Zakaz palenia węglem w powiecie piaseczyńskim - znamy datę

Dodano: 11 października 2021; Jest nowy projekt zmian w mazowieckiej uchwale antysmogowej. Zgodnie z propozycją urzędu marszałkowskiego zakaz palenia węglem w Warszawie miałby obowiązywać już od 1 października 2023 r., a od 1 stycznia 2028 r. także w podwarszawskich powiatach.

W przygotowanej propozycji znalazł się zakaz spalania węgla na terenie Warszawy. Miałby on zacząć obowiązywać 1 października 2023 r. Taki przepis ma zostać wprowadzony także w powiatach grodziskim, legionowskim, mińskim, nowodworskim, piaseczyńskim, pruszkowskim, otwockim, warszawskim zachodnim i wołomińskim z dniem 1 stycznia 2028 r.

– Walka ze smogiem i lepsza jakość powietrza, jakim oddychamy, to dziś priorytet, co do tego nikt nie powinien mieć już wątpliwości – mówi Bartosz Wiśniakowski, wiceprzewodniczący sejmikowej komisji ochrony środowiska. – Trzeba jednak brać pod uwagę różne możliwości mieszkańców i samorządów, choćby pod względem dostępu do sieci ciepłowniczej czy gazowej. Realna zmiana wymaga współpracy między władzami i samorządami na różnym poziomie. Konieczny jest intensywny dialog z mieszkańcami, edukacja i przekonywanie do konkretnych rozwiązań – dlatego tak ważny jest proces konsultacji społecznych.

W nowych przepisach dotyczących zakazu spalania węgla przewidziano także wyłączenia. Mieszkańcy, którzy do 31 grudnia 2021 zainstalowali kotły i kominki spełniające wymogi ekoprojektu będą mogli w nich palić paliwami stałymi do końca ich żywotności.

Jak mówi Marcin Podgórski, dyrektor departamentu gospodarki odpadami, emisji i pozwoleń zintegrowanych w urzędzie marszałkowskim, zakaz spalania węgla ma zbliżyć województwo do osiągnięcia neutralności klimatycznej wynikającej z Europejskiego Zielonego Ładu i pakietu reform Fit for 55. – Celem tych unijnych projektów jest ograniczenie emisji o co najmniej 55 proc. do 2030 roku. Nasz kierunek uwzględnia też, a nawet wyprzedza politykę energetyczną Polski, zgodnie z którą do 2040 roku planowane jest odejście od węgla oraz wyeliminowanie przestarzałych źródeł ogrzewania – dodaje.

Planujesz budowę domu? Obejmą cię nowe regulacje

W nowym projekcie znalazł się zapis dotyczący nowo budowanych budynków. Zgodnie z nim, jeśli jest możliwe technicznie podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej lub gazowej, eksploatacja instalacji opalanych paliwami stałymi będzie zakazana. Dotyczy to budynków, dla których inwestor wystąpi po 1 stycznia 2023 r. o wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub jeśli takiego nie ma – o warunki zabudowy dla terenu planowanej inwestycji. Brak możliwości podłączenia musi zostać potwierdzony dokumentem wydanym przez operatora sieci. Co ważne, zapis ten ma objąć całe województwo mazowieckie.

W porównaniu do pierwszego projektu przyspieszono proces odchodzenia od węgla w stolicy podwarszawskich powiatach, złagodzono jednak zapisy dotyczące spalania biomasy, w tym drewna. Urząd marszałkowski chce w najbliższym czasie przeprowadzić dodatkowe badania oraz kampanię edukacyjną związaną właśnie ze spalaniem biomasy.

Chodzi o zdrowie mieszkańców

Urząd marszałkowski podczas prac nad projektem korzystał m.in. z analiz zdrowotnych Europejskiego Centrum Czystego Powietrza. Jak wskazuje jego wiceprezes, Łukasz Adamkiewicz, brak zanieczyszczeń z niskiej emisji w samej Warszawie pozwoliłby uniknąć 730 przedwczesnych zgonów w skali roku, a w obwarzanku warszawskim o kolejnych 503. Jednak ten wynik można by uzyskać tylko gdyby zakaz objął także biomasę. – Udział spalania biomasy w emisji pyłu PM2.5 w Polsce to ponad 21 proc. Dla porównania z węgla to niecałe 27 proc. Dlatego jeśli chcemy, żeby regulacje były skuteczne, nie możemy zapominać także o biomasie – podkreśla.

