Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Koronawirus: Sesja na której zabrakło radnych

Dodano: 19 marca 2020; Niespełna kwadrans trwała czwartkowa, nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej.

Wszystko przez brak kworum, czyli wymaganej liczby obecnych na sesji radnych. W sali Ośrodka Kultury stawiło się ich zaledwie ośmioro. Na podstawie listy obecności wiceprzewodniczący Rady Szymon Krupa stwierdził brak prawomocności obrad. Nie można było, więc przejść do głosowania nad uchwałami.

Burmistrz Arkadiusz Strzyżewski przedstawił jedynie aktualną sytuacją w gminie związaną z zagrożeniem epidemiologicznym koronawirusem. Mówił o podjętych już działaniach, o których informowaliśmy na łamach GoraKalwaria.net. Poinformował również, że kierownictwo gminy analizuje możliwości pomocy lokalnym przedsiębiorcom, których dochody w obecnej sytuacji zostały ograniczone.

Jak tłumaczył, pod uwagę brane jest wsparcie firm, które całkowicie musiały zawiesić swoją działalność. Burmistrz przyznał, że kompetencje samorządu gminnego w tym przypadku są ograniczane tylko do podmiotów, które wydzierżawiły lub wynajęły od gminy nieruchomości, a także istnieje możliwość odroczenia lub umorzenia podatku od nieruchomości.

- Każdego dnia dostajemy informację o liczbie osób, które są poddane kwarantannie. Ta liczba nie jest duża. W ostatnich kilku dniach się nie zmieniła. Są już pierwsze osoby, które z tej kwarantanny wychodzą. Do tej pory były to dwie rodziny. Teraz doszła nam jedna osoba, która już w zasadzie kwarantannę kończy – poinformował Strzyżewski.

Na zakończenie burmistrz podkreślił, że sytuacja jeśli chodzi o zagrożenie epidemiologiczne na terenie gminy jest względnie spokojna.

Radny Szymon Krupa zwrócił uwagę, że przez brak kworum Rada Miejska nie zajęła się dwoma ważnymi sprawami. Po pierwsze, zabezpieczeniem środków na transport odpadów, co może grozić tym, iż od kwietnia nie będą odbierane śmieci od mieszkańców. Po drugie, zakazem handlu na gminnym targowisku.

Radny przypomniał, że planowo sesja miała odbyć się 25 marca jednak z powodu rosnącego zagrożenia burmistrz Arkadiusz Strzyżewski postanowił zwołać sesje nadzwyczajną na dziś (19 marca) by ograniczyć zagrożenie dla radnych, póki nie ma potwierdzonych przypadków zarażenia  w naszej gminie. Celowo również skrócono program sesji do niezbędnego minimum, zdezynfekowano pomieszczenie, zagwarantowano środki ochrony osobistej, umieszczono stanowiska radnych w odległościach 2 metrów.

- Zrobiono wszystko, żeby bezpiecznie  obradować. Na takie warunki pracy nie mogą liczyć pracownicy sklepów, aptek, straży miejskiej, policji, a mimo to radni na sesję nie przyszli - skomentował na Facebooku Szymon Krupa.

W związku z sytuacją zaistniałą podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Góry Kalwarii, przewodniczący Jan Rokita wydał oświadczenie. Oto jego treść:

(mat)


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (54)

wyborca

Data: 19 marca 2020, 16:38 Firmy, szkoły, rząd pracuje zdalnie. A tu nie można????? Trzeba się uczyć. Przecież radnym kupiliśmy tableciki. Ja pracuję na własnym sprzęcie. Mimo wszystko, to pocieszające, że chyba większość radnych rozumie powagę sytuacji i nie przyszła. Szkoda, że pan Rokita nie rozumie i zwołuje ludzi! Przecież większość radnych, to ma już pierwszą młodość za sobą, więc zbędnie naraża się ich zdrowie. Przecież taka rada, to ze 20 osób plus przedstawiciele Urzędu, plus obsługa, to około 50 osób. A przecież w sesji Rady mogą brać udział zainteresowani mieszkańcy. Oj nie ładnie ! I nie mądrze!

mieszkaniec

Data: 19 marca 2020, 16:42 Ale mamy radnych, pieniądze to jest komu brać a na sesje to dezercja. Taką funkcję sobie wybraliście to trochę odwagi a nie w trudnych chwilach uciekacie i zostawiacie gminę. W wojsku to się nazywa dezercja... ehhhhh

Bóg Gniewu

Data: 19 marca 2020, 16:59 Napiętnowany tamat koronawirusa, czyli innej formy grypy daje wszystkim wieeeeele możliwości. Koronawirusa można przechorować i wrócić do zdrowia, jak większość ludzi. Dlaczego nikt nie mówi o tym, że cała Polska jest zakleszczona, niekoszone działki, czyli wylęgarnie kleszczy, nie można już poboczem ulicy przejść. Przecież kleszcze roznoszą boreliozę, NIEULECZALNĄ, a co jeśli borelioza się zmutuje? Będzie druga DŻUMA.

kalwarian

Data: 19 marca 2020, 17:08 Odwołać radnych co nie przyszli!

