Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Kolejna nieudana próba odwołania Jana Rokity (VIDEO)

Dodano: 14 września 2020; Drugi raz z rzędu radnym nie udało się odwołać przewodniczącego.

Podczas poniedziałkowej nadzwyczajnej sesji Rady Gminy, Jan Rokita odczytał opinię prawną, w której powtórzono argumenty z jego oświadczenia odczytanego na poprzedniej nadzwyczajnej sesji.

Stwierdzono w niej, że zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, głosowanie nad odwołaniem przewodniczącego musi być tajne. Dalej wskazano, iż żaden z wykorzystywanych podczas obrad Rady systemów, w tym także E-sesja [korzysta z niego samorząd Góry Kalwarii - przyp. red.], nie ma certyfikatu Państwowej Komisji Wyborczej, gdyż organ ten (...) takich certyfikatów nie wydaje. Z kolei naruszenie przepisów o tajności głosowania stanowi występek przeciwko wyborom, i może skutkować grzywną lub karą ograniczenia wolności.

- W związku z powyższym przewodniczący Rady podjął decyzję, aby obrady nadzywczajnej sesji Rady Miejskiej w Górze Kalwarii odbyły się w trybie przewidzianym prawem, w trybie zdalnym. Jednak realizacja podczas wspomnianych obrad punktu 5 porządku obrad [projekt uchwały o odwołaniu przewodniczącego - przyp. red.] nie może być zrealizowany. Projekt uchwały o odowłaniu przewodniczącego Rady Miejskiej powinien więc być zrealizowany niezwłocznie po odwołaniu stanu epidemii - głosi opinia.

Jan Rokita poinformował, że opinia ta została poparta przez prawnika, pana Maksa Wróbla, znawcę prawa samorządowego z ponad 50-letnim doświadczeniem.

Po odczytaniu opinii Rokita zamknął obrady. Radna Aleksandra Fedynicz-Komosa próbowała zgłosić wniosek formalny, ale szef Rady Miejskiej pozostał na ten postulat głuchy, a emisja obrad w Internecie została zakończona.

(mat)Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (27)

Do komosy

Data: 14 września 2020, 09:16 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

mieszkaniec

Data: 14 września 2020, 09:57 Panie Przewodniczący,
czy naprawdę warto się ośmieszać i za wszelka cenę trzymać władzy? 50 lat doświadczenia to kawał czasu, ale prawo się zmienia, a opinie czasami tego nie uwzględniają. Proszę zorganizować sesję stacjonarną i poddać się weryfikacji. Jeśli uzyska Pan wotum zaufania to będzie dla Pana najlepsza legitymacja do dalszego działania i zamknie Pan buzie oponentom.
Jako mieszkaniec Góry Kalwarii jestem zbulwersowany tym co się dzieje w radzie i może najwyższa pora żebyście Pastwo Radni wszyscy zajęli się problemami miasta a nie polityką.


Henio

Data: 14 września 2020, 10:44 Komedii ciąg dalszy.
Każdy ma \"swoje\" opinie prawne - klasyka gatunku.
W każdym razie to co wyprawia Rokita to totalna żenada. Nie dam się odwołać i co mi zrobicie... Mam tylko nadzieję, że ten człowiek już nigdy nie będzie pełnił żadnej funkcji publicznej.

kiedyś to było

Data: 14 września 2020, 11:56 Jak szło to powiedzenie?
Kiedy nie potrafisz, nie pchaj sie na afisz.
Historyk powinien to znać.

Jestem z miasta

Data: 14 września 2020, 12:39 To szok, co wyrabia Jan z Wólki! Jestem oburzony! Tak dalej być nie może!

