Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Kredyt konsolidacyjny - wszystko, co warto o nim wiedzieć

Dodano: 29 marca 2021; Z kredytem konsolidacyjnym na pewno spotkał się każdy, kto posiada już jakieś zaciągnięte kredyty. A to za sprawą tego faktu, że kredyt taki umożliwia połączenie wszystkich posiadanych zobowiązań w jedno. Dzięki temu powstaje możliwość płacenia kilku rat w jednej połączonej opłacie. Czym dokładnie jest kredyt konsolidacyjny, kto może go zaciągnąć i czy warto? Kwestie te zostaną omówione w niniejszym artykule.

Kredyt konsolidacyjny - czym jest?


Kredyt konsolidacyjny jest to kredyt określany jako celowy i zaciągany jest w celu spłaty posiadanych zobowiązań finansowych. Oznacza to, że jeśli kredytobiorca posiada kilka zaciągniętych kredytów, może skorzystać z takiej możliwości, aby połączyć kilka spłacanych regularnie rat, w jedną łączną opłatę. Podkreślić należy, że każdy może sam określić, które zobowiązania kredytowe zostaną objęte kredytem konsolidacyjnym, a które nie. Kredytem takim można więc objąć raty za:

- kredyt na mieszkanie,
- kredyt na samochód,
- kredyt gotówkowy,
- kredyt ratalny,
- debet rachunkowy,
- limity, oraz karty kredytowe,
- coraz częściej również raty za pożyczki udzielane przez parabanki.

Kredyt konsolidacyjny umożliwia kredytobiorcy ominięcie, czy też wyjście z długów. Dodatkowo często pojawia się też szansa na ogólne obniżenie posiadanych zobowiązań, co prawda oznacza to również wydłużenie okresu spłaty, ale zawsze niesie to ze sobą oszczędności.

Schemat działania kredytu konsolidacyjnego


W momencie, gdy kredytobiorca decyduje się na kredyt konsolidacyjny, pierwszym krokiem, jaki powinien wykonać, jest określenie, które z zobowiązań mają zostać nim objęte. Następnie bank, który tego kredytu udziela, spłaca określone zobowiązania w konkretnych instytucjach. Z uwagi na fakt, że kredyt konsolidacyjny charakteryzuje się celowością, nie ma możliwości, aby kredytobiorca otrzymał pieniądze i sam spłacił raty. Od tej reguły istnieją pewne wyjątki. W określonych sytuacjach kredytobiorca może liczyć na otrzymanie dodatkowych środków finansowych, które może wykorzystać na wybrany cel. Mechanizm tego rodzaju kredytu jest prosty. Kiedy bank pozytywnie rozpatrzy wniosek kredytobiorcy, spłaca jego zobowiązanie. Od tego momentu płacona jest jedna rata, zamiast kilku dotychczasowych opłat.

Kredyt konsolidacyjny - w jakich sytuacjach?


Warto także wspomnieć, kiedy kredyt konsolidacyjny będzie przydatnym rozwiązaniem. Na pewno należy wskazać sytuację, w której spłaty za zaciągnięte kredyty i pożyczki stają się wyjątkowym obciążeniem. Ponadto, często opłacanie kilku różnych rat może nieść ze sobą chaos organizacyjny, wówczas kredyt konsolidacyjny ułatwia sprawę, ponieważ kredytobiorca pozostaje tylko przy jednej opłacie, zamiast kilku. Nie sposób przeoczyć terminu jednej ustalonej rady, czego nie można powiedzieć o sytuacji, w której zaciągniętych jest kilka kredytów i pożyczek z różnymi terminami spłat. Czasem również mogą zmieniać się warunki udzielanych przez banki kredytów, a omawiany kredyt może wyróżniać się atrakcyjnymi warunkami. Będzie to także opłacalne wyjście dla osób, którym nie odpowiada już harmonogram i wysokość spłat i pragną ustalić nowe tego typu uwarunkowania.