Krystyna wkurzona

Data: 19 marca 2020, 18:15 Normalnie to jest zwolnienie dyscyplinarne. Radni zamiast stać w obronie mieszkańców olewaja ich sprawy. A diety wezmą czy nie?

Radek

Data: 19 marca 2020, 19:04 Powinni się podać do dymisji!!!!!!!! Ja też w pracy powiem szefowi, że się boję i nie przyjdę, to mnie wywali.

Damian Wolamin

Data: 19 marca 2020, 19:11 Darmozjady, tchórze ci nasi radni. Zostawili mieszkańców.... ODWOŁAĆ ICH!!!!!!!!!!!!!!

mieszkaniec

Data: 19 marca 2020, 19:13 Obecni:
Adamczyk
Baran
Bolek
Jarosz
Mikka
Molak
Nadstawny
Polaczyńska
Krupa

Nieobecni
Fedynicz komosa
Gliński
Jendral
Kochański
Książek
Nadstawny
Posiewka
Rącz
Rokita
Szymańska
Ura
Wroniewicz
Zdulska

Ha ha ha. Po mieście chodzą

Marek

Data: 19 marca 2020, 19:28 Jedna z firm której trzeba pomóc to Polsport wydzierżawił, płaci podatek sprząta.
Mam rację ?

Tttttttt

Data: 19 marca 2020, 19:30 Radni nie dostają diety jeżeli nie przychodzą na sesje

żywo zainteresowany podatnik

Data: 19 marca 2020, 19:31 Radni nie przyszli czy będą mieli zapłacone ?

Ja

Data: 19 marca 2020, 22:16 Radny Nadstawny to nawet jest obecny i nieobecny ha, ha ,ha


ludzie z plakatu na drzewie

Data: 19 marca 2020, 23:13 Pewnie rąk nie myją i nie chcieli kogoś zarazić.Peti

Data: 19 marca 2020, 23:51 To Nadstawny był obecny czy nie?

Siara

Data: 20 marca 2020, 06:55 A p. radny Jakub Rącz -wzór cnót wszelakich także nieobecny ? Przyczyna ?

do mieszkaniec

Data: 20 marca 2020, 07:48 nie oszukuj: jak Nadstawny mógł być obecny i nieobecny, zdecyduj się bo chyba był nieobecny

Kiko

Data: 20 marca 2020, 09:06 No nie mogę! Na Rącza to już nie można patrzeć i go słuchać. Piszę teraz jakieś wypociny na Facebooku że wszyscy źli on dobry i miał prawo nie przyjść bo wszyscy wszystko robią nie tak jak on tego pragnie. Mam złe informacje dla Pana, panie Rącz- to że się Panu nie podoba jak urząd funkcjonuje i pewnie byłby Pan najlepszym burmistrzem Polski i siwzta to ma Pan zasrany obowiązek być na sesji jak burmistrz ją zwoła. Więc teraz zamiast się produkować, to posyp pan głowę popiołem i zamilcz.

??

Data: 20 marca 2020, 09:51
Z klubu PiS męska odwagą wykazała się ... tylko kobieta.
Z klubiku Olki i Zenusia - nikt.
Z klubiku Danki i Arka - brak 4. radnych; w tym z podklubiku Arka - wszyscy obecni.
Ocena wybranych należy do ... wyborców, a nie wybrańców!DORKA

Data: 20 marca 2020, 10:04 Można było zrobić telekonferencję i wszyscy byliby obecni. Szybko , sprawnie przegłosować uchwały, szczególnie tę dot. śmieci, bo teraz jak nie będą odbierane od kwietnia, to grozi nam kolejna epidemia.


Mieszkaniec

Data: 20 marca 2020, 10:51 Nazwiska podajcie niech ludzie wiedzą jak pracują ich kandydaci.

Mieszkaniec

Data: 20 marca 2020, 11:02 Nadstawny jeszcze się zastanawia co wybrać hahaha ja osobiście widziałem Panią Fedynicz Komosa jak spacerowała po mieście więc jaka była przyczyna że nie dospacerowała tego dnia na sesję?

xls

Data: 20 marca 2020, 11:12 XXVIII Sesja Rady Miejskiej
https://www.youtube.com/watch?v=MmcJeQ72t6w
Lista obecności zaczyna się od 07:10.
Nadstawnego nie było.

