Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Koronawirus czyści miejską kasę

Dodano: 11 maja 2020; Tylko w marcu wpływy do budżetu kalwaryjskiego samorządu z PIT w ujęciu rok do roku spadły o blisko 14 proc. Za kwiecień danych jeszcze nie ma, ale władze gminy spodziewają się jeszcze większego tąpnięcia.

Epidemia koronawirusa i związany z nią kryzys ekonomiczny przełożyły się na spadek dochodów do miejskiej kasy. Władze naszej gminy – podobnie jak innych samorządów w całym kraju – muszą szukać oszczędności. Już w kwietniu radni znowelizowali budżet, powiększając deficyt o ponad 4 mln zł (2,6 mln ma zostać pokryte z tzw. wolnych środków).

W uchwale przewidziano spadek wpływów z podatków o 4 mln zł. Lwia część tej kwoty (3,2 mln zł) to zmniejszenie dochodów z podatku od nieruchomości od firm. Ma to związek z programem pomocowym samorządu dla lokalnych przedsiębiorców. Jak czytamy na oficjalnej stronie miasta, zakłada on zwolnienie z płacenia podatku od nieruchomości za kwiecień, maj i czerwiec 2020 r. przedsiębiorców z branż, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku ze stanem epidemii, ponieważ zgodnie z decyzją rządu musieli czasowo zamknąć swoją działalność. Mowa tu o gastronomii, fryzjerstwie i gabinetach oferujących zabiegi kosmetyczne, branży kulturalno-rozrywkowej, firmach organizujących i obsługujących imprezy, oferujących zajęcia sportowe i fitness, a także o hotelach.

W kwietniowej uchwale zrezygnowano z zaplanowanych inwestycji. Z budżetu wypadły m.in. przebudowa ul. Długiej w Baniosze (350 tys. zł), ścieżka rowerowa Góra Kalwaria – Czersk (124 tys. zł), budowa ul. Spacerowej w Kątach (100 tys. zł), droga Góra Kalwaria – Ługówka (100 tys. zł) i wymiana dachu budynku szkoły w Baniosze (947 tys. zł).

W dziale Administracja publiczna łącznie zmniejszono wydatki o ponad 250 tys. zł. Nie będzie modernizacji ratusza. Włodarze szukają też oszczędności w podległych instytucjach: o 441 tys. zł zmniejszono budżet Ośrodka Sportu i Rekreacji, a o 300 tys. zł Ośrodka Kultury.

(mat)


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (28)

xD

Data: 11 maja 2020, 15:40 wymiana dachu w szkole za milion?

Edward Ącki

Data: 11 maja 2020, 16:36 miejską kasę czyści niemądre zarządzanie.
Na rynku gównym przystrzygli trawniczki a teraz potraktowali ją glebogryzarką ,więcej słupów ogłoszeniowych,króre już ptaki obsrały ,a źli ludzie coś głupiego reklamują.
Więcej głupich pomysłow a kasy przybędzie.

Żadna

Data: 11 maja 2020, 19:02 Różnica haha pit to śmieszny podatek tak jak większość myta ale lud katolicki chętnie płaci za obiecanki cacanki

Bóg Gniewu

Data: 11 maja 2020, 19:54 Zrobili z kraju cyrk a z ludzi małpy. Jeszcze miesiąc, góra dwa zajoba na punkcie koronawirusa i będziemy klepać biedę jak w latach 50-tych. Co za paranoja. Aż wstyd brać w tym udział.

OSP

Data: 11 maja 2020, 21:54 A Gdzie oszczędności z imprez które się nie odbyły ,oj ktoś tu kłamie .

Nick

Data: 11 maja 2020, 23:04 Źle to wygląda, a to pewnie dopiero początek. Jak ta cała sztucznie nadmuchana sytuacja się uspokoi, dopiero dowiemy się jakie będą straty... Obyśmy to szybko nadrobili.

ale jaja

Data: 12 maja 2020, 05:54 \"Nie będzie modernizacji ratusza.\"
Kibla też nie będzie.
Wszystko to pikuś. Ale będzie wesoło zagrają nam Golce.

Er.

