Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Koncert Orkiestry Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze

Dodano: 1 października 2021; Zapraszamy w podróż po kompozycjach z początku XIX wieku. W wykonaniu Orkiestry Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”pod dyrekcją maestro Jacka Bonieckiego usłyszymy utwory Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina oraz Franciszka Schuberta. Tym razem w cyklu Classica Calvaria wraz z orkiestrą wystąpi Zbigniew Raubo pianista, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

 

10 października, niedziela, godz. 17.00
Hala sportowa, Góra Kalwaria, ul. Białka

Wstęp wyłącznie z wejściówkami.
Wejściówki będą do odbioru w dniu koncertu od godz. 14.00 w hali sportowej przy ul. Białka.
Liczba miejsc ograniczona.
------
Wydarzenie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

 


--------

 

Koncert rozpocznie Uwertura Coriolan op. 62, którą Ludwig van Beethoven ilustruje dzieło literackie austriackiego poety Heinricha von Collina. Mistrzowsko łączy tu doskonałość formy z intensywnością uczuć. W kompozycji przewijają się dwa tematy w rozbudowanej formie sonatowej – pierwszy ukazujący złość i żądzę zemsty Coriolana, rzymskiego patrycjusza skazanego na banicję, drugi zaś – liryczny, wyrażający głos sumienia bohatera.

 

Warto zaznaczyć, że Coriolan powstał w czasie, gdy Beethoven zmagał się już z głuchotą, a jednocześnie w okresie największej twórczej płodności kompozytora, który wówczas napisał m.in. cztery symfonie, cztery koncerty, pięć kwartetów, tria, sonaty i właśnie uwertury.

 

Kolejnym dziełem, które usłyszymy będzie VIII Symfonia h-moll Franciszka Schuberta, zwana „Niedokończoną”. Chociaż jej „niedokończoność” była przez wielu poddawana w wątpliwość. Jeżeli wszystkie dzieła byłyby tak skończone jak to, wierzcie mi, żylibyśmy w prawdziwym raju muzycznym – mówił o symfonii Schuberta Johannes Brahms, dyrygując tym utworem. Schubert stworzył pod względem formalnym dzieło niezwykle innowacyjne, którym targają romantyczne emocje i namiętności. Zagadkowość, nowatorstwo i melodyczna szlachetność uczyniły z VIII Symfonii jedno z najważniejszych i najbardziej znanych dzieł w dziejach gatunku. Składają się na nią dwa barwne obrazy, pod względem tempa i charakteru zbytnio ze sobą niekontrastujące, treścią wyrażające sedno romantycznych idei w muzyce europejskiej.

 

Już po przerwie wybrzmi koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina w wykonaniu prof. Zbigniewa Raubo z towarzyszeniem orkiestry. Utwór został ukończony wczesną wiosną 1830 roku, jeszcze w Warszawie, inspirowany uczuciem do Konstancji Gładkowskiej, choć ostatecznie zadedykowany Delfinie Potockiej. Pianistyczna faktura utworu została ukształtowana przez technikę określaną jako styl brillant. Wirtuozeria tego stylu została doprowadzona do swego apogeum i przezwyciężona przez powrót tematów do klasycznej, mozartowskiej prostoty. Typowa struktura cyklu: allegro - adagio - presto, przeszła w strukturę: maestoso - larghetto - vivace, w której maestoso oznacza na zmianę ożywionego lub zadumanego marsza, w której larghetto jest nokturnem, a vivace – tańcem, stylizacją kujawiaka.

 

Jesteśmy przekonani, że wieczór spędzony z Beethovenem, Chopinem i Schubertem w znakomitej interpretacji orkiestry symfonicznej PZLPiT pod dyrekcją maestro Jacka Bonieckiego oraz spotkanie z mistrzem fortepianu Zbigniewem Raubo, dostarczy Państwu niezapomnianych wrażeń.