Socjalizm

Data: 20 marca 2020, 13:11 I jego uczestnicy .. ludzie śmieszni jesteście czy się rada zbiera czy nie to w mieście jest to samo od 20 lat a nie przepraszam nagle powstają obwodnice jedna już jest teraz prezes planuje druga .. poczytajcie sobie o historii ekonomi i sprawdźcie sobie ile pieniędzy oddajecie w podatkach bo na mój rachunek około 70 procent dochodu to jest ważny temat .. ale wąskie rozumy mają wąskie postrzeganie .. :(

wyborca

Data: 20 marca 2020, 15:58 A, to przepraszam Pana Rokitę, czyli z pisma wynika, że to Pan Burmistrz naraża zdrowie i życie szacownej Rady. Nieładnie! No ale trzeba trochę usprawiedliwić burmistrza skoro nasze przepisy nie przewidują np. zdalnych obrad, czy głosowania. Cóż, wszędzie gdzie PiS -państwo tam brak profesjonalizmu i przygotowania.

z innego forum na dobranoc

Data: 20 marca 2020, 20:09 Kaktus
wczoraj (12:40)
Nie wierzcie we wszystko co mówi Ministerstwo Zdrowia. Mówili ,że jak sie wychodzi to wystarczy włożyć rękawiczki i maseczkę. Jak wyszedłem to inni mieli jeszcze nałożone spodnie i koszule... oszuści..

zły

Data: 20 marca 2020, 22:03 @wyborca zanim po raz kolejny spluniesz na Rokitę i PIS zorientuj się o co naprawdę chodzi. Twój pierwszy wpis wygląda pisany na promilach, a ostatni jak byś się obudził na kacu. ..

Bill

Data: 20 marca 2020, 22:11 Że co? Odważne i odpowiedzialne decyzje to zdaniem Pana Przewodniczącego nie przyjście na obrady?!! Pisze Pan o II wojnie. Dobrze, że wtedy Polacy inaczej postrzegali odpowiedzialność. Kiedyś dla kraju i rodaków ryzykowano życie.

Koronobójcy

Data: 21 marca 2020, 07:24 Rozumiem obawy o zdrowie ...wiem że niektórzy z Radnych nie byli w stanie ze względów zdrowotnych dotrzeć na sesję...ale co z pozostałymi? myślę tak...skoro tak zadecydowali to mają pomysł co zrobić z odpadami (śmieci) które być może nie zostaną odebrane w kwietniu sprzed naszych posesji? po drugie...wcześniej raczej wszyscy w miarę zgodnie głosowali...nawet w sprawie podwyżki opłat za wywóz nieczystości...naprawdę tak Was strach obleciał? no i na koniec...Pan Przewodniczący...Jan Gustaw Rokita...staram się nie oceniać ludzi po przynależności partyjnej, poglądach politycznych itp...ale od Pana jako Przewodniczącego wymagam więcej...Pan powinien świecić dobrym przykładem,troską o mieszkańców...no i niestety zawiodłem się...bo rozumiem z Pana Pisma że opowiedział się Pan za większością Radnych...przeczytałem że ponad 70% Polaków nie chce wyborów w maju...ale tej większości oczywiście Pan nie popiera...tak wygląda ta demokracja o której Pan wspomina?

Bill

Data: 21 marca 2020, 11:53 Słyszałem, że radni nie przyszli, bo mieli wątpliwości dot. uchwały. To jak są uwagi to się bojkotuje obrady?!

Wyborca

Data: 21 marca 2020, 14:15 Do zły proszę o wyjaśnienie mi terminu kac bo jakoś nie kojarzę... W moich kręgach taki nie funkcjonuje. Widzę że to coś znanego obrońcom PiS. Państwo odpowiada za przygotowanie procedur na okoliczność epidemii lub innych sytuacji kryzysowych. Oto pierwszy przykład że rząd nieprzygotowany

Marek

Data: 21 marca 2020, 14:48 Można było uczynić telekonferencję. Załatwić sprawę urzędową można obecnie w dużej mierze przez telefon albo e-mail. Nie ma usprawiedliwienia na brak obecności Rady ale też nie ma usprawiedliwienia dla Gminy, że nie zorganizowała obrad zdalnie. Polska pracuje zdalnie a Państwo Radni nie potrafią? Kolejnym tematem są uchwały ważne (w tym śmieci). Ciekaw jestem czy przed Urzędem Miasta i Gminy będzie je można zostawić o ile Rada nie podejmie stosownych uchwał co odbioru nieczystości.

