Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Kto obsłuży kolejne elki? Gminie bliżej do ZTM

Dodano: 7 sierpnia 2019; W tym miesiącu będą prowadzone rozmowy o objęciu liniami „L” kolejnych miejscowości.

O sprawie informuje "Przegląd Piaseczyński". Gazeta zwraca uwagę, że lista skarg pasażerów korzystających z autobusów PKS Polonus jest długa. Chodzi m.in. o fatalny stan techniczny pojazdów, brak klimatyzacji czy kursów deklarowanych w rozkładzie jazdy. 

Władze spółki przyznają, że tabor nie jest najnowszy i najwyższej klasy, a część kursów została zlikwidowana. Głównym powodem ma być nierentowność linii. – Z takim problemem borykają się Góra Kalwaria i Grójec. Ma to związek zarówno z rosnącymi oczekiwaniami płacowymi kierowców, jak i spadkiem liczby pasażerów – wyjaśnia na łamach "Przeglądu Piaseczyńskiego" Piotr Pogonowski, Dyrektor Zarządzający Polonus S.A.  – W ostatnim czasie musieliśmy dość mocno ograniczyć liczbę kursów, zwłaszcza w weekendy – przyznaje.

Spółka zwróciła się do samorządu Góry Kalwarii o wsparcie finansowe. Ostrzega, że bez niego będzie likwidowała kolejne kursy na trasie Góra Kalwaria - Warszawa Metro Wilanowska.

Piotr Chmielewski z kalwaryjskiego magistratu zapowiedział na łamach "Przeglądu", że władze gminy będą się przyglądać nowej ustawie dającej szanse na dofinansowanie transportu publicznego i sprawdzą możliwość skorzystania z zaproponowanych rozwiązań. Jednocześnie przyznał, że jeśli gmina będzie miała od wyboru zawarcie porozumienia z PKS lub kolejnego z ZTM, który oferuje spójny, dobrze zorganizowany i rozwijający się system komunikacji aglomeracyjnej, wybierze tego drugiego operatora. – Z ZTM łatwiej się porozumieć, ponieważ jest to firma samorządowa, w przeciwieństwie do PKS Polonus, które jako prywatna spółka kieruje się przede wszystkim kryteriami rynkowymi. I takie rozmowy – o objęciu liniami „L” kolejnych miejscowości – będą prowadzone w sierpniu. Wynika to wprost z oczekiwań mieszkańców – podkreśla w rozmowie z "Przeglądem Piaseczyńskiem" Kierownik Biura Promocji i Informacji.

(mat)


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (32)

hmm

Data: 7 sierpnia 2019, 10:55 Elki to chyba przyszłość - należy tylko lepiej dopasować rozkłady jazdy do potrzeb mieszkańców.

Piotrek

Data: 7 sierpnia 2019, 11:13 Bolonus bus to się nie nadaje do niczego już spóźnia się i jeżdżą jak chcą ZTM by był lepszy i to o 1000%

Ewa

Data: 7 sierpnia 2019, 11:36 L jak najbardziej tylko bilety strasznie drogie. Normalny do Piaseczna np. L25 kosztuje 5 zł bez znaczenia czy wysiadasz przy cmentarzu czy w Piaseczno. Drogo!!!

Irek

Data: 7 sierpnia 2019, 11:56 Mam nadzieję że po tylu latach Gmina wysłucha mieszkańców i będzie wreszcie ZTM. Od wielu lat ludzie narzekają na prywatnego przewoźnika. ZTM to kolejny krok w rozwoju całej gminy. Oby tak dalej

GK(L)

Data: 7 sierpnia 2019, 11:56 Chcemy połączenia ZTM -> Góra Kalwaria - Baniocha - Piaseczno - Warszawa Metro Wilanowska ! ! !

Wojtek

Data: 7 sierpnia 2019, 12:56 Jakoś ciężko mi sobie wyobrazić, żeby ZTM miał nagle tyle samo kursów co Polonus na trasie Góra-Metro Wilanowska (przez Piaseczno)

Nobo

Data: 7 sierpnia 2019, 13:28 @Piotrek
No to Cię zaskoczę. PKS Polonus, też jeździ dla ZTM i to właśnie jako jeden z operatorów na tzw. eLkach.

Karol

Data: 7 sierpnia 2019, 13:53 L25 i inne super tylko rano powinny częściej jeździć co najmniej co godzinę zwłaszcza a nie przed 9 jest a potem dopiero przed 11 , prosimy o 10 też
Co najmniej co godzinę:)

abc

Data: 7 sierpnia 2019, 14:01 No cóż, Polonus zatrzymał się w czasie 20 lat temu i nie robi nic, aby w jakikolwiek sposób się rozwijać, a niestety wiele osób nie ma wyjścia i musi korzystać z tego przewoźnika. Czekamy na ZTM przez Piaseczno, a Polonus niech dziaduje gdzieś indziej.

