Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Komunikacja miejska: to może być rewolucja dla Góry Kalwarii

Dodano: 9 grudnia 2019; Jest pomysł, aby linia L13 została przedłużona z Piaseczna do Góry Kalwarii.

Przedstawiciele gminy Góra Kalwaria spotkali się z przedstawicielami gminy Piaseczno, w celu omówienia dalszego rozwoju wspólnej sieci linii autobusowych. W trakcie spotkania wstępnie omówiono możliwość modyfikacji linii L25, L13 oraz linii L28, jednakże rozmowy w tym zakresie nie zostały jeszcze zakończone. - Kontynuacja rozmów odbędzie się po uzyskaniu przez gminę Góra Kalwaria wyniku kolejnego przetargu na obsługę tych linii, który będzie miał istotny wpływ na podjęcie dalszych decyzji – wyjaśnia Piotr Chmielewski, rzecznik prasowy UMiG w Górze Kalwarii.

Najciekawsza propozycja, która wypłynęła ze strony ZTM, dotyczy linii L13, która obecnie nie wjeżdża na teren gminy Góra Kalwaria. Jest pomysł, aby została ona przedłużona z Piaseczna do Góry Kalwarii. - Moim zdaniem byłaby to rewolucyjne rozwiązanie dla Góry Kalwarii - uważa wiceburmistrz Mateusz Baj. - Wydłużona linia ułatwiłaby życie uczącym się w  Piasecznie, ale i dojeżdżającym do stolicy, którzy dziś muszą borykać się z korkami - dodaje.

Jak podaje Piotr Chmielewski, pomysł jest taki, aby autobusy tej linii wyjeżdżały z Góry Kalwarii, a następnie po przejechaniu przez Kąty i Baniochę, docierały do stacji PKP w Zalesiu Górnym. Tu jadący do stolicy mogliby się przesiąść do pociągu. Z Zalesia Górnego L13 przez Zalesie Dolne, jechałoby do centrum Piaseczna. - Mieszkańcy coraz częściej narzekają na Polonusa, obecnego przewoźnika na trasie Góra Kalwaria - Piaseczno - Warszawa. Myślę, że uruchomienie nowej linii byłoby dla nich dużą odmianą - komentuje Mateusz Baj. - Ale widzę także zagrożenia. Do kursowania autobusów Polonusa obecnie nie dopłacamy, natomiast L13 musiałoby być dotowane z budżetu gminy - tłumaczy.

Zdaniem zastępcy burmistrza wprowadzenie nowej linii byłoby możliwe w roku 2021. Rozmowy w tej sprawie będą trwały, na zmiany musi się zgodzić nasza rada miejska, ale także gmina Piaseczno, która do tej pory nie powiedziała "nie".

(mat)

Fot. UMiG Góra KalwariaDodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (44)

oj

Data: 9 grudnia 2019, 11:15 Moim zdaniem byłaby to rewolucyjne rozwiązanie dla Góry Kalwarii - uważa wiceburmistrz Mateusz Baj. -
- A moim zdaniem - Himalaje abstrakcji.

Ja

Data: 9 grudnia 2019, 12:03 A może by tak pomyśleć o uruchomieniu linii do miejscowości, do których nic nie dojeżdża, np Brzumin?

Szalik

Data: 9 grudnia 2019, 12:57 Nic o linii L30, a bardzo prostym sposobem można ja poprowadzić dołem przez Brzumin Ostrówik Królewski Las i z powrotem do „starej” trasy
Nic prostrzego i szybkie do wykonania
Polecam p Viceburmistrzowi


Olo

Data: 9 grudnia 2019, 14:08 A może by tak pociągnąć metro do Piaseczna...

Nobo

Data: 9 grudnia 2019, 15:05 Rewolucja, nie ma co! He he he...

Gośka

Data: 9 grudnia 2019, 15:06 Polonisty jeździ bardzo często z Górykalwarii do Piaseczna. Można by było pomyśleć o autobusach do miejscowości które nie mają żadnego dojazdu choćby do Góry, i dołożyć autobusów po 20 z Konstancina do Góry bo ludzie nie mają jak z pracy wracać

ziomek123

Data: 9 grudnia 2019, 15:08 super to dopiero będzie rewolucja

ziomek123

Data: 9 grudnia 2019, 15:12 to dobry pomysł


abc

Data: 9 grudnia 2019, 15:50 faktycznie rewolucja, taka z serii wstąpił do piekieł, po drodze mu było. Luksus, tylko jedna przesiadka. Brawo wy

D

Data: 9 grudnia 2019, 16:07 Jest jeszcze jedna szalona opcja, którą można rozważyć. Dogadać się z KM i puścić pociągi z Góry do Warszawy częściej niż jeden na kilka godzin (teraz są 2 o 6 i jeden o 9, następny dopiero tuż przed 16). Z powrotem nie jest lepiej... Szok i niedowierzanie! Oprócz realnej poprawy komunikacji dla Góry, więcej pociągów byłoby w Czachówku, Ustanówku i Zalesiu! Łomatko jednya! Kto by pomyślał, że na pociąg nie trzeba dojeżdżać aż do Piaseczna.