Data: 12 maja 2020, 10:14 Rada miejska musi zawierzyć kasę miejską opiece św Stanisława Papczynskiego i będziemy drugim Dubajem.

nsz

Data: 12 maja 2020, 11:37 podpowiem magistrowi po szkole ekonomicznej mimo, że jestem zwykłym inżynierem po polibudzie:
tnij wydatki. Na początek pozbądź się wiceburmistrzów, rzecznika, potem przewietrz urząd i gminne spółki. Ile zarabia wice? 15 tysięcy brutto? Razy dwóch wice i razy 12 miesięcy to 360 tysięcy w kieszeni. Wyłap jeszcze kilka takich osób i 1 milion masz w kieszeni.
Potem przejrzyj umowy jakie gmina ma z podmiotami. Sytuacja jest taka, że każdy zejdzie z ceny, żeby zachować robotę. Także te 4 miliony to dla takiego asa to powinien być pikuś.

dra

Data: 12 maja 2020, 11:42 Rada Miejska, podczas kolejnej sesji musi rozpocząć modlitwą o mannę z nieba do Sw. Stanisława i Św. Kaczyńskiego. na pewno do syta zapełnij miejski deficyt!

wyborca

Data: 12 maja 2020, 18:13 do dra - genialny pomysł!
Jeżeli chodzi o ratusz, to widziałam, ze tam juz rewolucja się odbyła głównie polegająca na odgrodzeniu burmistrzów od społeczeństwa!!! I obrazki i mebelki i gadżety władza sobie zakupiła. Ciekawa jestem co z wodą w basenie? Może wzorem innych miast umyć tym ulice, dezynfekacja będzie, bo mam nadzieję, ze nie płacimy za utrzymywanie wody w basenie, ktory przez conajmniej 5 miesięcy nie będzie czynny!!

Przesmycki

Data: 12 maja 2020, 18:34 Mam takie pytanie :
Czy Spółdzielnia Mieszkaniowa ma wszystkie chodniki wokół swoich bloków ?
Może jakiś nieduży parking radni jej zasponsorują ?

Dla spółdzielni

Data: 12 maja 2020, 19:09 Macie prezesa, niech się wykaże!
A spółdzielnia niech spłaci długi w ZGK

10%

Data: 12 maja 2020, 20:20 @Dla spółdzielni
Wiecie jak się odbywa taka spłata długu ?
Obie strony są zadowolone.

nsz

Data: 13 maja 2020, 08:36 właśnie Dla Spółdzielni podrzucił następny pomysł jak zapełnić miejską kasę: wyegzekwować długi. Ciekaw jestem jak tam największy dłużnik czyli SM. Czy spłacił cokolwiek, czy dług nadal rośnie? Bo było 1,5 miliona zł.
Podobno znalazł nowy pomysł na tym jak napełnić swoją kieszeń - budowa nowego bloku na Skierniewickiej za pieniądze spółdzielców. Nie poszło mu z nadbudową mieszkań bo na Wyszyńskiego nadal nie sprzedane, to znalazł inny sposób na wydojenie. Gdyby chodziło mu o dobro mieszkańców to jak zauważył, że nie ma zbytu na mieszkania w SM to by nowego bloku nie chciał budować. Wniosek prosty.

spoldzielnie

Data: 13 maja 2020, 12:02 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Mmmmm

Data: 13 maja 2020, 23:00 A będą jakieś ulgi w płaceniu czynszów do ABK? Ludzie potracili pracę...... Inne miasta poszły lokatorom na rękę, są zwolnienia z opłat na 2 miesiące lub jakieś spore ulgi. Do przemyślenia........

Maciej

Data: 14 maja 2020, 05:52 Nie jest tak źle, kasa ze sprzedanego drewna jak i ziemniaki które (podobno) posadzone są przed ratuszem poprawią sytuację. Mają być przekazane biednym (są jeszcze u nas w gminie).

blok

Data: 14 maja 2020, 16:01 Nie jest to raczej nic dziwnego, że bloki na Wyszyńskiego się nie sprzedały, dziadostwo zrobione z dykty. Dziwne, że na Skierniewickiej sprzedali, bez windy to nie wiem, kto się na to zdecydował.

wypad z ratusza

Data: 14 maja 2020, 21:04 tak jak Kidawa czyści elektorat PO-KO

zły

Data: 15 maja 2020, 13:19 Widzę źe praca na skwerze przed ratuszem idzie ostro bo w czasie pandemii i pustej gminnej kasy najważniejsza sprawa. Po rozmachu czuję źe koszty nie skończą się na marnym milionie, bądźmy ambitni niech kosztuje dwa miliony, a co, wolno nam !!!

ciekawa Gienia

Data: 15 maja 2020, 16:14 Czy ktoś ważny z ratusza może poinformować plebs co takiego będzie nawadniane na rynku głównym w czaie niedoborów wody ?

zakaz naklejania

Data: 15 maja 2020, 18:26 Zakupili dużo słupów, a nie mają co ogłaszać.

