Koszary w Górze Kalwarii – nowe spojrzenie na przyszłość
Dodano: 26 stycznia 2019; Aż do 2001 roku znaczna część miasta Góra Kalwaria znajdująca się w obrębie obecnych ulic: Dominikańskiej, Białka i Alei Wyzwolenia była dostępna tylko dla żołnierzy. Ta dawna „terra incognita” od ponad szesnastu ostatnich lat bardzo niszczała.
29 stycznia 2016 roku nastąpiła jednak pewna istotna zmiana. Reprezentanci starostwa powiatowego w Piasecznie z inicjatywy ówczesnego wicestarosty - Arkadiusza Strzyżewskiego i władz powiatowych PiS podpisali wówczas umowę na dzierżawę trzech budynków na terenie dawnej jednostki wojskowej. Dzięki tej decyzji dziś dwa największe zabytkowe budynki koszarowe wyglądają zupełnie inaczej niż jeszcze parę miesięcy temu.
W jednym z nich znalazł się luksusowy hotel Arche, pierwszy tego typu obiekt w Górze Kalwarii, w drugim zaś zamieszkali m.in. Polacy przybyli z Kazachstanu. Ale nim przejdziemy do współczesności trochę o historii.
Pierwsze oddziały wojskowe w Nowej Jerozolimie (tak się wówczas nazywała Góra Kalwaria!) pojawiły się już w 1695 roku – był to pułk piechoty umundurowanej na wzór tureckich janczarów pod dowództwem Grzegorza Sienińskiego. Po trzecim rozbiorze Polski w 1795 roku w Górze stacjonowały kolejne półki rosyjskich władz okupacyjnych m.in. piąta bateria artylerii pieszej lejbgwardii cesarskiej, 29 czernichowski pułk piechoty im. I. Dybicza czy 26 mohylewski pułk piechoty.
Obecne budynki koszarowców choć wydają się XIX-wieczne powstały dopiero na początku XX wieku. Nie mniej na trwałe wpisały się w krajobraz miasta. Jeszcze w 2001 roku ulokowane w nich były m.in. jednostki Biura Ochrony Rządu. Niestety w wyniku „pacyfistycznej” polityki ówczesnych władz centralnych ostatni żołnierze opuścili u progu nowego tysiąclecia gruntowanie wyremontowane w latach 90-tych XX wieku budynki. Rozpoczął się okres rozkradania mienia powojskowego w Górze Kalwarii. Te działania udało się przystopować dopiero dzięki zabiegom władz powiatowych. Warto w tym miejscu podkreślić, iż inwestor zdołał spełnić swą obietnicę i gruntownie wyremontował budynki koszarowców.
Zniknęła, więc nie tylko ich dawna zielonkawa odrapana fasada, lecz również całkowicie odnowiono i przystosowano do nowych potrzeb wnętrze budynku. W koszarowcach będą zainstalowane windy – budynek więc również będzie mógł być użytkowany przez osoby na wózkach inwalidzkich. Miejmy nadzieje, iż inwestycje w obrębie dawnych koszarowców staną się impulsem dla rozwoju reszty terenów powojskowych w Górze Kalwarii także i tych pozostających we władaniu władz gminnych.
Warto dodać, iż dodatkowym atutem dla inwestycji w tym miejscu są takie czynniki jak bliskość centrum komunikacyjnego Góry Kalwarii (rynek), głównych traktów (skrzyżowanie dróg z Warszawy na Sandomierz oraz z Grójca na Białoruś przez Mińsk Mazowiecki) oraz urokliwie położenie na skarpie wiślanej z unikatową panoramą dawnego starorzecza wiślanego. Z pewnością więc należy spodziewać się w tym miejscu np. inwestycji związanych z budową infrastruktury mieszkaniowej.
Opisywane miejsce ma dla naszego miasta znacznie szczególne. Nieopodal koszarowców znajdowała się, bowiem w XVII wieku jedna z siedzib królewskich Michała Korybuta Wiśniowieckiego tzw. zwierzyniec. Tu również ćwiczyli i mieszkali polscy artylerzyści – bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, których 3 sierpnia 1921 marszałek Józef Piłsudski odznaczył orderami Virtuti Militari na błoniach pod miastem. Nie ma więc wątpliwości, iż o to miejsce należy również wyjątkowo dbać.
Jan Rokita – Przewodniczący Rady Miejskiej Góry Kalwarii
Dodaj swój komentarz

Najnowsze artykuły
- Najpopularniejsze imiona w Górze Kalwarii 2020
- Od poniedziałku bez autobusów L21
- Wrzutnia książek stanęła przed biblioteką
- Masowe szczepienia przeciw COVID-19
- Nocna interwencja policji
- Polonus będzie obsługiwał linie L
- Nowy powód do dumy strażaków z Baniochy
- Mniej ślubów, więcej pogrzebów
- Bił, okradał i groził śmiercią
- Nagrody dla sportowców – nabór wniosków
Ostatnio na forum
Mafia: Masz maczetę, masz wszystko jesteś Królem tego miasta.
Masowe szczepienia przeciw COVID-19: jutro rusza rejestracjakocjo: Tak więc, drogi Marku, twoim pozytywnym wywodem kończymy dyskusję. Naj...
Nocna interwencja policji. Wybita szyba w radiowoziebez komentarza: ...
Masowe szczepienia przeciw COVID-19: jutro rusza rejestracjaMarek : @kocjo.. Po pierwsze nikomu nie groże. Z cyjankien to był tylko przykład....
Masowe szczepienia przeciw COVID-19: jutro rusza rejestracjaMarek: @nikos. Masz 100% rację. Widzę że Jesteś jedna z nie licznych osób...
Krzysiu
Franek
Dzierżawa miała być na 30 lat ,a juz kilka razy czytałem o właścicielach.Jak ten czas leci.
!
Henio
oj!
do poprawki
Smerf Ciamajda
Niestety obydwa wskazania mijają się z prawdą. Powstanie budynków koszarowych datowane jest na koniec XIX wieku.
Podpisano Smerf Ciamajda bez żadnego tytułu
Klop
Moze zamiast zwalniać to zatrudnijcie jakiegoś inzyniera z krwi i kosci!