TOMASZ URA

Data: 21 marca 2020, 15:27 Szanowni Mieszkańcy Gminy Góra Kalwaria,

Zwracam się do Państwa w tym trudnym, niepewnym, nieprzewidywalnym czasie. Nazywam się Tomasz Ura jestem Radnym Rady Miejskiej w Górze Kalwarii, przedsiębiorcą, mieszkańcem Czarnego Lasu, napiętnowanym Radnym nieobecnym na czwartkowej Sesji Rady Miejskiej. Podczas mojej dotychczasowej misji społecznej starałem się trzymać jak najdalej od mediów społecznościowych, które jak wiadomo rządzą się swoimi prawami i często nasycone są hejtem, propagandą i populizmem. Jednakże mając na względzie obecną sytuację wyjątkową oraz fakt, że jako zły, nieobecny Radny zostałem wywołany do tablicy składam niniejsze oświadczenie. Nie będę „owijał w bawełnę” bo w formułowaniu swoich poglądów staram się być szczery. Jednocześnie oddaję się do dyspozycji swoich wyborców składając przyszłość otrzymanego mandatu na Państwa ręce. Moje stanowisko i argumenty przedstawiam punktowo:
1. Nie jestem chory, nie kaszlę, nie mam gorączki, prawdopodobnie jestem zdrowy (większość zarażonych tj. około 80 % przechodzi chorobę bez objawowo).
2. Decyzję o mojej nieobecności na sesji podjąłem w pełni świadomie.
3. Mając na względzie obecną sytuację uznałem, że ryzyko związane ze zgromadzeniem 21 radnych zamieszkujących obszar niemal każdej części Naszej Gminy jest daleko nieodpowiedzialne, a zakażenie obecnych mogłoby się wiązać z oczywistą redystrybucją wirusa na obszar całej Gminy Góra Kalwaria.
4. Uważam, że zastosowany tryb nadzwyczajny (jako Radni dowiedzieliśmy się o sesji na kilkanaście godzin przed planowanym terminem jej zwołania) nie był adekwatny do zagadnień przedstawionych w formie uchwał na przedmiotową Sesję.
5. Pierwszą podjętą uchwałą miało być potwierdzenie obowiązującego, wydanego przez Burmistrza rozporządzenia w kwestii ograniczenia handlu na Targowisku Miejskim. Informuję, że w/w rozporządzenie zostało już wydane, a potwierdzenie go przez Radę Miejską ma znamiona czysto formalne i może zostać wydane nawet za dwa czy trzy miesiące.
6. Projekt Drugiej i Trzeciej uchwały dotyczyły Wieloletniej Prognozy Finansowej oraz Budżetu na rok 2020, które w swojej treści obligowały do przekazania kolejnej kwoty z Naszego Wspólnego, Gminnego Budżetu tj. około 1.000.000,00 zł (słownie jednego miliona złotych) na Odbiór Odpadów.
7. Jako Klub Bezpartyjni Naszej Gminy podjęliśmy decyzję, że mając na względzie opieszałość Zarządu Gminy i brak jakichkolwiek realnych działań, które mogłyby mieć wpływ na obniżenie horrendalnych kosztów związanych z odbiorem odpadów będziemy w ramach protestu każdorazowo sprzeciwiać się dokładaniu jakichkolwiek środków z Państwa wspólnych pieniędzy tj. Budżetu Gminy Góra Kalwaria.
8. W kwestii odpowiedzialności za przyszłość Naszej „Małej Ojczyzny” chciałbym naświetlić krótki rys formułowania Naszych obecnych Władz. W wyborach z Listopada 2018 r. powierzyliście Państwo władzę pięciu Radnym z ugrupowania obecnego Włodarza Arkadiusza Strzyżewskiego wraz z tworzącymi obecną koalicję czworgiem Radnych z ugrupowania Pani wiceburmistrz Danuty Rechni. W celu uzyskania bezwzględnej większości, przyszła koalicja rządząca porozumiała się z trzema Radnymi z Klubu PIS, a także wbrew ogólnie przyjętym dżentelmeńskim zasadom, za stanowiska Przewodniczących Komisji pozyskała dwóch Radnych z naszych list tj. Radnego Wojciecha Kochańskiego oraz Urszulę Wroniewicz (oboje nieobecni na Czwartkowej Sesji). W ramach opisanego układu Przewodniczącym Rady Miejskiej został Jan Rokita z PIS. Należy jednocześnie bezwzględnie podkreślić, iż Radni z Klubu Prawa i Sprawiedliwości tj. Monika Bolek oraz Jakub Rącz cechują się od początku kadencji niezależnością, własnym zdaniem, skłonnością do kompromisu oraz działaniem dla dobra mieszkańców. Wszystkie Komisje Rady Miejskiej w Górze Kalwarii w zakresie Przewodniczących tychże Komisji, a także stanowiska Przewodniczącego oraz Wice Przewodniczących Rady Miejskiej zostały obsadzone przez beneficjentów wyżej opisanej „koalicji”.
9. Mając na względzie przytoczone argumenty informuję Państwa, iż w obecnej chwili za losy Gminy i mieszkańców odpowiadają Radni: Urszula Wroniewicz, Wojciech Kochański, Zbigniew Adamczyk, Beata Polaczyńska, Łukasz Baran, Jan Jarosz, Iwona Szymańska, Beata Mika, Teresa Jędral, Bożena Molak, Szymon Krupa oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Rokita. Wyżej wymienieni posiadają bezwzględną większość w Radzie i do nich jako realnego Ciała Uchwałodawczego należy kierować jakiekolwiek uwagi, propozycje, czy pomysły uchwał. Mając także na względzie odpowiedzialność, jaką wymienieni powyżej przyjęli na swoje barki niecałe dwa lata temu - do nich należy zabezpieczenie bezwzględnej ilości Radnych potrzebnych do przegłosowania uchwał. Do chwili obecnej przedstawiona powyżej większość ani razu nie przychyliła się do stanowiska, propozycji czy wyrażanej Naszymi ustami woli mieszkańców.
10. Oświadczam, iż do czasu ustąpienia „zarazy” nie będę brał udziału w Sesjach z mojego punktu widzenia nieistotnych. Uważam, że w obecnej sytuacji fakt ewentualnego późniejszego odbioru odpadów (z uwagi na brak uchwały) nie jest rzeczą priorytetową. Ze swojej strony deklaruję wszelką możliwą pomoc oraz udział w Sesjach, od których będzie zależało życie czy zdrowie mieszkańców.
11. W odpowiedzi na zadawane pytania i wątpliwości informuję, iż dieta Radnego W Naszej Gminie wynosi 900 zł ( nie jak niektórzy twierdzą 2 tys. czy 3 tys.) i jest uzależniona od obecności na Sesjach. Radni nieobecni na Czwartkowej Sesji nie otrzymają diety za miesiąc Marzec 2020 r. Korzystając z możliwości wypowiedzi podkreślam, że tak naprawdę bycie Radnym (900 zł w tym koszty paliwa, dojazdów, odpowiedniego ubioru, poświęconego czasu itd.) czy Sołtysem (dieta 400 zł) są funkcjami Społecznymi, bezinteresownymi, wynikającymi w 90 % przypadków z wewnętrznej potrzeby robienia czegoś dobrego dla lokalnych społeczności. Informuję jednocześnie, iż zgodnie z deklaracjami przedwyborczymi całość otrzymanych dotychczas diet przekazałem na zakup sprzętu sportowego dla Szkół Podstawowych w Dobieszu, Cendrowicach oraz Czachówku. Podjąłem decyzję, że uposażenie wynikające z funkcji Radnego będę w przyszłości przekazywać także na cele związane z remontem budynku przeznaczonego na Świetlicę oraz zagospodarowanie działki w Gminnej w Czarnym Lesie dla potrzeb mieszkańców.
12. Reasumując oddaję się do Państwa dyspozycji. W wyborach Samorządowych uzyskałem 163 głosy - w ogromnej większości mieszkańców Czarnego Lasu. W związku z powyższym proszę Panią Sołtys wsi Sobików Grażynę Michalską, która podniosła na forach ten jakże ważny temat, tudzież każdą inną zainteresowaną osobę o zorganizowanie zbiórki podpisów w kwestii odwołania mojej osoby z funkcji Radnego Rady Miejskiej Góry Kalwarii. Deklaruję publicznie, iż w przypadku przekazania mojej osobie podpisów stanowiących połowę uzyskanych przeze mnie głosów tj. 82 podpisów mieszkańców Czarnego Lasu dobrowolnie zrzeknę się mandatu Radnego.
13. Informuję, iż moje oświadczenie należy traktować jako „list otwarty” i nie będę podejmował polemiki w portalach społecznościowych. Zainteresowanych zachęcam do kontaktu bezpośredniego (po ustąpieniu pandemii) lub kontaktu telefonicznego pod nr telefonu: 698 698 698