Wyborca

Data: 14 września 2020, 12:55 Dlaczego tak kurczowo trzyma się Pan stanowiska , straszny wstyd dla tak wykształconego człowieka. Trzeba poddać się weryfikacji jeżeli Pana nie chcą to nie można być przewodniczącym na siłę. Przecież radnym zostanie Pan dalej. Rada powinna obradować w Ośrodku Kultury . Do sklepów nie boi sie Pan chodzić? Wstyd i jeszcze raz wielki wstyd.

pytek

Data: 14 września 2020, 13:18 Ile trollingu jeszcze się pojawi? Czytelność intencji świadczy o.. słabości argumentów atakujących. Macie jakiś ciąg dalszy tego miernego spektaklu? Oby nie kiepski, bo oglądalność i zainteresowanie odbiorców mocno spada... . Telemetria nie kłamie....
Sondażownie zalecają, w takich przypadkach: 1) zmianę reżysera, 2) wprowadzenie nowych osób dramatu, 3) zakończenie serialu. Mądre uczycielki z dworem szybko (mam nadzieję) wyciągną wnioski, bo \"13\" okazała się jednak pechowa dla tego wniosku. Winda do nieba ... to nie jest.


Korba

Data: 14 września 2020, 13:35 Ale jaja, co tam m jak milosc, od dziś oglądam tylko sesje rady!

DORKA

Data: 14 września 2020, 14:54 Jakiej wysokości dietę pobiera Przewodniczący Rady? Prawdopodobnie chodzi Panu Doktorowi Rokicie o pieniądze, bo przy tak wysokim poziomie nieudacznictwa nigdzie nie zarobi więcej. Ot cała prawda.

kto kogo

Data: 14 września 2020, 16:08 Jacy radni, taki i przewodniczący. A dla mieszkańców tragifarsa \"kto kogo\" w pełnej odsłonie. Smutne. Żenująca reprezentacja tysięcy mieszkańców.

Opinia

Data: 14 września 2020, 16:33 Czy można prosić o udostępnienie kopii tej opinii prawnej ? Jest kłopot ze znalezieniem w wyszukiwarce znawcy prawa samorządowego pana Maksa Wróbla. Może w podanej informacji jest błąd.

Piok

Data: 14 września 2020, 17:52 No i znowu pani Fedynicz nie dala rady a juz zaciera rece zeby zajac miejsce obecnego przewodniczacego. Jeszcz troche trzeba pocierpiec w szkole zanim dorwiemy sie do wladzy a cisnienie starej rady chyba jest ogromne

Mieszkaniec

Data: 14 września 2020, 18:25 Państwo Radni zajmijcie się w końcu sprawami Góry a nie walką o stołki. Miasto schodzi na psy. Wstyd znajomych zaprosić na spacer po GK. Pustostany, obdrapane kamienice, rozkopane ulice, żadnych imprez, brak miejsc spotkań, brak zakładów pracy itd nie chce się wymieniać. A przed wyborami....obiecanki. Eldorado miało być a w rzeczywistości tylko zwalanie ze stołków tych co przyczynili się do wygranej guru. Teraz fora ze dwora.

Marcins

Data: 14 września 2020, 21:32 Służbowo czasami uczestniczę w posiedzeniach niektórych komisji sejmowych i senackich. Ostatnie posiedzenia wybrańców społeczności lokalnej w dramaturgi wydarzeń nie ustępują tym na Wiejskiej. Kolega z pracy z innej gminy z terenu powiatu piaseczyńskiego stwierdził, że na sesji jego rady nie ma takich atrakcji. Jako były mieszkaniec gminy GK mam jeszcze ubaw. Jaja jak berety😆. Kto da mata. A!

felix

Data: 15 września 2020, 08:09 wstyd, wstyd, wstyd. Wstydźcie się Państwo radni. Nie umiecie się dogadać, a cierpi na tym miasto. Nie rozumiem jak można siedzieć na siłę tam gdzie kogoś nie chcą, a może jednak chcą tylko trzeba to sprawdzić

Waleria

Data: 15 września 2020, 10:13 Jeden nie chce ustąpić ,a tu już kolejna osoba czeka i nie może się doczekać kiedy się dopcha do koryta .

Hehe

Data: 15 września 2020, 10:37 Do Mieszkaniec: w naszym mieście jest taka zależność, że mieszkańcy potrafią tylko narzekać. Miejsc spotkań o dziwo jest kilka, czy to lokale typu Winers, Koszary lub Górakawiarnia, czy miejsca gdzie nie trzeba wydawać pieniędzy (np. park za starym gastronomikiem czy skarpa). Oferta kulturalna może przycichła z powodu corony, ale uważam, że była bogata, koncerty, kabarety, zajęcia dla dzieci. Może wystarczy się trochę zainteresować, poszukać, popytać jeśli nazywa się Pan Mieszkańcem przez wielkie M?