Jak wskazuje ekspert, na Mazowszu nadal są przekraczane obowiązujące obecnie standardy stężeń pyłów zawieszonych. Tymczasem we wrześniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaostrzyła dotychczasowe rekomendacje poziomów zanieczyszczeń. Ma to być jasnym sygnałem, że działania naprawcze powinny być podejmowane na wielu obszarach, nie tylko w miejscach największych zanieczyszczeń.

Co już obowiązuje?

Na Mazowszu już od listopada 2017 roku obowiązuje uchwała antysmogowa. Zgodnie z jej zapisami wszystkie nowe kotły na paliwa stałe instalowane po 11 listopada 2017 r. muszą spełniać wymagania tzw. ekoprojektu (dyrektywy unijnej, która określa normy emisji zanieczyszczeń przez urządzenia grzewcze). Od lipca 2018 roku na Mazowszu obowiązuje także zakaz spalania części paliw stałych – węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów czy słabej jakości węgla kamiennego i paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc.

(inf. prasowa)Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (19)

I gitara

Data: 11 października 2021, 16:17 I jeszcze proszę zwrócić uwagę na produkty spożywcze legalnie sprzedawaną truciznę .

TJE

Data: 11 października 2021, 16:31 Mam gazociąg pod nosem, 5 metrów od ogrodzenia idzie sieć, a oni mi mówią, że nie ma warunków technicznych do przyłączenia i tak już 3 rok. Więc o jakiej ekologii my tu gadamy?

Apolonia

Data: 11 października 2021, 18:01 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Grop

Data: 11 października 2021, 21:29 Ja proponuję też zakazać używania prądu bo jego produkcja jest nieekologiczna, jazdy samochodami bo też są zanieczyszczenia i pył się rusza. Wychodzenia z domów bo można mieć wypadek i przedwczesny zgon i w ogóle życia bo jest nieekologiczne i ingeruje w środowisko. Kilka lat temu sejmiku środowisko nie interesowało a odkąd zachodnie kraje tak zarządziły to sejmik jest pierwszy?

PolishWoodpecker

Data: 11 października 2021, 21:45 Smog? Przypomnijmy.... poczatek ,,lokdałnu,, w kwietniu 2020r. Miasto stołeczne jak wymarłe... ciepło, więc nikt niczym nie pali nawet na wsiach, wszystkie niemieckie auta premium poparkowane i też nie trują... nawt gryli się jeszcze nie odpala... a tu trach.... jeden z najwyższych poziomów SMOGU!!! I co? Eko-Khmery siedzą cicho, GW i inne goebbelsowska media siedzą cich... nawet TVP takiej błachoski nie zauważyła. Pytanie dlaczegóż;)? ... Więc proszę... przestańcie się już kompromitować z tymi obostrzeniami, bo tylko z siebie idiotów robicie.

Tomek

Data: 12 października 2021, 00:14 A co z mieszkańcami wsi gdzie koszt podłączenia do gazu ziemnego może być podobny do budowy nowego domu? Jedynym źródłem ogrzewania są piece na węgiel i drzewo. Nie każdego stać na założenie pomp ciepła za np. 30 tys. zł, a ogrzewanie piecami elektrycznymi, olejem opałowym, propanem butanem jest za drogie w stosunku do zarobków. Mieszkańcy wsi mają palić śmieciami, bo będzie się zabraniać ogrzewania legalnym obecnie węglem i drzewem?