Tomasz Ura – Radny Rady Miejskiej Góra Kalwaria


Bezpartyjni Naszej Gminy

Data: 21 marca 2020, 16:37 Na sesji nadzwyczajnej w dniu 19 marca nie był obecny cały klub radnych Bezpartyjni Naszej Gminy (7 radnych). Nasza nieobecność jest wynikiem różnych sytuacji. Pierwsza kwestia to oczywiście bezpieczeństwo w tym trudnym dla wszystkich czasie. Odwołujemy bardzo ważne spotkania, nie chodzimy do pracy – pracujemy zdalnie, ograniczamy wyjścia, unikamy przebywania w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie jest większa grupa ludzi. Dbamy nie tylko o swoje bezpieczeństwo, bierzemy też odpowiedzialność za bezpieczeństwo innych. To kwestia świadomości i poczucia odpowiedzialności.
Drugą ważną kwestią związaną z naszą nieobecnością jest coraz częściej stosowany sposób, by tryb pracy rady opierał się na sesjach nadzwyczajnych zwoływanych na wniosek burmistrza. Z niepokojem obserwujemy to zjawisko i niejednokrotnie zwracaliśmy na to uwagę. Sesje nadzwyczajne wymagają od radnych podejmowania decyzji szybko i bez większej dyskusji. Wiemy, że zdarzają się sytuacje nagłe, nie raz, nie dwa byliśmy do dyspozycji i wykazywaliśmy się zrozumieniem. Nie możemy jednak godzić się na to, by sesje nadzwyczajne stały się normalnym trybem pracy rady. Jest to niezgodne nie tylko z Ustawą o Samorządzie Gminnym, ale także z naszym pojmowaniem istoty bycia radnym. Proponowana w dniu 19.03 uchwała dotyczyła ważnej kwestii – dołożenia KOLEJNYCH pieniędzy (tym razem TYLKO 930 tys. zł) do gospodarowania odpadami. O gospodarowaniu śmieciami mówimy od początku kadencji (nie tylko nasz klub, inni radni też). Domagamy się debaty, radni składają interpelacje, proponują rozwiązania problemu. Niestety bez odzewu. Jest za to wniosek p. burmistrza o sesję nadzwyczajną, której przekaz jest jasny: MUSICIE zagłosować ZA, bo nie ma czasu na dyskusję.
Nie godzimy się na to, NIE jesteśmy „maszynkami do głosowania”, jak to sugerował poprzedniej radzie – także nam - w swoim artykule pewien redaktor.
Warto też zauważyć, że na sesji nie było obecnych 13 radnych, co stanowi 2/3 składu rady. To powinno dać coś do myślenia.
Przyszło nam działać w trudnej sytuacji epidemii. W tym czasie powinniśmy wspierać się nawzajem, okazywać sobie szacunek i zrozumienie zamiast oskarżać i atakować. Powinniśmy rozmawiać i szukać porozumienia zamiast jątrzyć i ferować wyroki, kto jest dobry, a kto zły. Tylko zgoda buduje.
Z wyrazami szacunku dla wszystkich, którzy przeczytaliMieszkanka Góry K.