Nnn

Data: 9 grudnia 2019, 16:17 Skończy się jak na trasie przez Brześce czyli zatłoczony ztm raz na godzinę albo i dłużej. To nie sztuka wprowadzić ztm, żeby był, tylko wkomponować go z głową.

Ferdek

Data: 9 grudnia 2019, 16:19 A z jakiej racji mam dopłacać do czegoś z czego nie korzystam? Może niech pan baj-baj sam finansuje ,ze swojej kieszeni,skoro jest taki zatroskany.

mieszkaniec0505

Data: 9 grudnia 2019, 16:49 Pasażerowie narzekają na Polonusa a to byłaby rewolucja!!!! A kto obsługuje L-ki, czy nie przypadkiem Polonus???

oj

Data: 9 grudnia 2019, 17:06 ...pociągnąć metro do Piaseczna... oj tak... metra ze 2 metry...

Wyborca

Data: 9 grudnia 2019, 17:19 A spełnienie obietnic Strzyzewskiego? L-ja miała przejeżdżać koło Szkoły budowlanki i co? Ani nic z tego tak jak z wielu niespełnionych obietnic! Daliśmy się nabrać

Nikos

Data: 9 grudnia 2019, 17:25 Teraz?Kiedy prawie każdy ma auto ? Nawet za 500+? Ale wygoda...

Asia

Data: 9 grudnia 2019, 17:59 Czy autobus Lini L25 mógłby wyjeżdżać do Krzaków Czaplinkowskich? Dzieci dojezdzajace do szkoły do Góry Kalwarii czy osoby starsze miałyby bezpieczniej. Do przystanku na Słonecznej z Wrzosowej trzeba przejść około 2km. Na końcu miejscowości jest pętla na której autobus mógłby swobodnie nawracać.

Łukasz

Data: 9 grudnia 2019, 18:38 Linia 742 to bardzo dobre i wygodne połączenie ze stolicą, tylko dlaczego tak rzadko kursuje po godzinach szczytu?

SZWEJK

Data: 9 grudnia 2019, 19:09 Melduję posłusznie, nie dotować żadnych autobusów , pieniądze ( wspólnie z Piasecznem) przeznaczyć na rozbudowę i poszerzenie DK. 79 - problem sam się rozwiążę.

Sławek

Data: 9 grudnia 2019, 19:09 Kolejne za przeproszeniem piep... przecież autobusy też stoją w korkach . Żeby uważać inaczej trzeba nie mieć chyba muzgu .

....

Data: 9 grudnia 2019, 20:22 Przydały by się dla mieszkańców góry kalwarii płacących podatki w gminie darmowe przejazdy elkami tak jak jest zrobione w Piasecznie .


Nobo

Data: 9 grudnia 2019, 20:51 @Łukasz
Rzadko po godzinach szczytu ale i w godzinach szczytu też. Dlaczego? Konstancin nie jest zainteresowany dodatkowymi kursami, a Góra Kalwaria nawet nie próbuje coś w tym temacie zmienić.

mieszkaniec

Data: 9 grudnia 2019, 21:26 Chociaż dwa połączenia z Warszawy do zamku w Czersku w soboty i niedziele. Wielu warszawiaków nie ma samochodów.Na przykład około 11 i 18 .

nn

Data: 9 grudnia 2019, 23:15 Pytanie kto za polonusa jaka firma a kolejnym rozwiązaniem była by SKM np warszawa wschodnia - góra kalwaria ale jak gmina woli nie dopłacać to nadal będzie to co jest ale władza nie wstaje rano do pracy i nie udaje się np do warszawy i nie wraca nieraz niema czym bo polonus nie podstawi autobusu pozdrawiam władze bo na władzę nic nie poradzę nasza rada miejska nic nie poradzi i koło się zamyka

nsz

Data: 10 grudnia 2019, 08:12 wygoda to jest wsiąść w pociąg w Górze Kalwarii. Usiąść i szybko dojechać do Warszawy. W Piasecznie miejsc siedzących już nie ma.
Powinni przeorganizować transport zbiorowy tak, żeby dworzec autobusowy był obok PKP. Wtedy wszystkie eLki dowoziły by do Stacji PKP Góra Kalwaria, która byłaby punktem przesiadkowym.

