Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

KUPS: Podwyżka VAT na napoje owocowe doprowadzi do potężnych strat sadowników

Dodano: 6 marca 2019; Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków wielokrotnie apelowała do Rządu RP o nie przyjmowanie zmian, zaproponowanych przez Ministerstwo Finansów w zakresie podwyżki podatku VAT z 5 proc. do 23 proc. na napoje z min. 20 proc. udziałem soków lub przecierów z owoców i warzyw.

Zdaniem KUPS, najważniejszym negatywnym skutkiem podwyżki VAT, na napoje zawierające 20 proc. i więcej soku lub przecieru owocowego i warzywnego, do maksymalnej 23 proc. stawki, będzie zmniejszenie zapotrzebowania branży na polskie owoce i warzywa – nawet o 150  tys. ton rocznie. - Nie  trzeba przekonywać, że w świetle aktualnych trudności związanych m.in. ze zbytem surowców, rosyjskim embargiem na polskie owoce i warzywa czy rosnącą konkurencją ze Wschodu, oznacza to dodatkowe problemy dla polskich producentów owoców i warzyw - czytamy w komunikacie.

KUPS obawia się, że zmiany dotkną w szczególności producentów flagowych polskich owoców i warzyw – jabłka,  czarnej porzeczki, wiśni, aronii, czy marchwi. Według szacunków KUPS, zapotrzebowanie na jabłka spadnie nawet o 121 tys. ton/rok.

Podwyżki podatków na napoje owocowe i warzywne zawierające 20 proc. i więcej soku lub przecieru będą dotkliwe również dla konsumentów. - Producenci, poszukując możliwości konkurowania na rynku napojów, będą zmuszeni ograniczyć inwestycje w innowacje lub poszukiwać oszczędności kosztem jakości produktu. Proponowane zmiany będą oznaczać drastyczne obniżanie zawartości soku lub przecieru w napojach, a w rezultacie, gwałtownie zahamowany zostanie rozwój unikalnych produktów na polskim rynku, jakimi są napoje z wysoką zawartością sokulub przecieru - wskazano w komunikacie. Ponadto, zdaniem KUPS, podwyżka podatku na napoje owocowe oznacza wzrost rocznych obciążeń dla konsumentów, nawet na kwotę ok. 400 mln zł.


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (1)

pytek

Data: 15 marca 2019, 12:26 Czyż owoców, soków promocja może być \"bezinteresowna\"?
A może to kolejna \"podwyżka +\" dla dobra suwerena?
Czy tylko skromne VAT+?

...podwyżka podatku na napoje owocowe oznacza wzrost rocznych obciążeń dla konsumentów, nawet na kwotę ok. 400 mln zł. ...; czy to dużo na potrzeby kochanej władzy?
Wszak potrzeby i apetyty rosną...
A wogóle to podwyżek podatków od 3 lat przecież nie ma - tak mówią i PiSzą niektórzy ... zapewne prawdomówni.