Data: 21 marca 2020, 16:45 Nie znam Pana, ale bardzo mi się podoba Pana wypowiedź. W samo sedno!

Do Tomasz Ura

Data: 21 marca 2020, 17:06 Szanowny Panie Radny

Ciekawe gdzie Pan i co Pan robił był kiedy toczyły się losy obniżenia pensji burmistrza oraz sprawa skwerku za milion?

Krytykujesz Pan burmistrza i wszystkich dookoła a zapominasz że na sesji byli J. Jarosz. B.Molak i \"w pełni niezależna\" M. Bolek. Panie ogarnij się Pan

pytek

Data: 21 marca 2020, 19:47 Może więcej szczegółów w n/w sprawach:

1 ...proszę Panią Sołtys wsi Sobików Grażynę Michalską, która podniosła na forach ten jakże ważny temat, ... JAKI TEMAT? O CO PROŚBA?

2.. tudzież każdą inną zainteresowaną osobę o zorganizowanie zbiórki podpisów w kwestii odwołania mojej osoby z funkcji Radnego... KTO ZBIERA PODPISY, KTÓRYCH RADNYCH CHCE ODWOŁAĆ?

PS. JAK jest LEPIEJ: odwołania mojej osoby z funkcji , czy odwołania mnie z funkcji?
I jedno małe pytanko wobec stwierdzenia : +Wszystkie Komisje Rady Miejskiej w Górze Kalwarii w zakresie Przewodniczących tychże Komisji, a także stanowiska Przewodniczącego oraz Wice Przewodniczących Rady Miejskiej zostały obsadzone przez beneficjentów wyżej opisanej koalicji..+ . Gdyby większość mieli Bezpartyjni, to oddaliby te stanowiska opozycji?
Liczę na odpowiedź zgodną ze stwierdzeniem : ..w formułowaniu swoich poglądów staram się być szczery... . Brak odpowiedzi można będzie uznać, że z tą szczerością to ... .


oj!

Data: 21 marca 2020, 19:54 Co na to wskazani w tekście radni: \"wbrew ogólnie przyjętym dżentelmeńskim zasadom, za stanowiska Przewodniczących Komisji pozyskała dwóch Radnych z naszych list tj. Radnego Wojciecha Kochańskiego oraz Urszulę Wroniewicz\"?

!!!!!!!!!!! za stanowiska(?) Przewodniczących Komisji pozyskała dwóch Radnych !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
.... czyli za 100 zł miesięcznie???
Bbbb

Data: 21 marca 2020, 19:59 Na ustawe o smieciach bylo chyba duzo czasu a nie sesja nadzwyczajna!!! Panie Burmistrzu zaluje ze zaglosowalam na Pana. Zadnych zmian nie widac, zadnych informacji odnosnie PANDEMI tez nie slysze w naszej gminie..A organizacja sesji w takim czasie to totalna zenada!!! Pan Adamczyk byl i wszyscy ktorzy biegali za Panem . Pani Danuta co nie wygrala wyborow to szukala przymierzenca za posade..Zenada..

o.a

Data: 21 marca 2020, 23:00 P. Ura - szacun. Nie głosowałam na Pana w poprzednich w wyborach (startował Pan z mojego okręgu ); m.in. tym wpisem utwierdza mnie Pan w przekonaniu że następnym razem warto oddać głos właśnie na Pana.

Bill do Bezpartyjni

Data: 22 marca 2020, 01:10 To się zdecydujcie. Nie przyszliscie, bo się baliście czy wam się uchwała nie podobała?

Do Pana Ura

Data: 22 marca 2020, 10:32 Hipokryzja aż huczy w Pana pożal się Boże Oświadczeniu!
Sam Pan nie przychodzisz na sesję, olewasz sprawy Gminy jak reszta Pana popleczników, a teraz każesz nam w dobie pandemi chodzić i zbierać podpisy, wiadome jest ze nikt teraz tego nie zrobi i Pan nie zrezygnuje.
Jako radni możecie być przeciwni uchwałą ale to co zrobiliście ostatnio to czysta dezercja! A tłumaczenie się że można było zrobić zdalnie, jest żadnym wytłumaczeniem!
Nie zrobiono to waszym obowiązkiem było przyjść i zagłosować przeciwko! Banda nieudaczników, wstyd za takich radnych!