HAHAHAHAHAH

Data: 12 października 2021, 08:36 hahahahahahahahaahhaahaahaahahahahahahaahhahahaahhaaahaha jakbym takiego spotkał co by mi to powiedział to bym go śmiechem zabił hahaahah

antydemokrata

Data: 12 października 2021, 09:29 No oczywiście Unijna komisarz podczas posiedzenia z eko-terrorystami rozwodziła się jak to wspaniale UE walczy ze smogiem. Po czym wsiadła do limuzyny 5,0l 25l/Pb na 100 km i pojechała na bankiet wydawany przez Chińczyków . Od których to jadą do nas panele fotowoltaiczne wyprodukowane w hutach na węgiel. Chiny maja gdzieś ekologię , ale cała wierchuszka eurokołchozu jest zależna od ich kasy a Europa od produkcji tak więc te wszelkie opowiadania o ekologii, smogu i globalnym ociepleniu można między bajki włożyć. Ciemny lud wszystko kupi...
I jeszcze jedno . Może by tak pan starosta ujawnił ile to pieniędzy otrzymało starostwo na walkę ze smogiem i jakie z tego tytułu premie sobie przyznali?

nikos

Data: 12 października 2021, 09:33 Wystarczy jedna prosta decyzja. Poprzeć zwolenników POLEXIT-u i może sobie wtedy UE groźnie... palcem w bucie pokiwać...A i jak się bilans Polski w stosunku do UE poprawi...

Apolonia

Data: 12 października 2021, 15:12 Wiele było artykułów o barakach i ich mieszkańcach w Baniosze.
Zamiast pół tony węgla w workach gmina będzie dowozić mieszkańcom tychże domków gaz butelkowany ?

Maja

Data: 12 października 2021, 19:24 My trujemy środowisko a co palą w piecach w Belgii wszystko co wpadnie w ręce wszystkie śmieci jakie są pod ręką opakowanie po opryskach plastikowe karnistry po olejach byłam to widziałam na własne oczy mieszkałam blisko Brukseli i im nie przeszkadza to jest truciciel

aa

tyle w temacie

Data: 12 października 2021, 20:03 Gdyby nie sprzedawali ruskiego węgla smogu by nie było.

Czytelnik

Data: 12 października 2021, 21:32 A skąd wiadomo, że na dożywocie będzie można? Wyrzucą nas z Unii będzie się paliło tym, na co kogo będzie stać, czy nowy grad będzie zadowolony czy nie. Póki co nie ma na tradycyjny węgiel a co dopiero na nowy piec. Niektórzy ludzie jeszcze łazienki w domu nie mają i latają za stodołę... Jak zwykle kraj absurdów, wymagania nieadekwatne do dochodów.

Cielaczek z cebulką w dupie

Data: 12 października 2021, 22:01 Niedługo to i pierdzenia zabronią

Marta

Data: 13 października 2021, 09:54 Proszę zacząć od weryfikowania ilości spalanych w piecach śmieci. Próbki nie tak trudno pobrać. Edukować w kwestii sposobów spalania i wydatkowania tej energii która z dymem idzie przez komin. Rewolucja zawsze ponosiła ofiary: tu będą nimi biedni ludzie którzy palą drewnem. Ci którzy palą plastikiem to ludzie których stać na kupowanie wielu produktów. Opakowania po wszystkim lecą przez komin albo palą się w ogniskach na podwórku. Dlaczego tego nikt nie pilnuje? Samochody parkujące pod sklepami z włączonymi silnikami bo pani na zakupach.....sporo by się tego zebrało.

zły

Data: 13 października 2021, 22:21 @cielaczek z cebulką w d..e O nie kaźdy będzie chodził z pojemnikiem na gaz przy tyłku i zbierał gaz który zuźyje do spalania , to będzie prawdziwy eko - gaz jedynie dopuszczalny....

węglarz

Data: 15 października 2021, 17:04 Czym będą palić w elektrociepłowniach warszawskich po wprowadzeniu zakazu palenia węglem?

Jaś

Data: 16 października 2021, 20:48 2 dni temu jechałem przez \" parcelę\" miało być dla \" zdrowia\" rowerkiem , nad skupem aż siwo było a fetorek ze spalonego \" paliwa \" wykręcał nos . Nie wiem czym palił zawodnik ale piszę tu bez wskazywania adresu jeszcze raz będzie siwo zadzwonię po policję bo koło 20-21 nasza dzielna straż miejska juz w domach .

Wacław

Data: 19 października 2021, 20:34 Nie piszcie głupot o paleniu śmieci bo gdyby tak było to kosze byłyby puste , a znich aż się wysypuje na ulicę !