 

PROGRAM:
1) Ludwig van Beethoven – Uwertura Coriolan op. 62
2) SYMFONIA NR. 8 H-MOLL „NIEDOKOŃCZONA” FRANZ SCHUBERT

----- przerwa ---

Fryderyk Chopin – II Koncert fortepianowy f – moll, op. 21
1. Allegro Maestoso
2. Larghetto
3. Allegro vivace

 

Wystąpią:
Orkiestra Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca MAZOWSZE
Jacek Boniecki – dyrygent
Zbigniew Raubo – fortepian
Olgierd Łukaszewicz – narrator

 

------

 

----------
----------
Orkiestra Symfoniczna PZLPiT "Mazowsze"

 

Nie sposób wyobrazić sobie zespołu pieśni i tańca bez kapeli. Jednak w przypadku zespołu ,,Mazowsze” takie wyobrażenie, to o wiele za mało. ,,Mazowsze” może pochwalić się orkiestrą symfoniczną, której umiejętności i poziom muzyczny porównywalne są z najlepszymi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce. Orkiestrę Symfoniczną Zespołu Mazowsze poprowadzi Dyrektor Zespołu Maestro Jacek Boniecki.

 

----
Jacek Boniecki
Dyrektor Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego, dyrygent. Swoją drogę zawodową rozpoczął jako asystent, a następnie dyrygent w Operze Bałtyckiej w Gdańsku i w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Pełnił funkcje kierownicze oraz artystyczne w Teatrze Muzycznym „Roma” w Warszawie, w Płockiej Orkiestrze Symfonicznej, w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Od 2012 roku związany jest z Zespołem „Mazowsze”.  
W swoim dorobku artystycznym ma między innymi przygotowanie i prowadzenie takich oper, jak: Carmen; Aida, Traviata, Nabucco czy Straszny dwór Stanisława Moniuszki oraz takich baletów, jak: Coppélia Léo Delibesa, Dziadek do orzechów oraz większość znanych operetek.

-------
Zbigniew Raubo
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Andrzeja Jasińskiego, którego został asystentem. Obecnie pracuje na stanowisku profesora w macierzystej uczelni. Jest laureatem Konkursu im. Karola Szymanowskiego w Łodzi, zdobywcą VI nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego w Bolzano oraz IV nagrody w Konkursie im. Ferenca Liszta w Utrechcie.
Występował z wybitnymi polskimi dyrygentami, takimi jak: Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Agnieszka Duczmal, Marek Pijarowski czy Renard Czajkowski.
W swoim repertuarze posiada ponad trzydzieści utworów na fortepian z orkiestrą. Wśród jego ostatnio zrealizowanych dokonań artystycznych znajdują się m.in.: występ z recitalem na Festiwalu Chopinowskim w Vancouver, Festiwalu „Poolse Meesters" w Belgii, czy kursy mistrzowskie i koncert w ramach Festiwalu „Campos do Jordao" w Brazylii.

 

------
Olgierd Łukaszewicz – aktor filmowy i teatralny urodził się 7 września 1946 roku w Chorzowie.
Jest absolwentem krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Działał w wielu teatrach studenckich, występował w Teatrze Stu. Karierę rozpoczynał w Krakowie, w Teatrze Rozmaitości (obecnie Bagatela). Był aktorem scen warszawskich: Teatru Dramatycznego, Współczesnego, Powszechnego, Studio i Narodowego. Na teatralnych deskach Łukaszewicz wystąpił m.in. w "Zemście" , "Świętoszku", "Ameryce", "Sprawie Dantona", sztuce "Lot nad kukułczym gniazdem", "Kordianie" i wielu innych.
Stworzył również wiele wybitnych kreacji w spektaklach telewizyjnych. Łukaszewicz wystąpił też m.in. w filmach: "Brzezina", "Lekcja martwego języka", "Wierna rzeka", "Seksmisja", "C.K. Dezerterzy", "Zabij mnie, glino", "Ubu Król", "Generał Nil" czy "Mistyfikacja".

(Informacja prasowa)

 
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (0)

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!