A za szopki na sesjach jest mi zwyczajnie wstyd.

mieszkanka

Data: 16 września 2020, 07:57 niestety nasi Radni zajmują się swoimi biznesami. Chciałabym, aby w mieście stanął jakiś zakład pracy z prawdziwego zdarzenia, który będzie płacił podatki i zatrudniał naszych mieszkańców. Restauracje i bary to nie wszystko, ale dobrze że są, bo przynajmniej młodzi maja się gdzie spotkać. Wydarzeń kulturalnych jest trochę, ale np. w Warszawie część imprez jest bezpłatna dla mieszkańców (koncerty, seansy filmowe), a u nas? - za wszystko trzeba płacić i to słono. Drodzy Włodarze: Radni, Zarządzie Miasta jaki macie pomysł na Górę Kalwarię? Chętnie zapoznam się ze strategią. Co dalej ze śmieciami? kolejna podwyżka czy odbiór raz na kwartał?Pani Radna co pcha się na stołeek

Data: 16 września 2020, 09:57 znow Pania ograli, czas najwyższy dac sobie spokój, mi osobiście wstyd byłoby przyjąć ta funkcje, ale widać Pani radna mocno prze, nie może pogodzić się z odsunięciem od koryta

wyjaśniam

Data: 18 września 2020, 15:55 @mieszkanka
W Krakowie od listopada 26 złotówek za segregowane !

podatnik

Data: 20 września 2020, 07:12 Najwyrażniej nie mają o robić !
Tyle było różnych inicjatyw ,pomysłów.
Podrzucam : wypielić wszystkie skrzyżowania,chwasty wyrosły i uschły ,a badyle sterczą !

dla chcących dobrego Przewodniczącego

Data: 20 września 2020, 20:55 Jeśli nie JR, Nie AF-K,- to, Waszym zdaniem - kto? Może i dlaczego.

nsz

Data: 22 września 2020, 07:40 @dla chcących dobrego Przewodniczącego
no niestety nie ma innych chętnych na razie. Tyle, że zmiana Rokity na Komosę to jak z deszczu pod rynnę. Przecież pani uczycielka od lat jest w radzie i nie ma anie jednej rzeczy, którą mogłaby się pochwalić, że zrobiła dla lokalnej społeczności. Mając w poprzednich latach większość w radzie i burmistrza mogła przepchnąć choć jedną rzecz, a w sprawach zarządzanych przez powiat lub województwo chociaż interweniować i pisać pisma.

ZOFIA

Data: 22 września 2020, 21:06 C
o za idiotyczna sesja po co było zwoływać ludzi tylko po to żeby przewodniczący odczytał że jest nie do ruszenia ze swojego stołka. Chamstwo przewodnicżcego jakby miał trochę honoru to sam by się podał do dymisji ale to na pewno pisior a po nich nie ma co się spodziewać

dla chcących dobrego Przewodniczącego

Data: 22 września 2020, 21:21 @nsz - to, że nie ma chętnych nie dla nas problemem... . Pytanie było inne, - czy ktoś się nadaje?

Obiektywna

Data: 23 września 2020, 08:52 Panu Przewodniczącemu tylko sesja gminy przeszkadza stacjonarnie a zwolnienie debaty nie.

Antek

Data: 28 września 2020, 20:35 Jeden mądry tu napisał i faktycznie tak jest. \"Sondażownie zalecają, w takich przypadkach: 1) zmianę reżysera, 2) wprowadzenie nowych osób dramatu, 3) zakończenie serialu. Mądre uczycielki z dworem szybko (mam nadzieję) wyciągną wnioski, bo \\\"13\\\" okazała się jednak pechowa dla tego wniosku. Winda do nieba ... to nie jest\". Oby tak było, mieliśmy poprzednią władzę gdzie rzekoma następca p. Jana była wice.., i to był błąd bo władza jej się śniła, chciała być przy burmistrzu. Niczym się nie wykazała, a te czerwone rowery to niby czyje i skwer? Teraz to dobra ksywa - Radna Bezradna - a władza psuje, oj, psuje ludzi.