Makrama – co to jest i skąd pochodzi?

Dodano: 6 listopada 2024; Artykuł sponsorowany Makrama to znana od wieków tradycyjna technika plecenia sznurków, która w ostatnich latach zyskała ogromną popularność, inspirując miłośników rozmaitych prac manualnych oraz pasjonatów zdobienia wnętrz.


News will be here

Co to jest makrama?


Makrama to znana od wieków tradycyjna technika plecenia sznurków, która w ostatnich latach zyskała ogromną popularność, inspirując miłośników rozmaitych prac manualnych oraz pasjonatów zdobienia wnętrz. Polega ona na tworzeniu niepowtarzalnych dekoracji ściennych, biżuterii, kwietników oraz innych przedmiotów ozdobnych – artysta splata sznurki w różne węzły bez użycia igieł, drutów czy szydełka. Stworzone dzieła wyróżniają się estetycznym, naturalnym wyglądem, a sam proces ich tworzenia jest niezwykle relaksujący i satysfakcjonujący. Warto w tym miejscu wspomnieć, że może być on znacznie ułatwiony przez posiadanie dedykowanych obręczy do makramy. W dalszej części artykułu odpowiemy na pytanie, skąd pochodzi wyżej opisana technika i jak udało się jej przetrwać do współczesnych czasów.

Skąd pochodzi makrama?


Historia makramy sięga setek lat wstecz, a gdybyśmy poszli śladami jej korzeni, dotrzemy aż do starożytnych kultur Bliskiego Wschodu. Pierwsze wzmianki o tej technice pojawiają się już czasach Babilonii, kiedy to ozdabiano węzłami ubrania, przedmioty codziennego użytku, a nawet grobowce ważnych ludzi. Sama nazwa "makrama" wywodzi się z arabskiego słowa "migramah", co oznacza frędzle lub ozdobne wiązanie. To właśnie głównie Arabowie przyczynili się do rozwoju tej techniki, którą później spopularyzowali na całym świecie podczas swoich licznych podróży handlowych.

W Europie metoda ta pojawiła się w czasach średniowiecza, kiedy to marynarze urzeczeni arabską sztuką, zaczęli tworzyć ozdobne węzły na linach statków, którymi się poruszali. Technika ta prędko zyskała popularność, zwłaszcza we Włoszech i Hiszpanii, rozprzestrzeniając się kolejno na inne kraje europejskie. W epoce wiktoriańskiej makrama stała się szalenie modna, szczególnie wśród arystokracji, a pięknie zdobione firany, obrusy oraz serwety były stałym elementem tamtejszego wystroju wnętrz.

Współcześnie sztuka ta wciąż opiera się na tradycyjnych fundamentach, chociaż zdecydowanie częściej wzbogacana jest o różne dodatki takie jak: koraliki do makramy (https://www.dpcraft.pl/koraliki-do-makramy/) czy ozdobne pompony (https://www.dpcraft.pl/pompony-do-makram/). Warto w tym miejscu wspomnieć, że proces wykonywania dekoracji może być znacznie ułatwiony przez posiadanie dedykowanych obręczy do makramy, które oferowane są m.in. tutaj: https://www.dpcraft.pl/obrecze-do-makramy/. Dzięki nim tworzone projekty zyskują unikalny, niepowtarzalny charakter, pomagając jednocześnie wyrazić indywidualizm i kreatywność artysty. Technika ta stała się również znakomitym sposobem na relaks i oderwanie się od codziennych zmartwień – wielu ludzi sięga po nią jako formę arteterapii. Powolne tworzenie węzłów ma działanie uspokajające, a satysfakcja z ukończonego projektu jest naprawdę duża.

Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (0)

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!






News will be here
Grojec24.net - Grójec i Powiat Grójecki