Leczenie kanałowe - jakie są objawy i przyczyny oraz jak skutecznie leczyć kanały zębowe?

Dodano: 14 marca 2023; Boisz się udać do dentysty, aby nie dostać wyroku, że jedynym ratunkiem dla Ciebie jest leczenie kanałowe? Czy na pewno ten zabieg jest konieczny właśnie w Twoim przypadku? Czy jest to takie straszne? Czy masz się czego bać? Nasz artykuł pozwoli Ci rozwiać wszelkie wątpliwości.


News will be here

Czym jest leczenie kanałowe?

Endodoncja to inna nazwa leczenia kanałowego. Polega one na wykonaniu dezynfekcji kanałów zębowych poprzez usunięcie miazgi z kanałów. Następnie są one wypełniane szczelnie odpowiednim materiałem oraz odpowiednio zabezpieczone korony klinicznej zęba. Z jakich fragmentów składa się ząb i czym są poszczególne jego elementy? Korona jest częścią zęba, która jest widoczna w jamie ustnej, korzeń zęba ma za zadanie utrzymania go w kości. Sama korona składa się ze szkliwa, czyli warstwy zewnętrznej, zębiny, czyli fragmentu umieszczonego pod szkliwem oraz miazgi. Miazga jest bogato unerwiona i ukrwiona, dlatego też usuwanie jej wymaga szczególnej precyzji oraz dokładnego działania. Stomatolog musi dokładnie ocenić stan zęba przed wykonaniem leczenia kanałowego.

 

Jakie są wskazania do wykonania zabiegu endodoncji?

To, czy kwalifikujemy się do wykonania leczenia kanałowego, powinien ocenić lekarz stomatolog. Do najczęstszych objawów, które mogą wskazywać na konieczność wykonania tego zabiegu, należą:

- Zapalenie miazgi
- Martwica miazgi
- Zmiany okołowierzchniowe
- Niedopełnione kanały korzeniowe, czyli wykonanie ponownego zabiegu endodoncji.

 

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonania leczenia kanałowego?

Specjaliści uważają, że do pierwotnej endodoncji nie ma żadnych przeciwwskazań. Jednak w przypadku konieczności poddaniu się temu zabiegowi po raz kolejny, należy zachować szczególną ostrożność w przypadku:

- Posiadania sztucznych zastawek w sercu;
- Posiadanie wad wrodzonych serca;
- Przebycie infekcji zapalnej wsierdzia;
- Okres ciąży oraz karmienia piersią.

Szczegółowo o tym, czy pacjent może mieć przeprowadzony zabieg leczenia kanałowego, zawsze powinien decydować stomatolog po przeprowadzeniu wcześniejszego wywiadu.

 

Jak wygląda przebieg leczenia kanałowego?

Obecnie większość klinik stomatologicznych oferuje przeprowadzenie komfortowego oraz skutecznego leczenia kanałowego podczas jednej wizyty u dentysty. Do tego typu zabiegów są stosowane nowoczesne mikroskopy stomatologiczne, dzięki którym endodonta może ocenić precyzyjne położenie wszelkich kanałów korzeniowych na ich całej długości. Na początku, tuż po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, lekarz wykonuje zazwyczaj radiowizjografię cyfrową, aby uzyskać precyzyjne informacje o budowie kanałów korzeniowych. Sam zabieg endodoncji polega na otwarciu komory zęba oraz usunięciu z niej zainfekowanej miazgi. Cała procedura jest bezbolesna, ponieważ stomatolog podaje pacjentowi specjalne znieczulenie. Aby ząb wyglądał estetycznie, dentysta podczas odbudowywania zęba po leczeniu kanałowym może wykonać specjalne wypełnienie kompozytowe, czyli bonding

 

Gdzie wykonać bezpiecznie leczenie kanałowe?

Obecnie większość gabinetów stomatologicznych oferuje tego typu usługi. Należy do nich m.in. dentysta w klinice Fabdent Warszawa. Ta placówka posiada szeroki zakres usług z zakresu dentystyki podstawowej, jak i estetycznej. Możesz wybrać leczenie kanałowe pod mikroskopem w klinice Fabdent Warszawa lub zdecydować się na inny rodzaj zabiegów. Jeżeli natomiast interesują Cię przede wszystkim usługi poprawiające wygląd zębów lub też chciałbyś poprawić wygląd uzębienia po przeprowadzonym leczeniu kanałowym, wybierz bonding zębów w Warszawskiej klinice Fabdent – dzięki temu Twój uśmiech będzie na nowo olśniewający!