Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Krzyżowcy w Czersku!

Dodano: 11 czerwca 2020; Spotkanie z rycerzami krzyżowymi (11-14.06) będzie miało charakter „żywego muzeum” w ramach cyklu „Historia viva!”, który organizujemy we wszystkie weekendy sezonu na zamku w Czersku. Chcemy przybliżać realia życia codziennego w dawnych czasach w różnych epokach.

Na tych terenach wiele się działo od pradziejów (pierwsze osady) przez wczesne (gród) i późne (zamek) średniowiecze, renesans (przebudowy królowej Bony) aż po wojenny wiek XVII (potop), dlatego zapraszamy rekonstruktorów odtwarzających różne epoki.

Czy krzyżowcy gościli kiedykolwiek w Czersku? Raczej nie, ale w pobliżu mamy Górę Kalwarię, dawną Nową Jerozolimę, zatem ich obecność ma swoje uzasadnienie. 

Realia życia krzyżowców – czyli to, jak biwakowali w drodze, jakie mieli namioty, sprzęty, stroje i zbroje. Niestety, z powodu ograniczeń związanych z utrzymywaniem dystansu w związku z zarazą koronawirusową raczej nie będzie można przymierzać strojów ani uczyć się kunsztu łucznika. Będzie można  z o b a c z y ć  obozowisko dwóch zakonów (templariuszy i kawalerów mieczowych), ich namioty historyczne, sprzęty codzienne i rycerskie oprzyrządowanie. Na pewno będzie można  p o g a d a ć  z rekonstruktorami, posłuchać o ich pasji i o dziejach zakonów, które odtwarzają. Po prostu  s p o t k a ć  się z pasjonatami historii. Pytajcie, a opowiedzą Wam!Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (4)

Aaaa

Data: 11 czerwca 2020, 19:37 A czemu nie ma nic o koronawirusie w Górze Kalwarii? To pewnie bardziej interesuje mieszkańców niż inne mniej ważne sprawy. W którym ośrodku zdrowia był chory pacjent, u jakiego lekarza, którego dnia? Może ja tam właśnie wtedy byłam, a może mój sąsiad który ma 76 lat, a może matka z noworodkiem, a może osoba chora na nowotwór? Chyba mieszkańcy gminy mają prawo takie rzeczy wiedzieć???

Nick

Data: 13 czerwca 2020, 23:05 @Aaaa a czemu ma być skoro nic się takiego w GK nie dzieje? Mieszkańcy i wiele osób pewnie bardziej interesują inne ważne sprawy i mają dość prawie 3-miesięcznego karmienia jednym tematem całymi dniami. Kiedy ten pacjent tam był? Już i tak pewnie wszystko zdezynfekowane i nikomu nic nie grozi nawet jak tam był, i sąsaidowi i innym też.

zły

Data: 14 czerwca 2020, 09:01 Widzę źe dalej niektórzy mieszkańcy nie mogą się doczekać przypadku wirusa w GK. Dopiero sobie pouźywają w narzekaniach i pretensjach, a szczególnie do św. o. Papczyńskiego źe nie upilnował.

z o b a c z y ć

Data: 7 lipca 2020, 09:37 kto pisze w takim stylu ? chyba tylko pokemony na chatach