HAHAHA

Data: 10 grudnia 2019, 08:32 wszyscy wiedza jak wygladaja niebieskie linie z litera L a Ci jeszcze przedluza do gory coby dluzej sobie autobusiki spaliny w korkach wydzielaly a z drugiej strony krzycza elektryczne ekologiczne kupowac ! hahahaha caly ten cyrkowy swiat jest tak smieszny i groteskowy !

Kustosz

Data: 10 grudnia 2019, 09:02 Gawiedź domaga się autobusów krążących po gminnych wioskach a przecież te które jeżdżą wożą powietrze. Wielokrotnie widziałem jak jeżdżą kompletnie puste, to pieniądze wyrzucone w błoto. Trzeba zorganizować sprawny transport ludziom, którzy potrzebują go na co dzień np. dojeżdżają do Warszawy a nie tym co to raz na rok muszą podjechać do urzędu czy lekarza. Trzeba postawić na sprawny transport kolejowy a nie autobusy co będą w korkach stały.

PS

Data: 10 grudnia 2019, 09:40 Do wszystkich zawiedzionych .A może helikoptery.

nsz

Data: 10 grudnia 2019, 10:55 żeby ludzie przesiedli się z samochodów do komunikacji zbiorowej to musi ona spełniać kilka warunków.
1. Być szybsza niż samochód.
2. Być wygodna. Bo nikt nie będzie stał godzinę.
3. Dopasowane czasowo rozkłady.
4. Dobre miejsca przesiadki.
Czyli autobusy odpadają. Zostaje tylko pociąg, ale on kursuje za rzadko. Poza tym gmina nadal nie przygotowała dworca PKP pod większą ilość chętnych. Brak dużego parkingu oraz przystanku, żeby potem np. dojechać do innych miejsc w gminie.
To wszystko jest oczywiście uwzględnione w planie rewitalizacji Góry Kalwarii, czyli długofalowym planie rozwoju gminy, ale o nim pewnie burmistrze nie słyszeli.
Tacy nowocześni to powinni chociaż ścieżkę rowerową do PKP zrobić.

Mieszkaniec

Data: 10 grudnia 2019, 12:41 Kiedy będzie jakiekolwiek połączenie autobusowe z miastami po drugiej stronie Wisly - Karczew, Otwock, Jozefow?

SzynobusDlaGK

Data: 10 grudnia 2019, 14:14 A co z pomysłem, żeby komunikacja miejska w Górze Kalwarii dowoziła pasażerów na stacje kolejową Góra Kalwaria z której conajmniej co 1 godzinę odjeżdzałby pociąg lub szynobus w kierunku Warszawy przez Czachówek???
To jest najszybsze połączenie z Warszawą

Tutti

Data: 10 grudnia 2019, 15:04 \"Kiedy będzie jakiekolwiek połączenie autobusowe z miastami po drugiej stronie Wisly - Karczew, Otwock, Jozefow?\"

A na co to komu?

Ro2020

Data: 11 grudnia 2019, 06:54 a może by tak załatwić dojazd do miejscowości za Wisłą? Np. do Karczewa albo w drugą stronę Dziecinów lub nawet Garwolin? Tam z Góry Kalwarii bez samochodu własnego się nie dojedzie, a mi się nie spieszy z prawkiem i zakupem auta

qwerty

Data: 11 grudnia 2019, 08:53 Pomysł z autobusem totalnie chybiony.
Pociag powinien jezdzić częściej. Odstawiam dzieci przed 8 do szkoły a najbliższy pociąg o 9. Słabo.
Więc wsiadam w samochód i stoję w korkach - a tak to chociaż podniósłbym statystyki przeczytanych książek przez Polaków gdyby było dogodne połączenie pociągiem.

nsz

Data: 11 grudnia 2019, 10:01 @Ro2020
Kiedyś jeździły do Otwocka PKSy. Jeździli nimi uczniowie szkół średnich i w piątek ludzie na targ. Teraz dzieci z Otwocka i okolic chodzą do szkół do Warszawy i autobusy jeździły puste. Dla kilku osób nie opłaca się puszczać autobusu.
Mogłoby to funkcjonować jedynie na zasadzie robienia kółka przez pociąg - Otwock - Góra Kalwaria - Piaseczno - Warszawa - Otwock.

