmy zobaczyć \"radnych bez masek\" i efekty Ich pracy. - tośmy się radnych doczekali.

Hańba !

Data: 2 października 2020, 08:17 Poziom pracy naszych radnych zniżył się do 0, wstyd mi się przyznać z jakiej Gminy pochodze! Radni którzy odwołują uchwały prospołeczne hanba ! Nigdy więcej Zenona, Aleksandry, Radnego z Łubnej ! Rada do odwołania!

TO JA

Data: 2 października 2020, 08:25 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

hmm

Data: 2 października 2020, 11:40 @czytelnik... nareszcie mogliśmy zobaczyć \\\"radnych bez masek\\\" i efekty Ich pracy. - tośmy się radnych doczekali....
Raczej chyba: tośmy sobie radnych... wybrali.

pytek

Data: 2 października 2020, 12:56 @Hańba! - Nigdy więcej Zenona, Aleksandry, Radnego z Łubnej ! Rada do odwołania! - pytam czy to realne???

Robert

Data: 3 października 2020, 11:26 Możliwe na pewno, aczkolwiek wymaga mobilizacji elektoratu któremu zależy na sprawnym funkcjonowaniu rady miasta . W tym roku w kraju odwołano juz kilka rad .