POczytajcie

Data: 15 maja 2020, 18:43 https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news-koniec-z-trawnikami-w-stylu-angielskim,nId,4497390

hmm

Data: 19 maja 2020, 05:12 Tak państwo, z prezydentem PAD na czele, s p i e s z y z pomocą:
\"Pomoc suszowa – pierwszy etap kolejnej transzy zrealizowany

ARiMR zakończyła pierwszy etap wypłat pomocy suszowej z nowej puli środków – 280 mln. Agencja w ciągu 6 dni przekazała na konta rolników 200 mln zł. Pomoc w pierwszej kolejności trafiła do tych producentów rolnych, których straty oszacowano do 5 tys. zł.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jako agencja wykonawcza, sukcesywnie – w miarę posiadanych środków – realizuje wypłatę pomocy suszowej. Pomoc wypłacana jest w oparciu o wytyczne, które ARiMR otrzymuje z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W ostatnim czasie ARiMR otrzymała 280 mln zł do rozdysponowania z tytułu ubiegłorocznej pomocy suszowej. W ciągu 6 dni na konta 100 tys. rolników przekazała blisko 200 mln zł.

Tym samym zakończyła pierwszy etap wypłat kolejnej transzy pomocy suszowej.

W ramach nowej puli otrzymanych środków, w pierwszej kolejności wsparcie zostało przekazane rolnikom, którzy wnioskowali o pomoc do 5 tys. zł. Otrzymali oni dofinansowanie przyznane zgodnie ze złożonymi wnioskami.

Jednocześnie rozpoczęto już wypłatę drugiego etapu. W tej turze pomoc trafi do producentów rolnych, których straty oszacowano powyżej 5 tys. zł. Agencja zasili ich konta zaliczkami w wysokości 2,5 tys. zł.

Po ubiegłorocznej suszy rolnicy złożyli prawie 355 tys. wniosków o odszkodowania z tytułu poniesionych strat na kwotę ponad 2,3 mld zł.\".... <<<< wg informacji na stronie www. jednej z gmin >>>

Zwracam uwagę na :
- pierwszy etap kolejnej transzy zrealizowany .... jest to komunikat z MAJA!!!! br.,
-ARiMR zakończyła pierwszy etap wypłat pomocy suszowej z nowej puli środków &#8211; 280 mln.
- W (...)j turze pomoc trafi do producentów rolnych, których straty oszacowano powyżej 5 tys. zł. Agencja zasili ich konta zaliczkami w wysokości 2,5 tys. zł.
-.....rolnicy złożyli prawie 355 tys. wniosków o odszkodowania z tytułu poniesionych strat na kwotę ponad 2,3 mld zł.
Bilans zysków/pomocy dla rolników:
- wypłacono 280 mln,
- poziom strat - 2,3 mld,
- susza była wiosną/ latem ubr. a transzę pomocy wypłacono już przed majem ... 2020 roku.

Komentarz/ wnioski pozostawiam zainteresowanym:
- pomocą,
- dalszym poparciem dla rządzących, z ... na czele.

A jak t e r a z państwo spieszy z pomocą poszkodowanym?
Jaka jest wartość tarcz : 200mld, 400 mld zł czy może jeszcze więcej?


mieszkanka

Data: 19 maja 2020, 16:12 Nie narzekajcie , na nowej hydroforni wisi baner \"powierzchnie do wynajęcia\" będzie kasa,budujcie i wynajmujcie !

Bat na imbecyli

Data: 19 maja 2020, 22:52 @ zły
Synku, twoje odczucia nic nikogo nie obchodzą. Zapytaj w ratuszu ile to kosztuje a potem się wypowiadaj na gk.net
Ja zapytałem i wiem. Twoje bajania o milionach są żałosne i niepodparte żadną wiedzą o przepraszam wewnętrznymi odczuciami he he.

ładne rzeczy

Data: 25 maja 2020, 15:45 Tyle kasy poszło na \"Rysy Architekci\" a teraz im się odmieniło już nie beton czerwony, a zielona nawadniana trawa.