Koszary w Górze Kalwarii – nowe spojrzenie na przyszłość

Dodano: 26 stycznia 2019; Aż do 2001 roku znaczna część miasta Góra Kalwaria znajdująca się w obrębie obecnych ulic: Dominikańskiej, Białka i Alei Wyzwolenia była dostępna tylko dla żołnierzy. Ta dawna „terra incognita” od ponad szesnastu ostatnich lat bardzo niszczała.


News will be here

29 stycznia 2016 roku nastąpiła jednak pewna istotna zmiana. Reprezentanci starostwa powiatowego w Piasecznie z inicjatywy ówczesnego wicestarosty - Arkadiusza Strzyżewskiego i władz powiatowych PiS podpisali wówczas umowę na dzierżawę trzech budynków na terenie dawnej jednostki wojskowej. Dzięki tej decyzji dziś  dwa największe zabytkowe budynki koszarowe wyglądają zupełnie inaczej niż jeszcze parę miesięcy temu.

W jednym z nich znalazł się luksusowy hotel Arche, pierwszy tego typu obiekt w Górze Kalwarii, w drugim zaś zamieszkali m.in. Polacy przybyli z Kazachstanu. Ale nim przejdziemy do współczesności trochę o historii.

Pierwsze oddziały wojskowe w Nowej Jerozolimie (tak się wówczas nazywała Góra Kalwaria!) pojawiły się już w 1695 roku – był to pułk piechoty umundurowanej na wzór tureckich janczarów pod dowództwem Grzegorza Sienińskiego. Po trzecim rozbiorze Polski w 1795 roku w Górze stacjonowały kolejne półki rosyjskich władz okupacyjnych m.in. piąta bateria artylerii pieszej lejbgwardii cesarskiej, 29 czernichowski pułk piechoty im. I. Dybicza czy 26 mohylewski pułk piechoty.

Obecne budynki koszarowców choć wydają się XIX-wieczne powstały dopiero na początku XX wieku. Nie mniej na trwałe wpisały się w krajobraz miasta. Jeszcze w 2001 roku ulokowane w nich były m.in. jednostki Biura Ochrony Rządu. Niestety w wyniku „pacyfistycznej” polityki ówczesnych władz centralnych ostatni żołnierze opuścili u progu nowego tysiąclecia gruntowanie wyremontowane w latach 90-tych XX wieku budynki. Rozpoczął się okres rozkradania mienia powojskowego w Górze Kalwarii. Te działania udało się przystopować dopiero dzięki zabiegom władz powiatowych. Warto w tym miejscu podkreślić, iż inwestor zdołał spełnić swą obietnicę i gruntownie wyremontował budynki koszarowców.

Zniknęła, więc nie tylko ich dawna zielonkawa odrapana fasada, lecz również całkowicie odnowiono i przystosowano do nowych potrzeb wnętrze budynku. W koszarowcach będą zainstalowane windy – budynek więc również będzie mógł być użytkowany przez osoby na wózkach inwalidzkich. Miejmy nadzieje, iż inwestycje w obrębie dawnych koszarowców staną się impulsem dla rozwoju reszty terenów powojskowych w Górze Kalwarii także i tych pozostających we władaniu władz gminnych.

Warto dodać, iż dodatkowym atutem dla inwestycji w tym miejscu są takie czynniki jak bliskość centrum komunikacyjnego Góry Kalwarii (rynek), głównych traktów (skrzyżowanie dróg z Warszawy na Sandomierz oraz z Grójca na Białoruś przez Mińsk Mazowiecki) oraz urokliwie położenie na skarpie wiślanej z unikatową panoramą dawnego starorzecza wiślanego. Z pewnością więc należy spodziewać się w tym miejscu np. inwestycji związanych z budową infrastruktury mieszkaniowej.

Opisywane miejsce ma dla naszego miasta znacznie szczególne. Nieopodal koszarowców znajdowała się, bowiem w XVII wieku jedna z siedzib królewskich Michała Korybuta Wiśniowieckiego tzw. zwierzyniec. Tu również ćwiczyli i mieszkali polscy artylerzyści – bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, których 3 sierpnia 1921 marszałek Józef Piłsudski odznaczył orderami Virtuti Militari na błoniach pod miastem. Nie ma więc wątpliwości, iż o to miejsce należy również wyjątkowo dbać.

Jan Rokita – Przewodniczący Rady Miejskiej Góry Kalwarii

Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (8)

Krzysiu

Data: 26 stycznia 2019, 19:36 Wow! Nie wiedziałem nigdy takich rzeczy o Górze. Liczę na więcej takich postów.

Franek

Data: 27 stycznia 2019, 19:17 Zdecydowali o \"dzierżawie\" i co ?
Dzierżawa miała być na 30 lat ,a juz kilka razy czytałem o właścicielach.Jak ten czas leci.

!

Data: 28 stycznia 2019, 05:50 A jakie to inwestycje będzie prowadził tam Polsport i od kiedy zaczyna ?

Henio

Data: 28 stycznia 2019, 08:40 O! Już nie DNHWNHSUKSWW? A taki był ładny podpis...oj!

Data: 28 stycznia 2019, 13:13 Już nie Doktor ....? Czyżby uwagi dotarły do rozumku?

do poprawki

Data: 28 stycznia 2019, 17:39 Czy aby na pewno stacjonowały w Górze \"półki\"? Prosimy o poprawkę .

Smerf Ciamajda

Data: 28 stycznia 2019, 21:47 A w Przewodniku J. Rokity napisane jest, że koszarowce powstały w 1916 roku. To niech się wreszcie autor zdecyduje: na początku XX wieku, czy w 1916 roku?????

Niestety obydwa wskazania mijają się z prawdą. Powstanie budynków koszarowych datowane jest na koniec XIX wieku.

Podpisano Smerf Ciamajda bez żadnego tytułu

Klop

Data: 29 stycznia 2019, 21:39 No I co w zwiazku z tym...

Moze zamiast zwalniać to zatrudnijcie jakiegoś inzyniera z krwi i kosci!