Ferdek

Data: 7 sierpnia 2019, 17:20 @ewa i podobnie myślący-zawsze możecie jeżdzić własnym samochodem,będzie taniej.myślicie,że ktoś będzie dopłacał do waszych przejazdów,żeby było za darmo?

Hanna

Data: 7 sierpnia 2019, 19:10 A czy będzie łka też do Brzumina bo w głowie się nie miesci żeby chodzić piechotą, lub dostać się okazja,domiasta

igo

Data: 7 sierpnia 2019, 19:54 Kto obsłuży kolejne elki pyta autor artykułu? Jak elki, to ZTM, a właściwie to przewoźnik wybrany z przetargu, który organizuje ZTM wraz z gminą. Ktoś tu narzeka na stan techniczny autobusów firmy PolonusBus, to ja powiem z własnego doświadczenia, że tabor na liniach typu L wcale nie jest lepszy. Te wszystkie firmy typu Stalko, PKS Grodzisk Maz, Polonus czy chyba Europa Express (podobno już zmienili nazwę) mają flotę w postaci jeżdżącego szrotu.
Druga sprawa, to rozkład. Ci, którzy podróżują przez Konstancin, doskonale wiedzą, że w stronę Góry autobusy linii 742 i L21 odjeżdżają o tej samej porze,a potem prze godzinę albo dwie nie ma nic w tym kierunku. Tak więc z tym ZTM, to nie jest tak fajnie, jak niektórzy sobie myślą.

PIKO

Data: 7 sierpnia 2019, 21:56 Zdecydowane tak dla ZTM na trasie GK- Baniocha- Piaseczno - Warszawa!

nsz

Data: 8 sierpnia 2019, 11:58 kto za to zapłaci? My w podatku. Bo ZTM weźmie grube pieniądze. Co ciekawe to nadal będą jeździć Ci sami prywatni przewoźnicy tylko jako podwykonawcy. Czyli jeszcze jedna gęba do wykarmienia - czytaj pośrednik.
Czy z ZTM na lini do Konstancina jest fajnie? Nie. Bo autobusy są rzadko, a żeby dostać się do Brześc trzeba zapłacić 7zł.
Linie są nierentowne bo mało ludzi jeździ i będą jeszcze bardziej, bo ludzie kupują auto \"za 2 tysie\" i jeżdżą wygodnie nie czekając na ZTM, a w dodatku taniej.
Linia do Wawy przez Baniochę będzie kosztowała gminę ponad bańkę.

mieszkaniec gory

Data: 8 sierpnia 2019, 20:32 Juz pisalem czy mieszkancy Katow,Mikowca Domanowka ,Baniochy ,czy Solca sa mieszkancami gminy drugiej kategorii.Nalezy zorganizowac linie 7...iles z Gory przez Banioche do Warszawy.Pisza ludzie ze autobusy ztm sa drogie,ale tez za sa bardziej przystepne dla emerytow 50zl na caly rok lub po 70 mozna jezdzic za darmo.Dla mlodych jadacych do szkoly miesieczne sa tez ze znizka.Juz pisalem dlacaego w soboty i niedziele orz swieta 742 nie jedzie do Czerska.Jak tam sie dostac i czym jak sie nie ma auta.Pozostaje rower lub na piechote.Obecny rozklad l28 i 742 musz byc zmienione by nie jezdzilyw odstepi 15 min, a potem 1godz.czekania

Wwice

Data: 8 sierpnia 2019, 21:03 Czy można prosić o autobus przez Wojciechowice:-)??????????

nsz

Data: 9 sierpnia 2019, 08:43 @mieszkaniec
kilka lat temu ZTM wystąpiło do Piaseczno, że jak chcą nadal mieć linię 709 to muszą dopłacić 700 tysięcy zł!
709 był wtedy zawsze pełny ludzi, a w szczycie trudno było do niego wejść.
Teraz pomyśl ile zażąda ZTM za taką linię od Góry Kalwarii jak trasa jest 3 razy dłuższa i mniej ludzi w środku.
Jeżeli twój dziadek potrzebuje czasami dojechać z Góry do Baniochy to go podwieź lub wynajmij przejazd przez pewną aplikację. Wyjdzie taniej.
Na linii ZTM zyska może 100 osób a zapłaci za to cała gmina czyli ponad 26 tysięcy osób.