Do nieobecnych

Data: 22 marca 2020, 10:35 DEZERTERZY!
SKANDAL!
ODDAĆ MANDATY!

wyborca

Data: 22 marca 2020, 12:01 Szacunek dla Pana Tomasza Ury. Nie ma wartości wyższej niż ludzkie życie i zdrowie. W tym przypadku narażanie zdrowia Rady i osób towarzyszących obradom - arogancja.
Skoro Rada się nie odbyła, to ja mam kilka pytań w imieniu swoim i moich bliskich.
1. Czy Pan burmistrz zabezpieczył możliwość zjedzenia obiadu, który często jest jedynym posiłkiem dla dzieci. Do tej pory dzieci jadły obiad w szkole. Gdzie jedzą teraz?
2. Czy Pan burmistrz pomyślał o wyposażeniu dzieci, które nie mają komputerów i internetu o przeciwdziałaniu wykluczeniu tych dzieci w sytuacji zdalnego nauczania?
3. Czy Pan burmistrz zorganizował większy nadzór nad rodzinami, w których jest patologia i przemoc? Teraz te dzieci będą w tym środowisku spędzały cały dzień bez żadnego kontaktu ze światem.
4. Czy Pan burmistrz zorganizował pomoc dla starszych ludzi?
W trudnych czasach powinniśmy zadbać o najsłabszych.
I od razu wyjaśnię, że nie chodzi mi o zwalenie obowiązku na innych, czyli np. dyrektorów szkół, którzy i tak mają ogromne problemy zalewani pismami, zarządzeniami i pretensjami. To samorząd odpowiada za finansowanie edukacji na poziomie gminy. Dyrektorzy szkół powinni tylko dostarczyć dane.
Pytam dalej, czy burmistrz wyposażył pracowników opieki społecznej w środki ochrony osobistej?
Czy burmistrz wyposażył w środki ochrony osobistej pracowników służby zdrowia? (Pielęgniarki środowiskowe nie mogą świadczyć usług przez telefon!)
Czy burmistrz zabezpieczył policję w środki ochrony osobistej?
Czy może uruchomił telefon pomocy dla mieszkańców w tak niezwykłej sytuacji?
Myślę, ze to są najważniejsze teraz pytania!
Odpowiedź na nie poznamy zresztą wkrótce. Góra Kalwaria to małe miasto, ten ma pielęgniarkę, ten pracownika pomocy społecznej, inny policjanta w rodzinie lub znajomego. Oby te odpowiedzi były odpowiednie! Bo na razie z tego co słyszę to nie bardzo. Tym teraz powinni zając się radni. A my wszyscy bądźmy czujni, lepiej raz niepotrzebnie zadzwonić słysząc płacz dzieci, czy krzyki awantury niż o jeden za mało. Zapytajmy starszych sąsiadów jak sobie radzą. Pozdrawiam i zdrowia życzę

Obserwator sesji

Data: 22 marca 2020, 12:47 Panie Tomaszu Ura,
szacunek dla Pana za tę odważną wypowiedź. Bardzo przemyślaną i trafiającą w sedno.
Każdy ma prawo mieć obawy przed zarażeniem, również radni. Wypisywanie, że radni są na służbie i w każdej chwili mają się stawić na sesję, to bdzura, osoba która tak twierdzi nie zrozumiała jeszcze co się dzieje we Włoszech, Chinach, Hiszpanii... Może warto obejrzeć obrazki z wojskowymi ciężarówkami masowo wywożącymi trumny z ciałami ofiar koronowirusa. I wyciągnąć wtedy wnioski...

Pan Tomasz Ura zwraca również uwagę, na brak wcześniejszego przygotowania rozwiązań w zakresie wywówzki śmieci. U nas jak zwykle na ostatnią chwilę...

Wyborca

Data: 22 marca 2020, 16:00 Brawo RADNY Tomasz Ura. Bardzo mądra wypowiedź. W następnych wyborach dostanie Pan dwa razy tyle głosów. Jednego nie mogę zrozumieć jak można się dać przekupić za 100 zł ( p.Kochanski, p.Wroniewicz) o ile to oczywiście prawda.

Mietek

Data: 22 marca 2020, 16:25 Przypominam kandydując na Radnego powinno się mieć świadomość, że mogą być takie sytuacje. Panie Ura - stracilem dla Pana szacunek.

