Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Legalne złomowanie – jak to wygląda?

Dodano: 22 grudnia 2020; Starego samochodu nie można tak po prostu wyrzucić. Jeśli takim autem nie da się już dłużej jeździć, a jego naprawa nie ma żadnego sensu, pozostaje kasacja. Nie można jednak zrobić tego na własną rękę – najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest legalne złomowanie. Na czym to polega?

Jak bezpiecznie pozbyć się auta?

Przepisy z 2005 roku jasno określają, na jakich zasadach może się odbywać legalne złomowanie pojazdów. Osoby, które nie będą przestrzegać tych wytycznych, mogą się spodziewać bardzo poważnych konsekwencji – kary finansowe za bezprawną kasację samochodu wynoszą od 10 tys. zł do nawet 300 tys. zł.

Regulacje te wprowadzono głównie ze względów bezpieczeństwa, tak by wyeliminować z ruchu drogowego pojazdy stwarzające zagrożenie dla innych kierowców. Drugi powód to ochrona środowiska – niewłaściwa utylizacja części samochodowych oraz płynów eksploatacyjnych może doprowadzić do poważnego skażenia wody i gleby.

Firmy takie jak skup aut Szubin zajmują się kasacją samochodów zgodnie z wymogami prawa. Kierowca oddający swój pojazd otrzymuje stosowne dokumenty potwierdzające legalne złomowanie, dzięki czemu może bez problemów wyrejestrować auto.

Gdzie legalnie zezłomować samochód?

Legalnym złomowaniem zajmują się wyłącznie placówki posiadające zezwolenie wystawione przez marszałka danego województwa. To, czy wybrana firma działa legalnie, w każdej chwili można sprawdzić na stronie internetowej właściwego urzędu marszałkowskiego.

Stawki oferowane przez Stacje Demontażu Pojazdów nie są szczególnie imponujące, pojawia się więc pokusa, by skorzystać z oferty złomowisk spoza tej oficjalnej listy – nie warto tego robić, ponieważ takie złomowisko nie wystawi dokumentu niezbędnego do wyrejestrowania pojazdu, a bez tego właściciela zniszczonego samochodu czeka wiele nieprzyjemności. Takie same problemy będą mieć osoby, które samodzielnie rozłożą swój samochód na części – choć auta fizycznie już nie ma, w dalszym ciągu figuruje on w ewidencji pojazdów i trzeba płacić za niego składki OC.

Ile za złomowanie?

Za samochód przeznaczony do złomowania właściciel otrzymuje około 600-900 złotych, w zależności od marki pojazdu. Co jeśli wcześniej wymontujemy części na sprzedaż? Teoretycznie wolno to zrobić, ale takie auto waży mniej niż wskazują to dane z dowodu rejestracyjnego, więc stacja ma prawo obniżyć stawkę za przyjmowany do złomowania pojazd.

Korzystniejszą finansowo opcją może być skup aut Inowrocław – firma wycenia samochód na podstawie jego stanu technicznego i jeśli pojazd da się jeszcze jakoś wykorzystać, stawka jest wyższa niż przy zwykłym złomowaniu.