Zuzanna

Data: 11 grudnia 2019, 11:10 Według mnie, wprowadzenie nowych linii to super pomysł. Jednakże przesiadka w zalesiu do pociągu to dla mnie, pomysł beznadziejny. Jeśli ktoś jeździ często autobusem i ma wykupiony bilet miesięczny ZTM na dwie strefy to jazdę Lką ma w cenie biletu, a tak to trzeba jeszcze kupić bilet na pociąg.
Fajnie byłoby uruchomić częstsze kursy 742 szczególnie w godzinach szczytu.

Piechur

Data: 11 grudnia 2019, 11:18 \"Tam z Góry Kalwarii bez samochodu własnego się nie dojedzie, a mi się nie spieszy z prawkiem i zakupem auta\"

Kup rower, albo wygodne buty :)

B

Data: 11 grudnia 2019, 20:19 @Zuzanna - od Zalesia właśnie obowiązuje bilet/karta ZTM dofinansowana przez gminę Piaseczno, co i nas (Górę K.) obejmuje jeśli korzystasz z karty wydanej przez naszą gminę.

Mary

Data: 12 grudnia 2019, 19:52 Autobus 742 to świetne połączenie do stolicy. Tylko częstotliwość kursów~porażka. Powinien jeździć co godzinę lub (marzenie) co pół godziny. Wtedy mieszkańcy chętnie pozostawiliby samochody w garażu.

Lusia

Data: 13 grudnia 2019, 06:04 Pan Baj i jego cudowne pomysły.
Jak by sam do pracy chodzi na piechotę to też by korki mniejsze były ale nie z Armi Krajowej autem niebieskim pomyka a o innych się martwi aby w korkach niestali.
Miała być rewolucja że niby pracownicy gminy nie parkuja pod urzędem 😂 wystarczy popatrzeć co się dzieje po 16 to oczym wy piszecie.
Pociągi polikwidowane, Polonus zapchany i jeszcze nie o czasie,ZTM zapchany, jedynie PKS Grójec nas ratuje bo chociaż na czas jest. Jak ktoś dotrze z wioski samochodem nie ma gdzie zaparkować nawet w tej GK bo Pan Baj miejsce zajmie i reszta święty gminnej.
Żenada


Stefek

Data: 13 grudnia 2019, 07:57 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

zbuntowany pasazer

Data: 13 grudnia 2019, 19:29 ale rewolucja rzeczywiscie amoze by tak pomyslec o dojazdach do brzumina i innych wiosek i l-30 poprostu przedluzyc anie tylko dojezdza do czerska i to do rynku a ludzie z dolu musza zasuwac na piechote i nie kazda osoba jest zdolna aby przejsc do autobusu 3 km. jak widac pan burmistrz promuje sport wiec po co namy jezdzic jak mozemy chodzic pieszo i bedziemy wysportowani i zdrowsi pozdrawiam burmistrzow apani viceburmistrz tez bymogla pomyslec o nas przeciesz tez jest z naszego terenu.

Eeee

Data: 14 grudnia 2019, 14:20 Boże, zastepca burmistrza w dobie XXIw mówi że coś robi bo załatwia autobus z PRZESIADKĄ!!!! i to jest LUKSUS !!! i jeszcze ta durna decyzja zajmie mu 2 lata - śmiechu warte kogo to sie znów wybrało jacy mało myślący ludzie. Poprzedni \"artyści w urzędzie \"(choć załatwili sobie posadki wcale niezłe) zlikwidowali autobus 742 z Góry Kalwarii do Wilanowa, bo lepiej jest dla wszystkich jak wysiądą \"w dupie \"czyli na kabatach i kilkoma autobusami dotrą do celu, nie każdy jeźdżi metrem ludzie, ale to już trzeba pożądnie się zastanowić nad problemem, dla żądzących to trudne. Takie orginały wybieramy, którzy myślą - tylko o sobie.

Pola

Data: 13 września 2020, 09:35 Dołączam się do apelu o jakiejś realne i logiczne połączenia w dni powszednie i weekendy pomiędzy Górą Kalwarią a Brzuminem Panie Burmistrzu, ponieważ w tej kwestii zawsze te okolice były zapomniane, a nie każdego stać na samochód i nie każdy może jeździć
samochodem ( osoby bez prawo jazdy, osoby starsze).