Do Tomasz Ura

Data: 22 marca 2020, 20:20 Bardzo jestem ciekaw Pana deklaracji ws diety,

Powiem jedno jeśli rzeczywiście będzie Pan dawał całą dietę tj. 900 miesięcznie na cele społeczne to SZACUN

Jeśli to kłamstwo to oby nikt NIGDY Pana nie wybrał

Zweryfikuje Pana słowa i jeśli to KŁAMSTWO LUB TZW \"Półprawda Pospolita\" nagłośnie gdzie się DA - jeśli prawda to jestem za Panem

Paweł Wichrowski

Data: 23 marca 2020, 08:21 Jesteś zażenowany, zły i wstyd mi za nieobecnych radnych!
Oddajcie mandaty, nie przychodząc pokazaliście że macie gdzieś sprawy Gminy, a zależy Wam wyłącznie na własnych interesach. Jak ktoś napisał Wielki Skandal, możecie wyjść z honorem i oddać mandaty, jeśli nie to polityczny koniec Naszej Gminy, Naszego Powiatu!

pytek

Data: 23 marca 2020, 08:38 ... Deklaruję publicznie, iż w przypadku przekazania mojej osobie podpisów stanowiących połowę uzyskanych przeze mnie głosów tj. 82 podpisów mieszkańców Czarnego Lasu dobrowolnie zrzeknę się mandatu Radnego..... - A dlaczego tylko z Czarnego Lasu, czyżby obwód się zmniejszył?
Czy P. Ura uważa się za radnego .... jednej wsi? Coś wąskawo znów pomyślał - lub asekuracyjnie.


do pytek

Data: 23 marca 2020, 14:24 Wiesz jak Pan Ura zabiegał o poparcie to się nie ograniczał do Czarnego Lasu, natomiast przy odwołaniu chyba tak :) cwany.

Beata Polaczyńska

Data: 23 marca 2020, 14:33 Radny Tomasz Ura napisał w swoim poście, że wymieniona z imienia i nazwiska, należę do \"układu\" i nie słucham wniosków dotyczących potrzeb Mieszkańców naszej Gminy. I to wszystko dlatego, że byłam na ostatniej Sesji Nadzwyczajnej. Uważam, że powinnam być, właśnie dlatego, że jest trudny czas i Radni są potrzebni. Do tej pory myślałam, że szanujemy się w Radzie nawzajem, że tzw. podziały są nieistotne jeśli chodzi o dobro Mieszkańców. Podczas głosowań każdy z nas musi ustąpić na rzecz spraw pilnych i ważnych - problem śmieci i dokapitalizowania ZGK pochłonęły ogromną część budżetu. My, Radni z ze swoich Okręgów, musimy się pogodzić, że inne zadania są przesunięte w czasie, być może poza naszą kadencję.
Ostatnia sprawa - obecności i nieobecności na Sesji Nadzwyczajnej - pokazała jednak, że nie pracujemy ponad podziałami, ale, jak \"bez owijania w bawełnę\" napisał Radny Tomasz Ura - podzieleni. Nie zachęcam nikogo - bo to żmudna analiza - do analizy głosowań nad poszczególnymi uchwałami. Z tej analizy wynikałoby, że Radni głosują samodzielnie i nie ma monolitu ani \"układów\". Bywa tak, że Bezpartyjni Naszej Gminy dzielą się podczas głosowań - jak było np. podczas głosowania nad przyłączeniem części Moczydłowa i Kalwaryjki do miasta - i często bywa tak, że Burmistrz musi zdjąć jakąś Uchwałę z porządku obrad - bo Radni z \"ugrupowań\" urzędujących Burmistrzów deklarujemy wobec niej sprzeciw. Często jest tak, że pojedyncze głosy przeciwne są właśnie z tych \"ugrupowań\", przy aprobacie Radnych z Klubu Bezpartyjni Naszej Gminy.
Dlatego proponuję, żeby w tym i tak trudnym czasie nie budować antagonizmów - pewnie propozycja naiwna. Odniosę się też do bojkotu Sesji Rady Miejskiej - nie powinniśmy jako Radni bojkotować już zwołanej przez Przewodniczącego Sesji. Możemy wg. własnego uznania głosować za lub przeciw uchwale. Na chwilę obecną nie ma prawnej możliwości głosowań przez internet, a sprawy samorządów są w biegu. Większość tych spraw wymaga naszej obecności.

pytek

Data: 24 marca 2020, 00:30 @do pytek -
jak Pan Ura zabiegał o poparcie to się nie ograniczał do Czarnego Lasu, natomiast przy odwołaniu chyba tak :) cwany.
- może mój wpis był zbyt mocno owinięty w bawełnę. Słowo \"cwany\" brzmi wymowniej- może trochę niegrzeczniej ... .
Ale w ocenie decyduje rozsadny i wyważony głos wyborców.


...

Data: 24 marca 2020, 01:20 wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc informuje

jednostki samorządu terytorialnego, że nie ma przeszkód, by radni podejmowali decyzje w postaci aktów prawa miejscowego z wykorzystaniem elektronicznego systemu umożliwiającego zdalne podejmowanie uchwał.
Uchwały podejmowane za pośrednictwem takiego systemu będą podlegać takiemu samemu nadzorowi prawnemu, jak uchwały podejmowane w tradycyjny sposób.

Radek

Data: 24 marca 2020, 10:27 Zauważcie w jak cwany sposób Pan Ura skonstruował swoje pismo. Nie będę wskazywał. Tylko dla kumatych.