Nn instytut

Data: 9 sierpnia 2019, 10:20 Polonus to dno najlepiej aby obsługa zajął się ZTM albo inna prywatna firma

igo

Data: 9 sierpnia 2019, 12:24 @nsz
Patrzmy na to realnie. Nie ma żadnych szans na linię typu 7xx, na trasie z Ģóry przez Piaseczno do Warszawy. Gmina Piaseczno nie jest zainteresowana współfinansowaniem takiego połączenia. Z tego co wiem, to Konstancin jakiś czas temu chciał zwiększyć liczbę kursów na 724 i Piaseczno powiedziało nie.

Patryk

Data: 9 sierpnia 2019, 14:36 Tylko Ztm , ma lepsze autobusy i na jednym bilecie z Góry można jeździć po warszawie, lepsza jakość usług, Polonus to już zatrzymał się w czasie 20 lat temu, wstyd że taki przewoźnik jeszcze jeździ

Pp

Data: 9 sierpnia 2019, 16:39 Niech puszczą jakiś autobus Góra Kalwaria-konstancin-wilanów-wilanowska jak kiedyś!

pytek

Data: 10 sierpnia 2019, 00:34 @Wwice = a ktoś go zabrał, czy ktos kiedyś go nie uruchomił i z jakiego powodu?
Dużo byłoby chętnych?

LOL

Data: 11 sierpnia 2019, 01:13 faktycznie nigdy niewiadomo kiedy podjedzie i czy w ogole przyjedzie dany PKS na przystanek

hmm

Data: 11 sierpnia 2019, 11:58

\"Elki to chyba przyszłość - należy tylko lepiej dopasować rozkłady jazdy do potrzeb mieszkańców.\"

Z wpisów wynika, że Elki są pożądane, ale pod warunkiem wyeliminowania niedomagań (ogólnie mówiąc) kierowanych pod adresem PKS-ów. I chyba nad tym winien skoncentrować się samorząd i to PILNIE, bo czas nowych przetargów na przyszły rok tuż, tuż. A sprawa ważna dla wielu.
Czy admin może zapytać u źródła jak sprawa wygląda.

Niektóre kwestie, być może, należałoby skonsultować z mieszkańcami już teraz , żeby \"Polak nie był mądry po szkodzie\".

A jak pytać samorząd to może też o postęp w sprawie :

- nowego targowiska,

- nowego systemu wywozu śmieci,

- inwestycji planowanych na przyszły rok.

Myślę, że wielu to interesuje.


Mieszkanka47

Data: 14 sierpnia 2019, 06:32 Poza tym w polonus jest bardzo chamska obsada panowie potrafią być okropnie np. Jak wsiadles to sieć lub jak ci niepasuje to se samochód kup albo rozmawia cała trasę przed telefon.... Chamstwo

L-ki

Data: 14 sierpnia 2019, 11:20 L-ki kursują na pusto i kto za to płaci? Warto uwzględnić potrzeby mieszkańców przeprowadzając rozmowy z zainteresowanymi. Miejscowi przewoźnicy pracy nie mają a kasa pompowana jest do Warszawy.

hmm

Data: 14 sierpnia 2019, 13:34 @L-ki : L-ki kursują na pusto .... słuszna uwaga. Należy lepiej dopasować rozkłady jazdy do potrzeb mieszkańców.

klient

Data: 15 sierpnia 2019, 09:51 a to Agnieszka już na emeryturze ?

pytek

Data: 16 sierpnia 2019, 07:31 ...W tym miesiącu będą prowadzone rozmowy o objęciu liniami „L” kolejnych miejscowości ..... :

- z kim te rozmowy,

- o które miejscowości chodzi?

- co z L-30 w weekendy?

... z góry dzięki za szybkie odp.hmm

Data: 16 sierpnia 2019, 09:58
Należy racjonalnie odchudzić rozkład jazdy Elek w dni robocze i wprowadzić ich kursowanie w weekendy - już od roku 2020.


pasażer

Data: 26 sierpnia 2019, 08:51 Został tydzień do rozpoczęcia roku szkolnego. I cisza! Czy burmistrz spełni swoje obietnice przedwyborcze? Czy 742 będzie startował ze Skierniewickiej? Czy może będzie nowa L-ka jadąca przez Piaseczno do W-wy? Czas już coś ogłosić!!! Redakcja coś wie?

Nobo

Data: 15 października 2019, 08:23 Na stronie ZTM jest info o przetargu na L-ki w Górze Kalwarii. Zamówienie dotyczy linii L28 i L30. Wygląda, że nowe linie na terenie naszej gminy, to narazie puste obietnice.