Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Koszt budowy domku letniskowego

Dodano: 5 września 2020; Mieszkańcy większych miast latem chętnie wybierają się w oddalone od metropolii miejsca, znajdujące się wśród jezior, lasów lub gór, aby spędzić wolny czas blisko natury. Dlatego też obecnie obserwuje się duże zainteresowanie budową domków letniskowych. Największym zainteresowaniem cieszą się domki o powierzchni nie przekraczającej 35 m2. Nie wymagają one pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia. Wraz ze wzrostem zainteresowania budową domków letniskowych, wzrasta zainteresowanie kosztem ich budowy. Poniżej przedstawiamy orientacyjne koszty budowy domków letniskowych oraz od czego to zależy.

Czynniki wpływające na koszt budowy domku letniskowego

Kluczowym kryterium określającym wymagania co do domku letniskowego jest przede wszystkim czas, który będziemy w nim spędzać oraz ilość osób. Koszt budowy domku letniskowego zależy od jego wielkości, która powinna być dostosowana do liczby osób w nim przebywających. Kolejny czynnik wynika z sezonowości przebywania w domku. Inaczej wygląda przygotowanie domku do całorocznego przebywania, od sytuacji gdy w domku będziemy przebywali tylko latem. Domek letniskowy przystosowany do całorocznego użytkowania musi być ocieplony. Najczęściej używa się do tego minimum dziesięciocentymetrowej warstwy wełny lub styropianu. Ocieplenie domku znacznie zwiększa koszt jego budowy. Ponadto należy pomyśleć o sposobie ogrzewania. Tu często stosowanym rozwiązaniem jest kominek. Kolejna decyzja to materiał z jakiego wykonany będzie domek letniskowy. Do wyboru są domki murowane, z elementów prefabrykowanych lub domki drewniane. Ostatnie z wymienionych mogą być wykonane z desek lub bali. Domki letniskowe z bali są droższe w budowie, ale zdecydowanie bardziej klimatyczne. W budowie domu znaczną część kosztów stanowi wykonanie dachu. Wersja najbardziej podstawowa to pokrycie dachu papą. Inne opcje to blacha, blachodachówka lub dachówka. Najdroższe jest pokrycie dachu dachówką, wymaga również odpowiedniego przygotowania więźby, ze względu na ciężar materiału. W zależności od przyjętych rozwiązań oraz standardu wykończenia koszt budowy domku letniskowego zaczyna się od około 2000 zł za metr kwadratowy, bez górnej granicy.

Aby było możliwe zamieszkanie w domku letniskowym niezbędne jest również doprowadzenie mediów. Działki letniskowe znajdują się na terenach o małej gęstości zaludnienia przeważnie nie posiadającej zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest budowa szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Szambo jest rozwiązaniem tańszym w eksploatacji, ale jego eksploatacja jest uciążliwa i kosztowna. Rozwiązaniem zdecydowanie łatwiejszym w eksploatacji jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Posiadając własną oczyszczalnię ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych zapachów jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku szamba. Firma Traidenis-Pol Sp. z o.o. posiada w ofercie oczyszczalnię NV wyróżniającą się brakiem osadnika gnilnego. Oznacza to, że w oczyszczalni NV nie zachodzą procesy gnilne będące przyczyną powstawania uciążliwych zapachów. Kolejną zaletą przydomowej oczyszczalni NV jest prosta budowa i obsługa. W urządzeniu do minimum ograniczono zastosowanie elementów elektrycznych, aby oczyszczalnia nie ulegała awariom, co wiąże się z koniecznością kosztownych serwisów. Ponadto na oczyszczalnię NV udzielana jest 20-letnia gwarancja.